اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 25 تیر 1399
18 آبان 1398 18 آبان 1398
08:20 08:20

مصرف دخانیات افسردگی می آورد

محققان دانشگاه بریستول در انگلیس در تحقیقات جدیدی دریافتند که که مصرف دخانیات باعث بروز بیماری های روانی و افسردگی می شود و تایرات مخربی روی روان انسان دارد.

سیگار

استعمال سیگار خطر ابتلا به بیماری افسردگی را افزایش می‌دهد.

به گزارش سلام نو، مضرات استعمال سیگار برای سلامتی تنها به بروز بیماری‌های ریوی محدود نمی‌شود. محققان در بررسی‌های خود دریافتند استعمال دخانیات می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی و شیزوفرنی را افزایش دهد به همین دلیل است که بر کنار گذاشتن هر چه سریع‌تر مصرف سیگار تاکید دارند.

تاثیرات مضر استعمال سیگار بر سلامت به اندازه‌ای جدی است که ترک هرچه سریع‌تر آن را ضروری می‌سازد. استعمال سیگار بیشتر سلامتی ریه را تحت تأثیر قرار داده و حتی می‌تواند موجب سرطان شود. مضرات سیگار تنها به مشکلات جسمی محدود نمی‌شود و طبق بررسی‌های جدید در بروز افسردگی و شیزوفرنی نیز نقش دارد.

محققان دانشگاه بریستول در انگلیس اظهار داشتند: افراد مبتلا به بیماریهای روانی اغلب در اقدامات و برنامه‌ریزی‌های کاهش استعمال سیگار نادیده گرفته می‌شوند؛ اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد که ضرورت دارد از شروع استعمال سیگار در این افراد جلوگیری کرده یا آنان به ترک استعمال سیگار تشویق شوند؛ زیرا پیامدهای جدی بر سلامت روان و همچنین سلامت جسم دارد.

در این بررسی جدید محققان انگلیسی به بررسی اطلاعات ۴۶۲ هزار و ۶۹۰ نفر پرداختند که هشت درصد آنان در حال حاضر مصرف کننده سیگار هستند و ۲۲ درصد دیگر  پیش از این استعمال سیگار داشته‌اند.

محققان در این بررسی روش "تصادفی مندلی" را به کار بردند. در این روش متغیرهای ژنتیکی مرتبط با قرار گرفتن در معرض دود سیگار مورد بررسی قرار  گرفت تا در مورد رابطه علت و معلولی آن دو نتیجه گیری بهتری به دست آید.

به گزارش ایسنا به نقل از ان‌دی‌تی‌وی، محققان در بررسی‌های خود مشاهده کردند که سیگار می‌تواند تاثیرات مخربی بر سلامت روان داشته باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سیگار کشیدن نه تنها برای سلامت روان مخرب است بلکه بسیاری از مرگ و میرهای مرتبط با افسردگی، به دلیل استعمال سیگار است./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

سازمان جهانی بهداشت: نرخ افسردگی نگران کننده است

سازمان جهانی بهداشت (WHO) پیش بینی کرده است که تا سال 2030 افسردگی بالاترین بار بیمار...

محققان: جوانان هم به نوع حاد کرونا مبتلا می شوند

براساس گزارش مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری آمریکا، جوانان سیگاری در معرض ابتلا به نوع...

نقش سیگار و قلیان در بروز سرطان سینه

مهری قدوسی آنکولوژیست(سرطان شناس) گفت: سیگار و قلیان باعث سرطان‌ سینه می‌شود و سرطان ...

افسردگی را با مواد طبیعی درمان کنید

مواد غذایی در طبیعت وجود دارند که می توانید برای درمان افسردگی از آن ها استفاده کنید ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news