اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 26 آبان 1398
19 آبان 1398 19 آبان 1398
15:02 15:02
صالحی در مراسم بتن‌ریزی دومین رآکتور هسته‌ای نیروگاه اتمی بوشهر:

نیروگاه بوشهر سالانه ۶۶۰ میلیون دلار صرفه جویی برای کشور دارد

صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در مراسم بتن ریزی دومین راکتور هسته‌ای نیروگاه بوشهر با تاکید بر امنیت این نیروگاه تاکید کرد: نیروگاه بوشهر سالانه ۶۶۰ میلیون دلار صرفه جویی برای کشور دارد. 

نیروگاه بوشهر از امنیت و ایمنی کامل برخوردار است

نیروگاه بوشهر از امنیت و ایمنی کامل برخوردار است

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مراسم بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر گفت: نیروگاه بوشهر از امنیت و ایمنی کامل برخوردار است.

به گزارش سلام نو، علی‌اکبر صالحی در مراسم بتن ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر، در مراسم عملیات بتن ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر طی سخنانی یاد و خاطره مرحوم احمدیان معاون فقید سازمان انرژی اتمی و مدیر عامل شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی را گرامی داشت و به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره انرژی هسته ای و تأکید ایشان بر اینکه باید در یک افق نسبتا میان مدت برخوردار از ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه هسته ای باشیم، پرداخت.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه صنعت هسته ای می تواند در مجموعه صنایع کشور ایجاد کند و اینکه این صنعت می تواند بالقوه منشأ اقتدار باشد، اضافه کرد: یکی از  دلایلی که با چالش جدی با دشمنان انقلاب روبرو هستیم که می خواهند این منشأ اقتدار را از ما بگیرند.

صالحی انرژی هسته ای را جزو انرژی های پاک برشمرد و اضافه کرد: هر هزار مگاوات نیروگاه هسته ای مانع انتشار هفت میلیون تن آلاینده یا گازهای گلخانه ای می شود و در افقی تا ۱۴۰۶ دارای سه هزار مگاوات برق هسته ای خواهیم بود که مانع انتشار بیش از ۲۱ میلیون تن گازهای آلاینده خواهد شد.

وی گفت که نیروگاه بوشهر سالانه ۶۶۰ میلیون دلار صرفه جویی برای کشور دارد.

صالحی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی حاضر در این مراسم قدردانی کرد و افزود: نمایندگان مجلس قول دادند در بودجه سال آینده در این زمینه (نیروگاه بوشهر) توجه جدی بشود.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: امیدواریم قدر و منزلت این فناوری و صنعت هم به اعتبار تأمین برق و هم بخش اقتدارآفرین آن حفظ شود.

صالحی با بیان اینکه طول و عمر هر نیروگاه هسته ای قریب به ۶۰ سال است و می تواند بیشتر شود، خاطرنشان کرد: هر نیروگاه ۵ میلیارد دلار هزینه می برد و در ظرف شش سال می تواند هزینه اولیه را برگرداند.

وی گفت: در نیروگاه بوشهر یک در فاصله شش سال توانستیم به جایی برسیم که بهره برداری از نیروگاه را کاملا بومی کنیم. سالانه برای تعمیرات، نصب تجهیزات تعویضی عمدتا توسط متخصصان ایرانی انجام می شود و قریب دو هزار کارشناس، نیروهای بهره بردار و پشتیبان در این نیروگاه کار می کنند. الان یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس که قرار بوده دو سال پیش نیروگاه هسته ای را راه اندازی کند بهره برداران بومی است

صالحی افزود: ایران این آمادگی را دارد که در ارتباط با کشورهای حوزه خلیج فارس که رویکرد جدیدی در استفاده از انرژی هسته ای پیش گرفته اند، همکاری های علمی و انتقال تجارب خود به آنها هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: نیروگاه بوشهر از امنیت و ایمنی کامل برخوردار است. امنیت آنها توسط نیروهای نظامی و ایمنی آن تحت نظارت ارگان های بین المللی مثل وانو و اوزارت است که از مسائل ایمنی نیروگاه بازدید و توصیه های لازم را می کنند و اطمینان خاطر نسبت به ایمن بودن نیروگاه می دهند.

بعد از اینکه برجام در سال ۱۳۹۴ اجرایی شد، در سال ۱۳۹۵ قرارداد نیروگاه دو و سه تنفیذ شد، اظهار داشت: بیش از سه میلیون متر مکعب در این فاصله دو سال و اندی خاک برداری شده است.

اخبار مرتبط

icon news

غنی‌سازی ۵ درصد در فردو فردا آغاز می شود

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، فردا چهارشنبه غنی سازی در سایت فردو تا غنای ۵ درصد آغ...

بازدید صالحی از نطنز در آستانه گام چهارم

 در آستانه ورود ایران به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژ...

گام چهارم ایران اجتناب ناپذیر است!

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد ایرانی‌ها از مدت‌ها پیش اعلام کر...

روسیه با منطقه امن بین المللی در شمال سوریه مخالفت کرد

وزارت خارجه روسیه با واکنش نسبت به طرح پیشنهادی آلمان در خصوص ایجاد منطقه امن بین الم...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news