اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 24 تیر 1399
18 آبان 1398 18 آبان 1398
08:47 08:47

آذبایجان شرقی ۱۶۸ بار لرزید

علی مجرد مسئول مرکز لرزه‌ نگاری دانشگاه تبریزگفت: از ساعت ۲ و ۱۷ دقیقه بامداد روز جمعه تا ساعت 23 همان روز 168 پس لرزه در میانه به وقوع پیوست.

مسئول مرکز لرزه‌ نگاری دانشگاه تبریز از وقوع ۱۶۸ پس لرزه از بامداد تا ساعت ۲۳ روز جمعه در شهر میانه خبر داد.

۱۶۸ پس لرزه در شهرستان میانه ثبت شده است

به گزارش سلام نو، علی مجرد،  با اشاره به آمار پس لرزه های شهرستان میانه ابراز داشت: از ساعت ۲ و ۱۷ دقیقه بامداد امروز جمعه که نخستین زمین لرزه به قدرت ۵.۹ ریشتر در شهر«ترک» شهرستان میانه روی داد، تاکنون ۱۶۸ زمین‌ لرزه در استان ثبت شده است.

وی افزود: تا ساعت ۲۳ جمعه، ۴ زمین لرزه کمتر از ۲ ریشتر، ۱۲۳ مورد زمین لرزه با بزرگی ۲ تا ۳ ریشتر و ۳۷ مورد زلزله با بزرگی ۳ و ۴ ریشتر و ۴ مورد بین ۴ تا ۵ ریشتر ثبت شده است.

به گفته مجرد تضمینی برای نوسان زمین لرزه وجود ندارد و ممکن است پس از هر زلزله ای، شاهد پس لرزه‌ های بزرگ ‌تر بود یا حتی میزان و شدت پس لرزه‌ ها کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به تخلیه انرژی گسل‌ ها اذعان داشت: مطالب منتشر شده در فضای مجازی پایه علمی نداشته و قابل استناد نیستند و تنها موجب ایجاد تضاد و التهاب و اضطراب در جامعه می شود.

مسئول مرکز لرزه نگاری دانشگاه تبریز تاکید کرد: در مورد زلزله یا پس لرزه هیچ ادله‌ ای وجود ندارد و هیچ دلیل علمی برای تکرار یا قطع آن نیز وجود ندارد، اما به طور قطع وقتی گسل یک منطقه فعال می شود، تا مدتی پس لرزه‌ هایی خواهد داشت که به تدریج و با شیب ملایم کاهش پیدا می‌ کند.

مجرد عنوان کرد: تیم مرکز لرزه نگاری از همان ساعات اولیه وقوع زمین لرزه، در این مرکز حضور پیدا کرده و پس لرزه‌ های زلزله را رصد کردند.

وی در پایان با اشاره به اینکه مردم درایت و فهم بالایی از زلزله دارند، اما نیاز به همکاری بیشتر مردم داریم، تصریح کرد: مردم بیشتر دقت داشته باشند و خونسردی، آرامش و اضطراب خود را در لحظه وقوع زلزله حفظ کنند و اطلاعات خود را از رسانه های معتبر به دست بیاورند../ رکنا

اخبار مرتبط

icon news

میزان خسارت آثار تاریخی بعد از زمین‌لرزه فیروزکوه

مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فیروزکوه  درباره میزارن خسارت ب...

فیروزکوه باز هم لرزید

 زلزله‌ای به بزرگی ۳.۸ ریشتر در ساعت ۱۲ و ۲۸ دقیقه مرز استان‌های تهران و سمنان، حوالی...

مدیریت بحران تهران: آمادگی لازم برای وقوع زمین‌لرزه‌های احتمالی را داریم

«منصور درجاتی» مدیرکل مدیریت بحران استان تهران گفت: از ساعت ۰۵:۱۷ صبح امروز تا ساعت ۱...

جزئیات زلزله 4 ریشتری در تهران

در ساعت 11:49 امروز زمین لرزه ای به بزرگی چهار ریشتری، فیروزکوه در استان تهران را لرز...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news