اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 17 تیر 1399
25 آبان 1398 25 آبان 1398
17:28 17:28

عامل تغییر دهنده رنگ پوست چیست؟

قارچ ﻣﺎﻻﺳﺰ نوعی مخمر است که در سطح پوست دیده می شود. به طور معمول هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. در حقیقت، بسیاری از میکروب­ها (یا ارگانیسم های میکروسکوپی) از جمله مخمرهایی مانند ﻣﺎﻻﺳﺰ ﯾﺎ ﻓﻮرﻓﻮر که در اجتماعات بزرگی روی پوست زندگی می کنند، به شما در محافظت از عفونت­ها و سایر عوامل بیماری زا کمک می کنند. آن­ها در کنار سلول­های بدن شما، در روابط همزیستی زندگی می کنند. سلول های پوستی و ارگانیسم های ریز و درشت از یکدیگر حمایت می کنند.

با این حال گاهی اوقات، این مخمر می تواند از کنترل خارج شده و بر رنگ طبیعی یا رنگدانه تأثیر بگذارد و یا حتی کچلی ایجاد کند. وقتی این اتفاق بیفتد، ممکن است لکه هایی روی پوست ایجاد شود که از پوست اطراف آن روشن تر یا تیره تر است. این بیماری که مسری نیست، به عنوان تنیا ورسیکالریا پسوریازیس شناخته می شود. این شرایط زمانی اتفاق می افتد که نوعی مخمر از خانواده ﻣﺎﻻﺳﺰ ﯾﺎ ﻓﻮرﻓﻮر باعث عفونت شده و سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کند.

چه عواملی باعث ایجاد تنیا ورسیکالر می شود؟

تنیا ورسیکالر زمانی رخ می دهد که ﻣﺎﻻﺳﺰ ﯾﺎ ﻓﻮرﻓﻮر به سرعت در سطح پوست و به صورت ریسه ای رشد می کند. پزشکان مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد. برخی از عوامل ممکن است رشد این مخمر را بر روی پوست تقویت کند، از جمله:

·        هوای گرم و مرطوب

·        تعریق بیش از حد

·        پوست چرب

·        سیستم ایمنی ضعیف

·        تغییرات هورمونی

تنیا ورسیکالر ممکن است در افراد با همه قومیت­ها رخ دهد و البته در جوانان بیشتر دیده می شود. علائم  تنیا ورسیکالر، لکه هایی است که معمولاً روی بازوها، قفسه سینه، گردن یا پشت کمر دیده می شود. این لکه ها ممکن است، روشن­تر یا تیره­تر از پوست اطراف باشد. برخی از افرادی که دچار تنیا ورسیکالرمی­شوند، هیچ تغییر چشمگیری در رنگ و ظاهر پوست ندارند. اما برخی دیگرعلاوه بر تغییر در رنگ پوست، ممکن است دچار خارش پوست نیز شوند.

شرایط مشابه ویتیلیگو

برخی از شرایط با علائم همپوشانی، مانند ویتیلیگو، اغلب در مورد تنیا ورسیکالر اشتباه گرفته می شوند. با این حال، ویتیلیگو می تواند از چندین روش قابل توجه از تنیا ورسیکالرمتفاوت باشد. از جمله این است که ویتیلیگو روی پوست شما تأثیر نمی گذارد. ویتیلیگو معمولاً در انگشتان، مچ دست، زیر بغل، دهان، چشم ها یا کشاله ران ظاهر می شود. ویتیلیگو اغلب تکه هایی متقارن را تشکیل می دهد.

بثورات ناشی از پسوریازیس نیز شبیه تنیا ورسیکالراست، اما معمولاً به این شکل است که یک لکه قرمز رنگ پوستی که فقط چند روز یا چند هفته قبل از بثورات ظاهر می شود. این بثورات به طور معمول به شکل درخت کریسمس در قسمت پشت ظاهر می شوند. مشخص نیست چه عاملی باعث ایجاد این بیماری می شود. اما مانند تنیا ورسیکالر ، نه مضر است و نه مسری.

عوامل خطر برای تنیا ورسیکالرچیست؟

عوامل مختلف زیست محیطی و بیولوژیکی می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای این بیماری قرار دهد،  از جمله:

·        سابقه خانوادگی تنیا ورسیکالر

·        تعریق بیش از حد

·        آب و هوای مرطوب و گرم

·        سیستم ایمنی ضعیف

·        مصرف داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند

·        برخی از انواع سرطان

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید؟

اگر علائم بیماری تنیا ورسیکالررا دارید، ممکن است خودتان تصمیم به درمان این بیماری بگیرید. داروهای ضد قارچ بدون نسخه (OTC) می توانند لکه های پوسته شده پوست را از بین ببرند. با این وجود، اگر این روش­های درمانی موثر نباشند، باید با پزشک خود تماس بگیرید. برای کنترل علائم ممکن است به یک داروی تجویز شده نیاز داشته باشید.

اخبار مرتبط

icon news

لکه های پیری چیست؟ چگونه می توان آن ها را کاهش داد؟

با افزایش سن، ظاهر شما تغییر می کند. پوست شما چین و چروک پیدا می کند و لکه های تیره ر...

چه طور پوست زیبا و شادابی داشته باشیم؟

 اولین مرحله برای داشتن پوست زیبا باید بدانیم که نوع پوست ما چیست؟ از این جهت شما می‌...

5 روشی که لکه های تیره پوست را ازبین می برند

هایپرپیگمانتاسیون باعث می شود لکه های پوست در مقایسه با اطراف آن تیره تر شوند. همچنین...

مشکلات پوستی ناشی از افزایش سن و نحوه درمان آن ها

در اینجا به مشکلات خاصی که با افزایش سن، پوست شما را تهدید می‌ کنند، اشاره شده است:

دیدگاه خود را بنویسید

icon news