اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 02 بهمن 1398
24 آبان 1398 24 آبان 1398
19:40 19:40

قانون اساسی شیلی به همه‌پرسی گذاشته می‌شود

با شدت گرفتن اعتراضات در شیلی قانونگذاران این کشور با برگزاری همه‌پرسی در آوریل سال آینده میلادی بر سر تغییر قانون اساسی دوران پینوشه موافقت کردند.

به گزارش سلام نو، قانونگذاران شیلی امروز،‌ جمعه به دنبال درخواست معترضانی که خواستار اصلاح اساسی الگوی اجتماعی و اقتصادی این کشور بودند، با برگزاری همه‌پرسی در آوریل سال آینده میلادی بر سر تغییر قانون اساسی دوران پینوشه موافقت کردند.

در این همه‌پرسی رای‌دهندگان به تایید یا رد تنظیم یک قانون اساسی تازه و فعالیت قانونگذاران فعلی در کمیسیون تنظیم پیش‌نویس این سند رای خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، "توافق صلح و (تنظیم) قانون اساسی جدید" پس از نیمه شب و به دنبال مذاکرات شدید بر سر "تعهد به برقراری مجدد صلح و نظم عمومی در شیلی" به امضا رسید.

اعتراضات یک ماهه در شیلی علاوه هرج و مرج منجر به کشته شدن 20 تن و وارد آمدن خسارات شدیدی شده و سباستین پینه‌را، رییس جمهور این کشور را بر آن داشت که خواستار ورود سربازان به خیابان‌ها شود. همچنین بهای واحد پول شیلی طی روزهای اخیر مجددا کاهش یافت.

منتقدان قانون اساسی فعلی شیلی را که در دوران حکومت آگوستو پینوشه، دیکتاتور سابق شیلی نوشته و تایید شده، فاقد مشروعیت می‌دانند.

جزییات این قانون اساسی تازه از سوی مجمعی که ترکیب آن در همه‌پسی آوریل تعیین می‌شود، تنظیم خواهد شد. رای‌گیری دیگری نیز قرار است در اکتبر 2020 برگزار شود که به رای‌دهندگان اجازه می‌دهد انتخاب کنند که در نهایت چه کسی در این مجمع قانون اساسی حضور خواهد یافت.

طبق توافق امضا شده، همه شیلیایی‌هایی که در سن قانونی رای‌دهی قرار دارند، ملزم به شرکت در رای‌گیری نهایی درباره پیش‌نویس قانون اساسی تازه خواهند بود.

/خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

ایراد حقوقی صادق زیباکلام به قانون اساسی

استاد علوم سیاسی بزرگترین ایراد قانون اساسی را نوشته نشدن آن توسط حقوقدانان دانست و ت...

امام جمعه تهران: خدا کند این جمله دروغ باشد

آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران گفت: باید قیمت بنزین به نرخ واقعی...

اعتراضات یک هفته‌ای هنگ‌کنگی‌ها در وقت ناهار

معترضان هنگ‌کنگ برای برگزاری یک هفته اعتراضات در وقت ناهار آماده می‌شوند.

رهبری ماهها قبل گفتند فتنه ۹۸ در راه است

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: رهبر ما ماه‌ها...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news