اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 31 مرداد 1398
15 دی 1397 15 دی 1397
19:09 19:09

مردم نباید بین خود و تریبون نماز جمعه فاصله‌ای احساس کنند

محسن غرویان گفت: مردم نباید بین خود و تریبون نماز جمعه فاصله‌ای احساس کنند و اگر قرار باشد خطیب جمعه از موضع بالا و با قدرت و به پشتوانه حاکمیت با مردم صحبت کند احساس فاصله بین مردم و تریبون نماز جمعه تشدید می شود.
خطیب جمعه، سخنگوی ملت

محسن غرویان گفت: خطیب جمعه به ویژه در پایتخت باید تابع ویژگی‌های خاصی باشد؛از جمله مهم‌ترین ویژگی‌ها به روز بودن است به طوریکه مسایل جدید را مطالعه کرده و در خطبه ها مطرح کند، ضمن اینکه مسایل علمی، فکری وعقیدتی را به نحوی جذاب برای نسل جوان بیان کند تا انگیزه بیشتری برای شرکت در نمازجمعه داشته باشند.

غرویان اظهار کرد: امروز ما کمتر شاهد حضور جوانان در نماز جمعه هستیم که علت آن نبود جذابیت در تریبون نماز جمعه است. برای حل این موضوع باید نگاه اعتدالی در طرح مسایل سیاسی و اجتماعی اعتدالی از تریبون نماز جمعه وجود داشته باشد و تریبون نماز جمعه نباید جناحی شود، موضوعی که در جذب مخاطب بسیار تاثیرگذار است.

وی افزود: از طرفی به طور قطع انتخاب ائمه جمعه جوان‌تر می‌تواند در جذب مخاطب اثرگذار باشد البته تاکید می کنم که مهم‌ترین عامل در جذب یا دفع مخاطبان مطالبی است که توسط خطیب جمعه ارائه می شود.

محسن غرویان ادامه داد: نمازجمعه پایگاه اجتماع اقشار مختلف مردم است و از آنجا که مردم پشتوانه و مقوم حاکمیت هستند و خطیب جمعه هم منصوب حاکمیت است بنابراین تریبون نماز جمعه باید محلی باشد تا مردم مشکلات خود را از زبان خطیب جمعه بشنوند، در واقع خطیب جمعه باید سخنگو و پاسخگوی ملت باشد. خطیب جمعه باید جامعه شناسی و مخاطب شناسی قوی و همچنین نگاه واقع بینانه ای در شناسایی درد و مشکلات مردم و جوانان داشته باشد به طوریکه آنها را در نماز جمعه مطرح کند.

وی گفت:مردم نباید بین خود و تریبون نماز جمعه فاصله‌ای احساس کنند و اگر قرار باشد خطیب جمعه از موضع بالا و با قدرت و به پشتوانه حاکمیت با مردم صحبت کند احساس فاصله بین مردم و تریبون نماز جمعه تشدید می شود به طوریکه نمی‌توانند با خطیب و حاکمیت ارتباط برقرار کنند، به خصوص نسل جوان که بر اساس فطرت عدالت‌خواهی و حقیقت‌جویی علاقمند هستند حقایق را به صورت شفاف بشنوند./خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

تعابیری نظیر تابلو پایین کشیدن با اخلاق دینی و اسلامی سازگاری ندارد / برخی انقلابی بودن را خفه کردن صدای منتقد می‌دانند

محسن غرویان در گفت‌و‌گو با سلام نو با انتقاد از برخی تعابیری که اخیرا درباره برخی علم...

سرنگونی پهپاد آمریکایی نشانه افول تمدن استکبار است

حجت‌الاسلام کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران درباره ساقط شدن پهپاد آمریکایی گفت:  می‌ش...

چهل سال بعد از طالقانی: چرا نماز جمعه‌ها خلوت شده؟

در چهلمین سالگرد اولین نماز جمعه تهران احمد خاتمی، امام جمعه تهران، خطاب به رسانه‌ها ...

چرا این روزها از نماز جمعه استقبال نمی‌شود؟ / امام جمعه‌هایی که شبیه طالقانی نیستند

تریبون نماز جمعه امروز از امامان جمعه‌ای در قامت طالقانی، خامنه‌ای و هاشمی به کسانی ر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news