اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه 02 فروردین 1398
15 دی 1397
10:08

بخش زیادی از سیلاب‌ها از کشور خارج می‌شود

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه با وجود مشکلات خشکسالی در کشور، بخشی از بارش‌های نوار مرزی د از پهنه سرزمینی ما خارج می‌شود، گفت: در ۹۰ درصد حوضه‌های آبخیز مرزی فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری انجام نشده است .

سیل

به گزارش سلام نو، ابوالقاسم حسین‌پور با اشاره به حوضه‌های آبخیز مرزی، اظهار کرد: متاسفانه با وجود مشکلات خشکسالی در کشور، بخشی از بارش‌های نوار مرزی و سایر آب‌هایی که از آبخیزهای مرزی کشور نشات می‌گیرد از پهنه سرزمینی ما خارج می‌شود.

وی با بیان اینکه کل حوضه‌های آبخیز مرزی کشور ۲۵ میلیون هکتار است، تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به اعتباراتی که در اختیار سازمان جنگل‌ها قرار گرفته است در دو میلیون هکتار از حوضه‌های آبخیز مرزی فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری انجام شده است و حدود ۹۰ درصد سطوح آبخیز مرزی ما در انتظار تامین منابع مالی برای اجرای فعالیت‌ها است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها ادامه داد: بر اساس اصول هیدرولوژی فرامرزی آن طرف مرزهای ما نیز از بارش‌های مرزی حق‌آبه‌ای دارد. ما باید با رعایت این اصل، سهم ایران از بارش‌های مرزی را بگیریم. در حال حاضر به دلیل اینکه در ۹۰ درصد حوضه‌های آبخیز مرزی فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری انجام نشده است بخش زیادی از سیلاب‌ها از کشور خارج می‌شود.

حسین‌پور با تاکید بر اینکه سهم منابع آبی کشور ما در حوضه‌های آبخیز مرزی در قالب طرح‌های‌های آبخیزداری و آبخوانداری با رعایت اصول هیدرولوژی سرزمینی باید در نظر گرفته شود، گفت: بسیاری از مناطق مرزی کشور، مناطق محرومی هستند که به توجه ویژه نیاز دارند. دریافت حق‌آبه‌های مرزی علاوه بر اینکه می‌تواند به اقتدار مرزی کشور و امنیت پایدار کمک کند، سبب دریافت سهم کشور از بارش‌های مرزی می‌شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه فقط چهار درصد کشور سیل‌خیزی ناچیزی دارند، تصریح کرد: ۹۶ درصد مساحت کشور سطوح متفاوتی از سیل‌خیزی دارند که از این ۹۶ درصد، ۲۸ درصد دچار سیلاب‌های طولانی و شدید هستند که در اولویت فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری قرار گرفته اند./ایسنا

اخبار مرتبط

43 درصد افزایش در میانگین بارش آذربایجان شرقی

معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی اظهار کرد: میانگین بارندگی در ا...

ارتقای وضعیت ذخیره آب سدهای مازندران

از 150 میلیون مترمکعب اب پشت سدهای به 210 میلیون مترمکعب آب در سال جاری رسیده ایم که...

نیمی از این هفته بارانی خواهد بود

طبق پیش بینی هواشناسی تا سه شنبه اغلب نقاط کشور بارانی خواهد بود.

هفته آینده بسیار پر بارش است

طبق پیش بینی های سازمان هواشناسی هفته آینده در اغلاب مناطق کشور بارش خواهیم داشت.

دیدگاه خود را بنویسید