اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 24 آبان 1398
18 آبان 1398 18 آبان 1398
14:35 14:35

تشکر نخست وزیر هند از عمران خان

نارندرا مودی از عمران خان بخاطر فراهم کردن امکان سفر بدون روادید سیک ها به کارتارپور تشکر کرد.

قدردانی مودی از عمران خان

به گزارش سلام نو، نخست‌وزیر هند از همتای پاکستانی‌اش به خاطر همکاری در زمینه فراهم کردن امکان سفر بدون روادید سیک ها به کارتارپور قدردانی کرد.

روزنامه "تایمز ایندیا" به نقل از "نارندرا مودی" نوشت:‌ مایلم از "عمران خان" به خاطر احترام به دیدگاه های هند و همکاری اش تشکر کنم.

گذرگاه کارتارپور قرار است امروز(۹ نوامبر/ ۱۸ آبان) به روی سیک های هند گشوده شود.

عمران خان، پروژه گذرگاه کارتارپور را در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۸ کلید زد و با وجود روابط متشنجی که از فوریه امسال تا کنون بین پاکستان و هند حاکم است، اجرای این پروژه مذهبی طی یکسال به پایان رسید.

معبد کارتارپور واقع در حدود پنج کیلومتری مرز بین المللی منطقه ناروال پاکستان، آرامگاه "گورو نانک"، ‌ بنیانگذار آئین سیک است که ۱۸ سال پایانی زندگی اش را در آنجا گذراند.

سیک های هند از دیرباز خواستار حق عبور از این گذرگاه به منظور سفر به مکان مقدس گورداوارا داربر صاحب کارتارپور در پاکستان و برگزاری مراسم مذهبی شان هستند.

مذاکرات مربوط به این گذرگاه به سال ۱۹۹۸ برمی گردد. پاکستان و هند ۳۰ مهر امسال، در بحبوحه تنش های اسلام آباد و دهلی بر سر کشمیر، توافقنامه گذرگاه کارتارپور را امضا کردند که به موجب آن، زایران سیک هند اجازه دارند بودن روادید به این مکان مقدس در استان پنجاب پاکستان سفر کنند.

امضای این توافقنامه همزمان با تداوم تنش های هند و پاکستان بر سر کشمیری هستند که دهلی با ابطال ماده ۳۷۰ قانون اساسی هند و مخالفت با خودمختاری ایالت جامو و کشمیر و اختیارات ویژه این منطقه به آن دامن زد.

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

وضعیت وخیم معترضان پاکستانی در خیابان‌ها

در پی بارش باران و برودت هوا، وضعیت شرکت کنندگان در اعتراضات علیه دولت اسلام آباد که ...

استعفای نخست وزیر پاکستان رد شد!

وزیر دفاع پاکستان اعلام کرد ما تسلیم تهدیدها و اعمال فشار مخالفان نمی‌شویم و هیچ کس ن...

عمران خان به وزارت کشور پاکستان آماده باش داد

عمران خان به رغم به پایان رسیدن ضرب الاجل ۴۸ ساعته رهبر حزب جماعت علمای پاکستان برای ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news