اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 22 آبان 1398
18 آبان 1398 18 آبان 1398
08:20 08:20

مصرف دخانیات افسردگی می آورد

محققان دانشگاه بریستول در انگلیس در تحقیقات جدیدی دریافتند که که مصرف دخانیات باعث بروز بیماری های روانی و افسردگی می شود و تایرات مخربی روی روان انسان دارد.

سیگار

استعمال سیگار خطر ابتلا به بیماری افسردگی را افزایش می‌دهد.

به گزارش سلام نو، مضرات استعمال سیگار برای سلامتی تنها به بروز بیماری‌های ریوی محدود نمی‌شود. محققان در بررسی‌های خود دریافتند استعمال دخانیات می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی و شیزوفرنی را افزایش دهد به همین دلیل است که بر کنار گذاشتن هر چه سریع‌تر مصرف سیگار تاکید دارند.

تاثیرات مضر استعمال سیگار بر سلامت به اندازه‌ای جدی است که ترک هرچه سریع‌تر آن را ضروری می‌سازد. استعمال سیگار بیشتر سلامتی ریه را تحت تأثیر قرار داده و حتی می‌تواند موجب سرطان شود. مضرات سیگار تنها به مشکلات جسمی محدود نمی‌شود و طبق بررسی‌های جدید در بروز افسردگی و شیزوفرنی نیز نقش دارد.

محققان دانشگاه بریستول در انگلیس اظهار داشتند: افراد مبتلا به بیماریهای روانی اغلب در اقدامات و برنامه‌ریزی‌های کاهش استعمال سیگار نادیده گرفته می‌شوند؛ اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد که ضرورت دارد از شروع استعمال سیگار در این افراد جلوگیری کرده یا آنان به ترک استعمال سیگار تشویق شوند؛ زیرا پیامدهای جدی بر سلامت روان و همچنین سلامت جسم دارد.

در این بررسی جدید محققان انگلیسی به بررسی اطلاعات ۴۶۲ هزار و ۶۹۰ نفر پرداختند که هشت درصد آنان در حال حاضر مصرف کننده سیگار هستند و ۲۲ درصد دیگر  پیش از این استعمال سیگار داشته‌اند.

محققان در این بررسی روش "تصادفی مندلی" را به کار بردند. در این روش متغیرهای ژنتیکی مرتبط با قرار گرفتن در معرض دود سیگار مورد بررسی قرار  گرفت تا در مورد رابطه علت و معلولی آن دو نتیجه گیری بهتری به دست آید.

به گزارش ایسنا به نقل از ان‌دی‌تی‌وی، محققان در بررسی‌های خود مشاهده کردند که سیگار می‌تواند تاثیرات مخربی بر سلامت روان داشته باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سیگار کشیدن نه تنها برای سلامت روان مخرب است بلکه بسیاری از مرگ و میرهای مرتبط با افسردگی، به دلیل استعمال سیگار است./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

اختلال پرخوری و کم خوری چیست؟/ علائم و نشانه ها

کاظم ملکوتی، روان‌پزشک گفت: دونوع پرخوری و کم خوری عصبی داریم و افراد دارای پرخوری عص...

این ادویه به درمان افسردگی کمک می کند

متخصصان استرالیایی در تحقیقات جدیدی دریافتند علائم افسردگی در کسانی که زعفران مصرف می...

درمان افسردگی با «هِدست»!

هدستی ابداع شده است که با انتقال شوک‌های الکتریکی کوچک فعالیت در بخشی از مغز که مخصوص...

سیگاری های در معرض دیابت هستند

غلامرضا حیدری رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news