اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 24 آذر 1398
27 آبان 1398 27 آبان 1398
21:38 21:38

آذری جهرمی: به زودی اینترنت بین الملل وصل می شود/ آمریکا تا 2025 نمی تواند اینترنت فراهم کند

وزیر ارتباطات ضمن اعلا اینکه شورای امنیت ایران به‌ زودی نسبت به صدور مجوز برقراری اینترنت در کشور اقدام خواهد کرد، گفت: ادعای آمریکا در فراهم کردن اینترنت برای مردم ایران دروغ است زیرا تا سال 2025 نمی توانند چنین کاری بکنند

به گزارش سلام نو، آذری جهرمی امروز در حاشیه حضورش در مجلس به ایسنا گفته است که قطع اینترنت «ضررهای فراوانی برای مردم و نظام داشته و ‌دارد» و تاکید کرده آنچه دیده می‌شود، «اینترنت ملی» نیست: «چیزی به نام اینترنت ملی وجود خارجی ندارد. شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع اینترنت نیست و قطع اینترنت به کارکردهای شبکه ملی اطلاعات ضربه می‌زند.»

او همچنین از پیشرفت «شبکه ملی اطلاعات» دفاع کرده و در این رابطه گفته:

«الان بهترین قاضی مردمند، هر چند از ناراحتی مردم از قطع بودن اینترنت و مشکلات آن اطلاع دارم و به خودم نیز در این چند روز اجازه استفاده از اینترنت را ندادم، اما مردم قضاوت کنند که آیا خدمات داخلی آنها بر شبکه ملی دچار اختلال شده است یا خیر. اگر زیرساخت شبکه ملی اطلاعات نبود خدمات ابری داخلی نداشتیم و بسیاری از زیرساخت‌های مهم دیگر امروز، شاید دو میلیون راننده تاکسی اینترنتی و مردم در عذابی بزرگ و مشکل بودند، بانک‌ها مختل بودند و بسیاری مباحث دیگر. زیرساخت شبکه ملی اطلاعات پیشرفت قابل توجهی داشته، اما بپذیرید که کار بنده و وزارتخانه‌ام تولید محتوا نیست. حتما پس از بهبود شرایط، مفصل با مردم صحبت خواهم کرد و گزارش کاملی از پیشرفت‌های شبکه ملی خواهم داد.»

جهرمی همچنین ادعای سفیر آمریکا در آلمان در خصوص تهیه اینترنت برای مردم ایران را رد کرده و گفته چنین کاری ممکن نیست: «برنامه‌هایی برای سال ۲۰۲۵ دارند که مطرح کرده‌اند، اما بهتر است بدانند ملت ایران نیازی به ادعای دروغین حمایت شما ندارد، دولت شما همان دولتی است که سال‌ها از هر اقدامی علیه ملت ایران فروگذار نکرده، اگر ادعای راستگویی دارید، داروی کودکان سرطانی ایرانی را چرا تحریم کرده‌اید؟ چرا در همین حوزه استارت‌آپهای ایرانی تحریم‌های گسترده‌ای اعمال کرده‌اید؟ اینترنت به زودی به زندگی مردم ایران باز می‌گردد و دولت هم آن‌را مثل چند سال گذشته توسعه خواهد داد و اتفاقا با حضور جریان ساز جوانان ایرانی، روز به روز ظلم شما و دولتتان را به گوش مردم دنیا خواهیم رساند.»

امروز «علی ربیعی» سخنگوی دولت اعلام کرده بود که احتمالا تا یکی دو روز آینده اینترنت در برخی استان‌ها که مشکل امنیتی در آن وجود ندارد، وصل خواهد شد. در حال حاضر دسترسی به سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی امکان‌پذیر است که در داخل ایران میزبانی می‌شوند.

در صورتی که به دلیل عدم دسترسی به گوگل، در یافتن سایت‌های مختلف مشکل دارید، می‌توانید از طریق مقاله « راهنمای سایت‌های کاربردی ایرانی در زمان قطع اینترنت بین الملل » به خدمات یا سرویس‌های کسب‌وکارهای ایرانی یا نهادهای دولتی دسترسی داشته باشید./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

کسب‌وکارها در غیاب اینترنت بین‌الملل چه کردند؟

مسوولان معتقدند در غیاب اینترنت بین‌الملل کسب‌وکارها توانستند سر پا بمانند اما خیلی ا...

قطعی گوگل چه ضرباتی به سئو سایتهای اینترنتی زد؟

در روزهای قطعی اینترنت، ایندکس سایت‌ها از جانب گوگل با چالشی جدی مواجه شد و با کاهش و...

آذری جهرمی: حامی دسترسی آزاد به اینترنت هستم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به اعلام تحریمش از سوی آمریکا، تاکید کرد: من ...

عذرخواهی و توضیحات آذری جهرمی درباره قطع اینترنت +فیلم

وزیر ارتباطات با انتشار ویدئویی تاکید کرد به سهم خود از طرف دولت و حاکمیت برای ضربه و...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news