اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 20 تیر 1399
18 آبان 1398 18 آبان 1398
14:10 14:10

مورالس از قدرت کناره‌گیری نمی‌کند!

اوو مورالس اعلام کرد به همه می‌گویم قصد کناره‌گیری از سمت ریاست جمهوری را ندارم و همه باید به انتخاب مردم و قانون اساسی بولیوی احترام بگذارند.

مورالس درخواست‌ کناره‌گیری از قدرت را رد کرد

به گزارش سلام نو، رئیس‌ جمهوری بولیوی ضمن هشدار مجدد درمورد تلاش مخالفان برای کودتا اعلام کرد، به‌رغم تداوم درخواست مخالفان به هیچ‌وجه قصدی برای کناره‌گیری از قدرت ندارد.

«اوو مورالس» روز گذشته(جمعه) طی سخنانی افزود: می خواهم به همه اعلام کنم که قصدی برای کناره گیری از سمت ریاست جمهوری ندارم. توسط مردم انتخاب شده ام و همه باید به قانون اساسی بولیوی احترام بگذارند.

وی همچنین روز گذشته در توئیتی تصریح کرد: دموکراسی بولیوی به دلیل طرح کودتایی که گروههای خشونت طلب آن را آغاز کرده‌اند، در معر خطر قرار گرفته است. این اقدام گروههای مخالف نظم قانونی بولیوی را تضعیف می‌کند.

این اظهارات مورالس در حالی مطرح شده که «کارلوس مسا» رقیب اصلی مورالس در انتخابات ریاست جمهوری از مجمع قانونگذاری این کشور خواسته تا ۲۲ ژانویه ۲۰۲۰ (۲ بهمن) انتخابات ریاست جمهوری جدید اعلام کند.

وی همچنین از حامیان خود خواست به تظاهرات های مسالمت آمیز در سراسر این کشور بپیوندند.

از سوی دیگر رسانه‌های غربی گزارش دادند: همزمان با برگزاری تظاهرات های اعتراضی جمعه شب در چند شهر بولیوی، شماری از افسران پلیس به معترضان پیوستند. تصاویری از تلویزیون های محلی و رسانه های آمریکای لاتین نشان می دهد که شماری از نیروهای پلیس در کنار معترضان شعارهایی علیه اوو مورالس سر می دهند.

این در حالیست که فرمانده ارشد پلیس بولیوی و وزیر دفاع این کشور هرگونه شورش گسترده پلیس علیه دولت را رد کرده و این اقدام را نافرمانی شماری اندک خوانده‌اند.

«لوئیس فرناندو کاماچو» یکی از رهبران مدنی از منطقه سانتاکروز که به سمبلی برای مخالفان تبدیل شده نیز در تظاهرات های پنجشنبه و جمعه در شهر لاپاز(پایتخت بولیوی) حضور یافت و خواستار استعفای مورالس شد.

کاماچو اواخر روز جمعه همچنین در توئیتی مدعی شد که نیروهای پلیس در پنج شهر به معترضان پیوسته اند.

نتایج نهایی انتخابات بولیوی نشان داده که مورالس ۴۷.۰۸ آرا و «کارلوس مسا» رقیب وی ۳۶.۵۱ درصد آرا را در انتخابات ریاست جمهوری بدست آورده اند که بدین ترتیب مورالس توانست اختلاف ۱۰ درصدی را برای پیروزی در همان دور اول بدست بیاورد.

به دنبال اعلام نتایج نهایی انتخابات، مخالفان اعلام کردند که به این نتایج معترض هستند و دست به اعتراض های خشونت آمیز زدند.

این در حالیست که اوو مورالس از تمامی گروهها و مردم خواست تا زمان تکمیل بازبینی نتایج انتخابات توسط سازمان کشورهای قاره آمریکا صبور باشند و دست به اقدامات خشونت آمیز نزنند.

اوو مورالس ۶۰ ساله برای حدود ۱۳ سال به عنوان رئیس جمهوری بولیوی فعالیت داشته و طی این دوران اقدامات خوبی در عرصه اقتصادی و اجتماعی بولیوی از جمله ثبات اقتصادی، کاهش فقر، حرکت به سوی صنعتی شدن و فاصله طبقاتی انجام داده که منجر به افزایش محبوبیت وی شده است.

۱۰۷۱

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

وضعیت اسفبار جنازه‌های کرونایی در بولیوی + عکس

 اجساد کرونایی در کنار زباله دانی ها در بولیوی رها شده و چهره زشتی از شهر به نمایش گذ...

مورالس اتهام حمایت از تروریسم را رد کرد

اوو مورالس رییس جمهور سابق بولیوی گفت عده ای می‌خواهند ما را به تروریسم ارتباط دهند.

وزیر بهداشت بولیوی کرونا گرفت

وزارت بهداشت بولیوی اعلام کرد، ماریا ایدی روکا، وزیر بهداشت این کشور به کووید_19 مبتل...

وزیر بهداشت بولیوی کرونا مثبت شد

 ابتلای وزیر بهداشت بولیوی به کرونا توسط وزارت بهداشت این کشور تایید شد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news