اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 12 تیر 1399
18 آبان 1398 18 آبان 1398
08:45 08:45

هیچ مانعی برای اصلاح قانون اساسی سوریه وجود ندارد!

کزبری، رئیس هیئت دولت سوریه اعلام کرد هر سوری ملی‌گرایی اشغال هر وجب از خاک کشورش از سوی هر طرفی را رد می‌کند.

کزبری

به گزارش سلام نو، رئیس هیئت دولت سوریه در کمیته قانون اساسی اعلام کرد، فعالیت کمیته بررسی قانون اساسی بر اصلاحات قانون اساسی متمرکز است و هیچ مانعی در تدوین قانون اساسی جدید مشروط به اینکه حافظ اصول ملی باشد و به توافق ملت سوریه برد،‌ وجود ندارد.

کزبری، رئیس هیئت دولت سوریه در مذاکرات ژنو در کنفرانس خبری که خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز در آن حضور داشت گفت، هیئت مورد حمایت دولت از همان ابتدای نشست‌ها تلاش کرد زمینه مشترکی با طرف‌های دیگر براساس اصول ملی بیابد که هر سوری ملی‌گرایی باید براساس آن عمل کند مهمترین این اصول حفظ حاکمیت سوریه، تمامیت ارضی کشور و مبارزه با تروریسم و ادامه آن است به طوریکه این اصول پایه فعالیت کمیته نه فقط در این جلسات بلکه در طول دوره فعالیتش خواهد بود.

کزبری ادامه داد، هیئت دولت سوریه معتقد است هر سوری ملی‌گرایی اشغال هر وجب از خاک کشورش از سوی هر طرفی را رد می‌کند و همچنین تسلط هیچ کس بر منابع این کشور را نمی‌پذپرد و هیچ سوری ملی ‌گرایی نیست که خواهان لغو محاصره اقتصادی یک جانبه علیه ملت سوریه در تمام زمینه‌های زندگی نباشد.

وی به توافق بر سر این مسائل اساسی و ریشه‌ای اشاره کرد که زمینه ساز مشترک برای تحقق پیشرفت عملی در فعالیت کمیته بررسی قانون اساسی هستند.

رئیس هیئت دولت سوریه تاکید کرد، دولت سوریه از همان ابتدای فعالیت کمیته پیشنهاد دستور کاری مورد توافق و مورد تصویب از سوی همه طرف‌ها را داد که دربرگیرنده تمام ایده‌ها در دستور کار اعضای کمیته گسترده قانون اساسی باشد و اینکه این ایده‌ها به ایده‌های سیاسی و قانونی و حقوقی بدل شوند و هیئت دولت دیدگاه اولیه خود را درباره این مسائل مطرح کرد و در ضمن بر مقابله با داعش و اقدامات تروریستی و تفکر افراط‌گرایانه و تلاش بر شروع مقابله با تروریسم در قالب طرح اصلاح قانون اساسی تاکید کرد.

کزبری به وجود توافق گسترده بر سر مساله مبارزه با تروریسم اشاره و گفت،‌ توافق بین‌المللی درباره آن وجود دارد از این رو می‌توان آن را به عنوان یک ایده و تدوین به صورت یک ماده قانون اساسی مطرح کرد، طرف‌های دیگر نیز سندهای بسیاری را ارائه کردند که بررسی نشد زیر ابا اصل دستور کار مورد توافق مغایرت داشت.

کزبری ادامه داد: کسانی هستند که از عوامل اعتماد سازی صحبت می‌کنند به تصور من این عوامل نکته اساسی و ریشه‌ای برای اعتماد سازی هستند اما نکته مهم دیگری که در هر نشست سازمان ملل درباره سوریه وجود دارد با این بند شروع می‌شود که هرگونه توافقی بر سر وحدت و تمامیت ارضی و استقلال کشور باید باشد و ما چطور می‌توانیم در سایه اقدامات اجباری و وجود اشغالگری آمریکا و ترکیه و به غارت بردن منابع کشورمان از این حاکمیت محافظت کنیم.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

قاچاق نفت سرقت شده از سوریه به عراق

منابع محلی سوریه گزارش دادند یک کاروان متشکل از ده‌ها تانکر حامل نفت سرقت شده سوریه ت...

پوتین تا ۲۰۳۶ در قدرت می‌ماند

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد اصلاحات جدید روسیه با حمایت ۷۸.۰۳ درصد از روس‌...

دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه نظام سوریه

فرستاده ویژه آمریکا از آماده سازی دور جدیدی از تحریم‌ها علیه نظام سوریه خبر داد.

سوریه تا اطلاع ثانوی مرزهای خود را به روی لبنان باز نمی کند

مرزهای سوریه با لبنان تا اطلاع ثانوی بسته خواهند ماند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news