اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه 05 اردیبهشت 1398
15 دی 1397
19:04

عراقچی با رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان دیدار کرد

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان، در ادامه دیدار و گفتگو با مقامات افغانستان با« عبدالله عبدلله» رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در قصر «سپیدار »دیدار و رایزنی کرد.
سفر عراقچی به افغانستان

به گزارش سلام نو، در این نشست سید عباس عراقچی، روابط میان دو کشور را تاریخی و دوستانه خواند و از پیشرفت کار در باره نهایی شدن سند جامع همکاری‌های مشترک میان دو کشور صحبت کرد.

وی در این ارتباط افزود: سه کمیته از کمیته‌های مشترک کارهای خود را به پایان رسانیده‌اند و کار دو کمیته دیگر در حال نهایی شدن است.

معاون ظریف ابراز امیدواری کرد که این سند هرچه زودتر نهایی شود و رهبران دو کشور آن را امضا کنند .

در این نشست عراقچی از مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با هیئیت طالبان در تهران صحبت کرد و رئیس اجرایی دولت افغانستان  را در جریان این مذاکرات قرارداد.

این دیپلمات ارشد ایرانی همچنان تاکید کرد:این مذاکرات در هماهنگی با حکومت افغانستان صورت گرفته و جمهوری اسلامی ایران از حکومت افغانستان و مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت و پشتیبانی می‌کند.

وی همچنان حمایت خود را از روند مردم‌سالاری و برگزاری انتخابات در افغانستان ابراز داشت و با اهمیت‌خواندن میزان مبادلات تجارتی میان دو کشور خواهان افزایش روابط و داد و ستد اقتصادی میان ایران و افغانستان شد .

در جریان این رایزنی ،رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان با قدردانی از سفر عراقچی به افغانستان از وی خواست تا مراتب احترامات وی را به مقامات جمهوری اسلامی ایران  اعلام کند .

عبدالله عبدالله، روابط میان دو کشور را تاریخی و استوار بربنیادهای محکم دوستی و همکاری خواند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغانستان ،رئیس اجرایی دولت افغانستان ،حمایت این کشور را از نهایی شدن سند جامع ابراز  و تاکید کرد که کارهایی باقیمانده دو کمیته باید به زودی نهایی  شود .

وی  از این‌که جمهوری اسلامی ایران طرف افغانستان را در جریان مذاکرات با گروه طالبان قرارداده است، قدردانی کرد.

رئیس اجرایی دولت افغانستان همچنان تاکید کرد که حکومت از صلح حمایت می‌کند، اما صلح نمی‌تواند به قیمت دستاوردهای سالیان اخیر تحقق یابد.

این مقام مسوول در دولت افغانستان ،با تشکر از حمایت جمهوری اسلامی  ایران ،نقش تهران  را در میزبانی از مهاجرین افغانستان ستود و خواهان افزایش همکاری‌ها میان دو کشور شد ./ایسنا

اخبار مرتبط

ضرورت مدیریت ورود سیلاب‌ها از افغانستان

 معاون اول رئیس جمهوری گفت: برنامه ریزی جهت مدیریت سیلاب‌های ورودی از کشور افغانستان ...

واکنش عراقچی به اظهارات اخیر سفیر فرانسه در آمریکا

معاون سیاسی وزیر امور خارجه به اظهارات اخیر سفیر فرانسه در آمریکا واکنش نشان داد.

دفاع از سپاه برای جمهوری اسلامی ایران و خصوصاً مجلس حیثیتی است

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: امریکا بداند اگر مصالح مردم کشورهای عراق و افغانستا...

مراقب ورود داعش به افغانستان باشید

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خواستار اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از و...

دیدگاه خود را بنویسید