اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 24 آذر 1398
22 آبان 1398 22 آبان 1398
09:25 09:25

اورانیوم پیدا شده در ایران ربطی به برجام ندارد!

در پی ادعای پیدا شدن ذرات اورانیوم در محلی در ایران، نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی اعلام کرد که گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران با یک ادعای پادمانی یافت ذرات اورانیوم ارتباطی به برجام ندارد.

میخائیل اولیانوف

به گزارش سلام نو، به نقل از اردوپوینت، میخائیل، اولیانوف، نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی روز سه‌شنبه درباره گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران که در آن مدیرکل موقت آژانس به یک موضوع پادمانی مورد بحث میان ایران و آژانس است مبنی بر این‌که "آژانس ذرات اورانیوم طبیعی ساخت بشر در مکانی که توسط ایران به آژانس اظهار نشده بود، شناسایی کرده است" اشاره کرده بود، به اسپوتنیک گفت: گمانه‌زنی‌های زیادی درباره این عبارت وجود دارد؛ این عبارت به عنوان سندی «دست اول» که عدم صداقت ایران را گواهی می‌دهد، ارائه شده است. این سوء برداشت از وضعیت واقعی است، چراکه مربوط به کشف ذرات اورانیومی است که از نظر زمانی مربوط به تقریبا آغاز دهه نود[میلادی] و تا سال 2005 می‌باشد. این هیچ ارتباطی به برجام ندارد و همچنین نشانگر تخطی آشکار از سوی ایران نیست.

به گزارش ایسنا، کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در آژانس در واکنش به این بخش از گزارش آژانس در مورد مکانی در ایران، گفته است: از همان ابتدا و از زمانی که آژانس، ایران را مطلع کرد که برخی سوالات در مورد یک مکان خاص دارد، ایران موافقت کرد وارد یک تعامل مثبت با آژانس برای شفاف‌کردن وضعیت و رسیدگی به سوالات مرتبط شود. ایران با نشان‌ دادن نهایت همکاری و شفافیت، متعاقبا دسترسی لازم را برای آژانس فراهم کرد.

او ادامه داد: همان‌گونه که توسط مقامات آژانس نیز در موقعیت‌های مختلف تأکید شد، تعامل بین آژانس و ایران در خصوص این موضوع در حال انجام شدن است. بنابراین، هرگونه تلاش برای پیش‌داوری و ارائه ارزیابی زودهنگام و خام، صرفاً در جهت مصادره این موضوع در راستای مقاصد سیاسی است.

نماینده ایران تاکید کرد که "وجود اینگونه سوالات در تعاملات بین آژانس و کشورهای عضو امری معمول و عادی بوده و در حالیکه دو طرف برای حل آن در تعامل هستند، نباید با اغراض سیاسی مورد سوءاستفاده و بزرگ‌نمایی واقع شود."

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

دولت باید تمام واقعیت‌ها را به مردم می‌گفت / روحانی برای خروج از بن بست باید به مردم برگردد

امروز بهبود شرایط و ترمیم اعتماد ممکن نیست مگر با گام‌ برداشتن از سوی دولت و تلاش برا...

حفظ برجام برای اروپا بسیار حائز اهمیت است

جوزپ بورل در توئیتی اعلام کرد با وزیر امورخارجه فرانسه درباره ایران و برجام رایزنی کر...

خرید و فروش موشکی ایران از سال 2020 مجاز است

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: جمهوری اسلامی قصد دارد در کنار آزمایش‌های موشکی، ر...

مکالمه تلفنی روحانی با رئیس‌جمهور آمریکا / مشاورانم گفتند جوابش را بدهم

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان جزییاتی از مکالمه 20 دقیقه ای اش با رئیس جمهور آمریکا ب...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news