اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 04 تیر 1398
15 دی 1397 15 دی 1397
10:08 10:08

بخش زیادی از سیلاب‌ها از کشور خارج می‌شود

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه با وجود مشکلات خشکسالی در کشور، بخشی از بارش‌های نوار مرزی د از پهنه سرزمینی ما خارج می‌شود، گفت: در ۹۰ درصد حوضه‌های آبخیز مرزی فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری انجام نشده است .
سیل

به گزارش سلام نو، ابوالقاسم حسین‌پور با اشاره به حوضه‌های آبخیز مرزی، اظهار کرد: متاسفانه با وجود مشکلات خشکسالی در کشور، بخشی از بارش‌های نوار مرزی و سایر آب‌هایی که از آبخیزهای مرزی کشور نشات می‌گیرد از پهنه سرزمینی ما خارج می‌شود.

وی با بیان اینکه کل حوضه‌های آبخیز مرزی کشور ۲۵ میلیون هکتار است، تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به اعتباراتی که در اختیار سازمان جنگل‌ها قرار گرفته است در دو میلیون هکتار از حوضه‌های آبخیز مرزی فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری انجام شده است و حدود ۹۰ درصد سطوح آبخیز مرزی ما در انتظار تامین منابع مالی برای اجرای فعالیت‌ها است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها ادامه داد: بر اساس اصول هیدرولوژی فرامرزی آن طرف مرزهای ما نیز از بارش‌های مرزی حق‌آبه‌ای دارد. ما باید با رعایت این اصل، سهم ایران از بارش‌های مرزی را بگیریم. در حال حاضر به دلیل اینکه در ۹۰ درصد حوضه‌های آبخیز مرزی فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری انجام نشده است بخش زیادی از سیلاب‌ها از کشور خارج می‌شود.

حسین‌پور با تاکید بر اینکه سهم منابع آبی کشور ما در حوضه‌های آبخیز مرزی در قالب طرح‌های‌های آبخیزداری و آبخوانداری با رعایت اصول هیدرولوژی سرزمینی باید در نظر گرفته شود، گفت: بسیاری از مناطق مرزی کشور، مناطق محرومی هستند که به توجه ویژه نیاز دارند. دریافت حق‌آبه‌های مرزی علاوه بر اینکه می‌تواند به اقتدار مرزی کشور و امنیت پایدار کمک کند، سبب دریافت سهم کشور از بارش‌های مرزی می‌شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه فقط چهار درصد کشور سیل‌خیزی ناچیزی دارند، تصریح کرد: ۹۶ درصد مساحت کشور سطوح متفاوتی از سیل‌خیزی دارند که از این ۹۶ درصد، ۲۸ درصد دچار سیلاب‌های طولانی و شدید هستند که در اولویت فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری قرار گرفته اند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

جزئیات میزان بارش ها در کشور

افزایش حجم بارش ها در حوضه دریاچه ارومیه سبب شد تا حجم آب دریاچه ارومیه اکنون به حدود...

امسال اردیبهشت سردی در پیش داریم/بارندگی شدید در 7 روز آینده

هواشناس پیشکسوت کشور  به پیش بینی وضعیت هوا در ۷ روز آینده پرداخت و اعلام کرد: در امت...

43 درصد افزایش در میانگین بارش آذربایجان شرقی

معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی اظهار کرد: میانگین بارندگی در ا...

ارتقای وضعیت ذخیره آب سدهای مازندران

از 150 میلیون مترمکعب اب پشت سدهای به 210 میلیون مترمکعب آب در سال جاری رسیده ایم که...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news