اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 19 تیر 1399
18 آبان 1398 18 آبان 1398
09:02 09:02

20 میلیون هکتار از جنگل های ایران ناپدید شد!

دکتر وحید اعتماد استاد جنگل‌داری و جنگل‌شناسی دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت وخیم جنگل های ایران گفت: ایران باستان 30 هزار هکتار جنگل داشت و علت این وضعیت وخیم را واگذاری جنگل ها به بخش خصوصی عنوان کرد.

جنگل چوب

ایسنا/البرز استاد جنگل‌داری و جنگل‌شناسی دانشگاه تهران وضعیت کنونی جنگل‌های کشور را وخیم دانست و گفت: در ایران باستان ۳۰ میلیون هکتار جنگل وجود داشته اما اکنون مساحت جنگل‌های کشور به ۱۰ میلیون هکتار رسیده است.

دکتر وحید اعتماد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، گفت: علت اینکه امروز جنگل‌ها به این شرایط وخیم مبتلا هستند و تهی شده‌اند این است که در ۴۰ سال گذشته ۷۵ درصد جنگل‌ها به بخش خصوصی واگذار شده است.

ایران باستان ۳۰ میلیون هکتار جنگل داشت

اعتماد افزود: این موضوع یعنی واگذاری جنگل‌ها و منابع ملی به بخش خصوصی، تیشه به ریشه جنگل‌ها زده است زیرا منفعت خصوصی باعث بهره برداری بیش از حد از جنگل می‌شود.

وی با اشاره به تاریخچه‌ای از مساحت جنگل‌های ایران از گذشته تا به امروز گفت: در ایران باستان ۳۰ میلیون هکتار جنگل وجود داشته است، دکتر ساعی(بنیانگذار علوم منابع طبیعی درایران ) در سال ۱۳۲۱ مساحت جنگل‌ها را ۱۹.۵ میلیون و در سال ۱۳۲۹، ۱۸.۷ میلیون هکتار تخمین زد که البته این اندازه گیری بدون وسایل سنجش و اندازه گیری دقیق امروزی بوده است و ممکن است این میزان خیلی بیشتر یا کمتر بوده باشد.

قاجاریه جنگل‌ها را به شرکت‌های خارجی دادند

اعتماد ادامه داد: قطعاً پیش از این زمان میزان جنگل ها خیلی بیشتر بوده زیرا در دوران قاجاریه شرکت‌های متعدد خارجی مشغول بهره برداری از جنگل‌ها بوده‌اند.

وی افزود: سازمان جنگل‌ها در حال حاضر با توجه به تاج پوشش پنج درصد، میزان جنگل‌ها را ۱۴ میلیون و ۳۱۹ هزار هکتار و مساحت جنگل‌ها را با تاج پوشش ۱۰ درصد و براساس استاندارد FAO ، ۱۰ میلیون و۶۰۰ هزار هکتار اعلام کرده است.

این استاد پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران واگذاری جنگل‌ها به بخش خصوصی را از عوامل نابودی جنگل‌ها در دوران کنونی برشمرد و گفت: سیاست‌های نظام‌های اقتصادی حاکم بر جامعه شیوه‌های بهره برداری از جنگل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر این‌سیاست‌ها مبتنی بر واگذاری به بخش خصوصی باشد جنگل‌ها شدیداً آسیب می‌بیند.

وی با بیان اینکه توسعه شهرها و افزایش جمعیت را از عوامل از بین رفتن جنگل‌ها است خاطرنشان کرد: ولی از بین رفتن‌جنگل‌ها از زمانی شدت گرفت که بهره برداری خصوصی آغاز شد که اولین بار در سال ۱۳۳۵ رخ داد. در این زمان مجلس از فردی محقق و جنگلشناس به نام «ژان تی» می‌خواهد نظر خود را در مورد استفاده خصوصی از جنگل‌ها بیان کند که وی این‌کار را از نظر علمی مجاز دانسته و با تصویب مجلس واگذاری جنگل‌ها به بخش خصوصی آغاز می‌شود.

اعتماد تأکید کرد: این نوع بهره‌برداری‌ها آسیب زیادی به جنگل‌ها وارد کرده است، جنگل‌ها نباید به هیچ وجه به بخش خصوصی واگذار شود.

۱۰ سال برای استراحت جنگل‌ها کافی نیست

وی همچنین در مورد طرح استراحت ۱۰ ساله جنگل‌ها گفت: استراحت جنگل‌ها از نظر اکولوژیکی در شرایط فعلی کاملاً به جاست و باید ادامه پیدا کند. اما باید ابزاری برای مدیریت دوره استراحت پیش بینی شده و طرح مدیریت وجود داشته باشد.

وی در توضیح ضرورت اجرای این طرح تصریح کرد: در بسیاری از جاهایی که بهره برداری صورت گرفته درختی جای درختان قطع شده رشد نکرده و زادآوری صورت نگرفته است، بنابراین استراحت دادن به جنگل‌ها ضروری بود زیرا اساتید و کارشناسان جنگل‌شناسی با بررسی‌ها دریافتند اگر به همین منوال پیش برود جنگل‌ها نابود می‌شود.

وی افزود: اگر بخواهیم کارشناسی تر به موضوع نگاه کنیم شاید لازم باشد دوره طولانی‌تری به جنگل‌ها استراحت داد و۱۰ سال کافی نیست. طرح استراحت جنگل زودتر از اینها باید انجام‌ می‌شد و حتی اکنون هم دیر اقدام شده است./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

تشدید آلودگی هوا در دهلی نو/توزیع ماسک بین دانش آموزان

مقامات هندی وضعیت آلودگی هوا را در هند وخیم اعلام کرده اند و مدارس دهلی نو را تا سه ش...

کسانی که دفترچه «بیمه سلامت»دارند بخوانند

طاهر موهبتی مدیرعامل بیمه سلامت ایرانیان گفت دفترچه بیمه سلامت مربوط به بیمه رایگان ا...

آفت‌هایی که به جان جنگل های ایران افتاده است

رئیس انجمن جنگلبانی ایران گفت: آفت به شدت جنگل های کشور را تهدید میکند و در سال های گ...

واگذاری هتلهای مخروبه به بخش خصوصی

مقرر شده ده هتل از ۶۷ هتل وابسته به سازمان بازنشستگی که غیر فعال هستند به بخش خصوصی و...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news