اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 27 دی 1398
28 آبان 1398 28 آبان 1398
11:00 11:00

اعتصاب بانک‌های لبنان پایان یافت

بانک‌های لبنان پس از یک هفته تعطیلی به دلیل اعتصاب کارمندان‌شان در اعتراض به مشکلات رخ داده از امروز آغاز به کار می‌کنند.

نیروهای امنیتی مقابل بانک‌های لبنان

به گزارش سلام نو، بانک‌های لبنان امروز (سه‌شنبه) بعد از یک هفته اعتصاب کارمندان‌شان در اعتراض به مشکلات رخ داده با مشتریان در پی محدودیت‌های شدید برای بیرون کشیدن‌ سپرده‌های بانکی در بحبوحه بحران شدید و خیزش بی‌سابقه مردمی در این کشور شروع به کار می‌کنند.

به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، لبنان از ۱۷ اکتبر شاهد تظاهرات متعدد بی‌سابقه‌ای با مضمون مطالبه‌گری برای بهبود معیشت مردمی است و تظاهرکنندگان همچنان خواهان کناره‌گیری طبقه سیاسی کشور بدون هیچ استثنایی هستند.

در این راستا نیز تظاهرکنندگان خواستار بستن تمام مسیرهای منتهی به مقر پارلمان در مرکز بیروت شده‌اند تا مانع برگزاری جلسه پارلمان و بررسی لوایح جنجالی از جمله طرح قانون عفو عمومی شوند.

از طرفی، جمعیت بانک‌های لبنان و اتحادیه انجمن‌های کارمندان از تصمیم خود برای ازسرگیری فعالیت‌ بانک‌ها خبر دادند.

در بیانیه منتشره از نشست بعد از ظهر دوشنبه بین جورج الحاج و سلیم صفیر، رئیس دفتر شورای اداره جمعیت بانک‌های کشور آمده است: بعد از تامین امنیت شرایط حرفه‌ای و مناسب برای فعالیت بانک‌ها و اعلام اتحادیه درباره پایان اعتصاب این تصمیم گرفته شد.

جمعیت در این راستا از تمام بانک‌های فعال کشور خواسته تمام شعب خود را در مناطق مختلف لبنان باز کنند و فعالیت‌های خود را از امروز از سر بگیرند.

شورای اجرایی در اتحادیه انجمن‌های کارمندان بانک‌ها در بیانیه‌ای دیگر در همان روز دوشنبه گفته بود، نشستی با شورای اداره جمعیت بانک‌های لبنان برگزار کرد و در آن دلایلی که باعث اجرای اعتصاب سراسری بانک‌ها شده بود، بررسی شد.

جورج الحاق، رئیس اتحادیه انجمن‌های کارمندان بانک‌ها در کنفرانسی خبری اعلام کرد: از امروز به کار خود بازمی‌گردیم و تمام بانک‌ها فعالیت عادی خود را از سرمی‌گیرند.

به گفته الحاج، وزارت کشور و نیروهای امنیت داخلی طرحی امنیتی را برای ایجاد ثبات و آرامش در کشور برای حفظ امنیت سپرده‌گذاران و کارمندان لحاظ کردند و نیروهای امنیتی مقابل بانک‌ها مستقر شده و در نزدیکی آنها اقدام به گشت زنی کردند.

شورای اتحادیه از طرح امنیتی مدیریت کل نیروهای امنیت داخلی مطلع شد و آن را برای تامین امنیت تمام سپرده‌گذاران و کارمندان بانک‌ها کافی دانست.

شورای اتحادیه همچنین از تدابیری که ادارات بانک‌ها از روز اول کاری لحاظ خواهند کرد، مطلع شدو برخی ملاحظاتی در این باره داشت.

در این بیانیه اشاره شده، شورای اتحادیه با اجماع نظر اعضا تصمیم به بازگشت به کار گرفته و امیدوار است تمام گروه‌های سیاسی بانک‌ها را وارد مناقشات سیاسی خود که کشور را درگیر کرده نکنند.

طبق این بیانیه، ادامه فعالیت کشور بدون دولت غیرقابل قبول است و باید هرچه سریع‌تری دولت تشکیل شود و به وظایف ملی خود عمل کند.

بعد از دو هفته تعطیلی در پی شروع تظاهرات‌ بانک‌ها ابتدای ماه جاری میلادی تنها برای یک هفته درهای خود را به روی مشتریان باز کردند و در این مدت محدودیت‌های شدید خارج کردن سپرده‌های بانکی از سوی مشتریان و مخالفت کارمندان بانک‌ها با این اقدام و محدودیت در اختیار گذاشتن دلار خشم سپرده‌گذاران را درآورد. تظاهرکنندگان تجمعات اعتراضی مقابل برخی شعب بانک‌ها برگزار کردند.

سپرده‌گذاران نمی‌توانستند از صراف دلاری بخرند و این همزمان با تحمیل عوارض اضافی بر فرایند خروج دلار از بانک‌ها شده بود. در اعتراض به این مشکلات کارمندان نیز روز سه‌شنبه گذشته اعتصاب نامحدودی را شروع کردند.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

دخالت‌های ادامه‌ دار پمپئو در امور داخلی کشورها

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد مردم لبنان باید دولتی را که می‌خواهند ان...

بحرین خواهان تغییر نظام ایران نیست

خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین با بیان این که کشورش به ایران بی اعتماد است و...

آمریکا در پی بی دولتی در عراق و لبنان است

نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که آمریکا، اسرائیل و عربستان به د...

عکاظ مدعی شد: 48 ساعت دیگر حریری استعفا می دهد!

روزنامه سعودی وابسته به دربار حکومتی عربستان در حالی این ادعا را مطرح می کند که اوضاع...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news