اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 18 تیر 1399
26 آبان 1398 26 آبان 1398
11:40 11:40

هشدار آیت‌الله سیستانی به نخست وزیر عراق

آیت‌الله سید علی سیستانی، مرجعیت عالیقدر شیعه نسبت به ادامه نادیده گرفتن مطالبات مردمی و کُندی موجود در انجام اصلاحات سیاسی هشدار داد.

 

عبدالمهدی و سیستانی

به گزارش سلام نو، یک منبع سیاسی آگاه از محتوای مکاتبات و گفت‌وگوهایی که طی ساعات اخیر میان مرجعیت عالی شیعه و نخست وزیر این کشور پیرامون ماهیت برخورد با تحصن کنندگان صورت گرفته، خبر داد.

این منبع در گفت‌وگو با سایت "ناس" گفت: آیت‌الله سید علی سیستانی، مرجعیت عالیقدر شیعه  به عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور اعلام کرد، هر قطره خونی که ریخته شود منجر به تشدید تنش علیه دولت می‌شود.

این اظهارات پس از خطبه روز جمعه مطرح شده که در آن آیت‌الله سیستانی به طبقه سیاسی نسبت به ادامه نادیده گرفتن مطالبات مردمی و کُندی موجود در انجام اصلاحات سیاسی هشدار داد.

به گفته منبع مذکور، مرجعیت دینی پس از آن هشدار داد که انفجاری در میدان التحریر رخ داده و در اثر آن چندین تن زخمی شدند.

در سطح میدانی نیز، این منبع تأکید کرد، هشدارهای مرجعیت به سرعت به فرماندهان میدانی و عاملان برخورد با اعتراضات مردمی رسید و دستورات برای عقب‌نشینی سریع ظرف چند ساعت به نیروهای مستقر در میدان الخلانی بغداد صادر شد و آنها صبح روز شنبه این میدان را ترک کردند.

روز جمعه نیز آیت الله سیستانی در میان واکنش به ادامه اعتراضات گسترده در سراسر کشور، خواستار تدوین قانون جدید انتخابات شد؛ انتخاباتی که فرصت تغییر احزاب و گروه‌های حاکم کنونی را فراهم می‌کند.

احمد الصافی، نماینده آیت‌الله سیستانی در خطبه نماز جمعه در کربلا بر اهمیت تسریع در تدوین قانون انتخابات منصفانه و غیرجانبدارانه‌ برای "تغییر گروه‌های حاکم" تاکید کرد چراکه مردم خواستار این گروه‌های حاکم و جایگزینی‌ آنها با چهره‌های جدید هستند.

وی گفت، هیچ تغییری از زمان آغاز اعتراضات به ویژه در خصوص پیگرد افراد فاسد، بازگرداندن اموال غارت شده، لغو امتیازات ارائه شده به گروه‌های خاص و اجتناب از سیستم سهمیه بندی رخ نداده است و همین مسأله شک و تردیدهایی درباره میزان جدیت گروه‌های حاکم در اجرای مطالبات تظاهرکنندگان ایجاد می‌کند.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

واکنش علمای بحرین به اهانت علیه آیت‌الله سیستانی

علمای بحرین به اقدام یکی از روزنامه‌های سعودی در اهانت به شخصیت آیت‌الله سیستانی بیان...

بیانیه آیت الله سیستانی بعد از افزایش مبتلایان به کرونا

  آیت الله سیستانی بعد از افزایش مبتلایان به کرونا در عراق به مردم این کشور پیام داد....

الکاظمی حکم بازنشستگی عادل عبدالمهدی را صادر کرد

نخست وزیر جدید عراق با صدور حکمی، نخست وزیر سابق و اعضای کابینه او را بازنشسته کرد.

عبدالمهدی به الکاظمی و اعضای کابینه جدید تبریک گفت

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر اسبق عراق به مصطفی الکاظمی برای انتخاب رسمی‌اش به نخست‌وزیری...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news