اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 خرداد 1399
18 آبان 1398 18 آبان 1398
12:13 12:13

جان آسانژ در زندان در خطر است

آسانژ بنیانگذار ویکی‌لیکس در زندان با خطر مرگ مواج است. وی از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور بود تا از استرداد به سوئد جلوگیری شود. 

آسانژ با احتمال مرگ در زندان مواجه است

تهران - ایرنا - پدر «جولیان آسانژ» موسس سایت افشاگر ویکی لیکس هشدار داد که پسرش ممکن است در زندان انگلیس جان خود را از دست بدهد.

به گزارش سلام نو، «جان شیپتون» پدر جولیان آسانژ روز گذشته(جمعه) به خبرنگاران در ژنو گفت که نگران آن است که پسرش بعد از ۹ سال «پیگرد قانونی» به دلیل شجاعت افشای «جنایات جنگی» آمریکا، در زندان بمیرد.

وی افزود: دو روز پیش با پسرم (جولیان) در زندانی در انگلیس ملاقات کردم و باید با این «حقیقت تلخ مواجه شوم» که او «ممکن است در زندان بمیرد.»

شیپتون گفت: این ناامیدی تلخ یک پدر نیست و یک حقیقت ساده است.

جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۰ با استفاده از  وبسایت ویکی لیکس، اسناد دیپلماتیک و نظامی طبقه بندی شده را درباره اقدامات آمریکا در بمباران عراق و افغانستان افشا کرد که برای دولت آمریکا بسیار شرم آور بود.

از آن زمان به بعد، آسانژ گرفتار پیگردهای قضایی بوده و اکنون با تلاش واشنگتن برای استرداد او از انگلیس به آمریکا مواجه است. اتهام او در آمریکا نقض قانون جاسوسی است که می تواند به صدور حبس ۱۷۵ سال در زندان آمریکا منجر شود.

این افشاگر ۴۸ ساله از آوریل (فروردین) گذشته تاکنون در زندان انگلیس تحت تدابیر امنیتی شدید بسر می برد.

پلیس بریتانیا پیشتر توانست او را از سفارت اکوادور در لندن بیرون بکشد.

به گزارش سلام نو، ابراز نگرانی پدر آسانژ بعد از هشدار هفته گذشته یک کارشناس حقوق بشر سازمان  ملل متحد مطرح شد که گفته بود نحوه برخورد با آسانژ زندگی او را در معرض خطر قرار داده است.

«نیلس ملزر»(Nils Melzer) گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه و دیگر رفتارهای غیرانسانی گفت: تداوم مواجهه آسانژ با رفتارهای دلخواهی و نادرست می تواند به زودی به قیمت جان او تمام شود مگر این که دولت انگلیس فورا این رویه را تغییر داده و به شرایط غیرانسانی رفتار با او رسیدگی کند.

چندی پیش رسانه های اسپانیا گزارش دادند: بعد از پناهندگی جولیان آسانژ به سفارت اکوادور در لندن، یک شرکت اسپانیایی که مسئولیت حفاظت از سفارت را برعهده داشته، در مدت زمانی که آسانژ در سفارت اکوادور ساکن بوده از وی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) جاسوسی می کرده است.

به رغم پایان یافتن دوران محکومیت جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی‌لیکس، یک قاضی در لندن در ماه گذشته اعلام کرد که وی باید تا زمان برگزاری دادگاه استرداد به آمریکا، در بازداشت بماند.

آسانژ همچنین هزاران ایمیل حزب دموکرات را در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده منتشر کرد که این اسناد را هکرهای روسی به دست آورده بودند.

به عقیده کارآگاهان این اقدام، حرکتی در جهت تخریب کارزار انتخابات ریاست‌ جمهوری «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات و رقیب «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهوری کنونی آمریکا بود.

جولیان آسانژ به حکم دادستان سوئد و به دلیل اتهام تجاوز جنسی در سراسر اروپا نیز تحت پیگرد قانونی قرار داشت اما برای فرار از این اتهام به سفارت اکوادور در لندن پناه برد.

۱۰۷۱

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

سازمان ملل به رژیم صهیونیستی هشدار داد

نماینده سازمان ملل در امور خاورمیانه درباره الحاق کرانه باختری به رژیم صهیونیستی هشدا...

سازمان ملل : تحریم‌های آمریکا علیه ایران برداشته شود

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا...

نظر دبیرکل سازمان ملل سونامی نفرت

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در تحلیل خود از شرایط کرونایی ایجاد شده می گوید این ...

استقبال سازمان ملل از رای اعتماد به دولت الکاظمی

 رای اعتماد پارلمان عراق به مصطفی الکاظمی، نخست وزیر و ترکیب کابینه‌اش مورد استقبال ف...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news