اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 15 خرداد 1399
17 آبان 1398 17 آبان 1398
11:47 11:47

زلزله از شمال تا جنوب ایران را لرزاند

به گفته مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی متاسفانه 4 تن از هموطنانمان در این زلزله جان خود را از دست داده اند. با این حال به استثنای برخی روستاهای این استان تصاویری که از استان آذربایجان شرقی منتشر شده این نکته را می رساند که این زلزله خیلی مردم این استان را نگران نکرده چرا که آرامش در خیابان های این استان برقرار است و کمتر کسی بعد از زلزله منزل خود را به مقصد خیابان ترک کرده است.

سلام نو – سرویس اجتماعی: بعد از چند وقت که خبری از زلزله پر سر و صدا در کشور نبود زلزله بامداد امروز در شمال و جنوب کشور باعث شد تا بار دیگر تیتر یک اخبار روز به مساله زلزله بپردازد.

به گزارش سلام نو، ساعت حوالی 2 بامداد بود که زلزله ای به بزرگی 5.9 ریشتر در عمق دو کیلومتری زمین استان آذربایجان شرقی را لرزاند. این زلزله نسبتا شدید در استان های گیلان، اردبیل، قزوین، البرز و آذربایجان غربی نیز حس شده است. گزارش هایی که از کشور جمهوری آذربایجان نیز می رسد حکایت از حس شدن زلزله در این کشور دارد.

بسیاری از مردم در شهرستان های آستارا، تالش، انزلی، ماسال، رشت، رودبار، فومن و سایر مناطق استان گیلان پس از زلزله به خیابان ها آمدند با این حال تصاویری که از استان آذربایجان شرقی منتشر شده این نکته را می رساند که این زلزله خیلی مردم این استان را نگران نکرده چرا که آرامش در خیابان های این استان برقرار است و کمتر کسی بعد از زلزله منزل خود را به مقصد خیابان ترک کرده است.

با این وجود آذربایجان شرقی بیشترین خسارت را از زلزله دیده است. آن طور که رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر اعلام کرده از بامداد امروز ۳۰ تیم عملیاتی در مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی مشغول امداد رسانی به هم‌وطنان هستند. دراین زمین لرزه، ۶ شهر و ۱۴۵ روستا تحت تاثیر بوده اند که در این بین 7 روستا بیشترین خسارت را دیده اند. زلزله ۵.۹ ریشتری تاکنون ۴۰ پس لرزه داشته که بزرگترین آن ۴.۸ ریشتر بوده است. روستای ورنکش بیشترین آسیب دیدگی را با تخریب شدن سی خانه داشته و چندین نفر زیر آوار مانده اند اما در نقاط دیگر آسیب ها در ترک خوردگی های سقف خانه ها خلاصه می شود.

فرماندار شهرستان سراب از تخریب ۵۰ درصدی ۲۰ الی ۲۵ منزل مسکونی به دنبال وقوع زمین لرزه ۵.۹ ریشتری در آذربایجان شرقی خبر داده و گفته است: این زلزله موجب تلف شدن ۲۰۵ راس احشام در شهرستان سراب شد.

خوشبختانه بر اساس گزارش هایی که تاکنون رسیده تمام محورهای مواصلاتی اصلی استان‌های زلزله‌زده باز است. با این حال مجتبی، خالدی سخنگوی اورژانس کشور نسبت به احتمال وقوع گاز گرفتگی در مناطق متاثر از زلزله  هشدار داده است.

محمدباقر هنربر، مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی با بیان این‌که دو مورد آتش سوزی لوله گاز در روستای ورنکش و ورزقان بخش ترکمنچای گزارش شده بود که مهار شده اظهار کرده ریزش کوه هم در پی زلزله اخیر گزارش شده بود که مسیر راه‌ها مسدود نشده با این حال اکیپ‌های راهداری جهت رفع خطر به منطقه اعزام شده‌اند تا موارد را مرتفع کنند.

به گفته مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی متاسفانه 4 تن از هموطنانمان در این زلزله جان خود را از دست داده اند.

به جز زلزله در شمال و شمال غرب کشور جنوب کشور هم از زلزله مصون نبود. این زلزله که بزرگی آن 4.2 ریشتر بود در حوالی رویدر از توابع استان هرمزگان اتفاق افتاد. این زلزله که حوالی ساعت نه و نیم شب گذشته اتفاق افتاد در طول جغرافیایی ۵۵.۱۲ درجه، عرض جغرافیایی ۲۷.۱۵ درجه و عمق ۸ کیلومتری زمین اتفاق افتاده است.

هر بار که زلزله ای شهری از کشور را می لرزاند این هشدار که زلزله احتمالی در تهران چه بلایی بر سر پایتخت می آورد پررنگ تر می شود. با این حال در عرصه عمل اقدام پیشگیرانه ای که انتظار می رود انجام نمی شود و همچنان نگرانی از فردای زلزله تهران نگرانی بسیاری از مردم است.

اخبار مرتبط

icon news

از سیل و زلزله تا آتش سوزی زاگرس؛ چرا دولت در مقابله با فجایع اینقدر کند و کم توان است؟

از سیل تا زلزله و از کمبود آب تا کرونا همیشه و همیشه این مردم هستند که باید در صحنه ب...

۴ شهر خوزستان در حالت آماده‌باش قرار گرفت

 در پی وقوع زمین لرزه در دهدشت چهار شهرستان خوزستان با دستور اداره کل مدیریت بحران ای...

مدیریت بحران: تهرانی ها هوشیار باشند

رضا کرمی‌محمدی، رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران گفت: بهتر است مردم در 48 ساعت آیند...

گیلانغرب کرمانشاه لرزید

زمین لرزه ای به بزرگی ۴.۳ ریشتر گیلانغرب را لرزاند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news