اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 خرداد 1399
11 آذر 1397 11 آذر 1397
14:22 14:22

درباره سید جلال؛ بهترین مدافعی که تیم ملی در یک دهه اخیر داشت

سید جلال حسینی بی تردید یکی از بهترین مدافعان تاریخ فوتبال ایران است، مدافعی کم حاشیه، کارآمد و باهوش بود و اهل هیچ نوع حاشیه‌ای نبود.

سلام نو - سرویس ورزشی: بیش از 15 سال پیش و در آغاز دهه هشتاد مدافع جوانی در ملوان بندر انزلی ظهور کرد که قرار بود در یک دهه آینده به دیوار مستحکم خط دفاعی تیم ملی ایران بدل شود و بعدتر توسط هواداران پرسپولیس «سوپرمن» خطاب شود، او سید جلال حسینی یکی از بهترین مدافعان یک دهه اخیر فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس است.

پنج فصل بعد از شروع فوتبال و بعد از حضور ثابت در ترکیب سایپا سید جلال به سپاهان اصفهان رفت و با هادی عقیلی و محسن بنگر خط دفاع درجه یکی را تشکیل دادند که در سال‌ها بعد سه جام متوالی لیگ برتر را برای سپاهان برد.

در نهایت او به همراه محسن بنگر و حسین ماهینی به پرسپولیس پیوستند و توانستند یک جام حذفی را نیز کسب کنند. او در همین دوره موفق به کسب عنوان بهترین دفاع وسط لیگ برتر شد.

او یک فصل به لیگ قطر رفت و بعد از یک سال به ایران بازگشت و به نفت تهران رفت. هر چند در مدت حضور در نفت با مدیران این تیم بر سر مسائل مالی اختلاف داشت اما توانست به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۵ برسد و به عنوان برترین مدافع لیگ شناخته شود.

بازگشت شکوهمند به پرسپولیس

سید جلال در سال 95 به جمع پرسپولیسی‌ها برگشت و با نظر برانکو به عنوان کاپیتان تیم انتخاب شد. سید جلال توانست در ثانیه‌های پایانی دربی ۸۴ گل دوم پرسپولیس را به ثمر برساند و در نخستین فصل پس از بازگشت با پرسپولیس قهرمان لیگ برتر و سوپر جام شود. او در همین فصل نامزد بهترین بازیکن لیگ شد و البته به عنوان بهترین دفاع برگزیده شد. در همین دوران بود که پرسپولیس با کمترین گل خورده مشترکا بهترین خط دفاع لیگ را داشت.

سید جلال در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸، او زنندهٔ گل دوم پرسپولیس در بازی برگشت این تیم مقابل الجزیره امارات بود که در پایان با صعود پرسپولیس به مرحلهٔ یک‌چهارم نهایی همراه شد و در نهایت سید با پرسپولیس توانست نایب قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شود.

مدافع کم‌نظیر تیم ملی، باهوش، کم اشتباه و بدون خشونت!

سید جلال حسینی بی تردید یکی از بهترین مدافعان تاریخ فوتبال ایران است، مدافعی کم حاشیه، کارآمد و باهوش بود و اهل هیچ نوع حاشیه‌ای نبود. او که عضو تیم ملی امید بود در بازی‌ای دوستانه در برابر بلاروس برای نخستین برای تیم ملی ایران به میدان رفت و توسط برانکو به تیم ملی دعوت شد.

با پیوستن به تیم ملی در ژانویه ۲۰۰۷، او در تمام چهار مسابقه ایران بازی کرد و گل اول ایران را در مسابقه افتتاحیه خود در جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۷ در برابر ازبکستان به ثمر رساند. او باز هم برای مسابقات مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ هم در ترکیب تیم ملی حضور داشت و رکورد بیشترین حضور در دور مقدماتی جام جهانی 2014 را در اختیار داشت.

او همچنین در مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۱ و مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ برای تیم ملی بازی کرد. او در مسابقات فوتبال غرب آسیا ۲۰۱۰ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۱ هم حضور داشت. در تاریخ ۱ ژوئن ۲۰۱۴، وی توسط کارلوس کی‌روش به ترکیب ایران در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ فراخوانده شد.او در تاریخ ۳۰ دسامبر ۲۰۱۴ توسط کارلوس کی‌روش به ترکیب ایران در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ اضافه شد.

در نهایت در سال ۱۳۹۵ حسینی به عنوان یکی از ۳ مدافع برتر جهان در جریان بازی‌های مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ از نگاه مجله معتبر فرانس فوتبال انتخاب شد.

با این همه، اختلافات کی‌روش و برانکو در این اوخر دامن سید جلال حسینی را گرفت و او از حضور در تیم ملی و جنگیدن در جام جهانی محروم شد. در نهایت او که دید شانسی برای حضور در جام باشگاه‌های آسیا نیز ندارد دیروز از فوتبال ملی خداحافظی کرد.

سید جلال در تمام مدت بازی در تیم ملی با هوش بازی کرد و در 112 بازی ملی خود حتی 5 کارت زرد هم نگرفته. البته زیاد کارت گرفتن نشان از اشکال در عملکرد یک فوتبالیست ندارد اما نگرفتن اخطار، به نوعی، نشان از هوش وافر بازیکن دارد. برای مقایسه بهتر باید بدانید آندو در 100 بازی ملی 23 کارت زرد دارد و یک بار اخراج شده  و شجاعی 13 کارت زرد و یک کارت قرمز داشته است.

نشانه‌ای دیگر از هوشمندی سیدجلال را می‌توان در کم حاشیه بودن و حتی متن خداحافظی بی کنایه و صادقانه او نسبت به تیم ملی دید.

او در کنفرانس مطبوعاتی که ظهر امروز به مناسبت خداحافظی از تیم ملی برگزار کرد درباره کنار گذاشته شدن از تیم ملی به خاطر حضور در پرسپولیس گفت:« من هر جا بودم برای موفقیت تیم تلاش کردم. شرایط پرسپولیس و تیم ملی حساس بود. تصمیم سرمربی تیم ملی بود. موظف هستم این تصمیم را قبول کنم. در هر تیمی باشم، برای موفقیت تیم تلاش می‌کنم. همیشه برای تیم ملی تلاش کردم. الان هم هوادار تیم ملی هستم و به این مسائل فکر نکردم. من باید از همه تشکر کنم. می دانم که تمام تمرکزم روی تیمی است که در آن بازی می‌کنم.»

سید جلال در نهایت درباره بزرگ‌ترین حسرتش گفت:« رویای هر بازیکنی جام جهانی است. برای حضور در روسیه خیلی تلاش کردم. باید از خانواده و همسرم خیلی تشکر کنم. رویای من تجربه دومین جام جهانی بود. خانواده و فرزندانم خیلی روزهای سختی را سپری کردند. این یک حسرت بزرگ برای من بود.»

اخبار مرتبط

icon news

لغو بازی دوستانه پرسپولیس

بازی دوستانه شاگردان یحیی گل محمدی مقابل تیم نیروی زمینی لغو شده است.

نتیجه تست کرونای رادوشویچ اعلام شد

نتیجه تست کرونای دروازه‌بان کروات سرخپوشان مشخص شد.

پرسپولیس تیم حکومتی است!

شجاع خلیل زاده در جدیدترین مصاحبه خود گفت: ما تیم حکومتی هستیم، تیمی که در این چهار س...

رادوشوویچ خودش را به پرسپولیس رساند

امروز صبح رادوشوویچ دروازه‌بان کروات تیم فوتبال پرسپولیس به تهران آمد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news