اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 30 دی 1398
30 آبان 1398 30 آبان 1398
14:30 14:30

تهران میزبان مسئولان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

کورنل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد نشستی هفته آینده در تهران برگزار خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی

به گزارش سلام نو، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه گزارش خود را در ارتباط با نظارت و راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران به شورای حکام ارائه داده است، از برگزاری نشستی میان ایران و آژانس در هفته آینده در تهران خبر داد.

کورنل فروتا مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (پنج‌شنبه) در بیانیه آغازین خود در نشست فصلی شورای حکام آژانس اعلام کرد که گزارش او درباره راستی‌آزمایی و نظارت بر جمهوری اسلامی ایران ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، شامل فعالیت‌های مربوطه آژانس در ایران طی ماه‌های گذشته می‌شود.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی آژانس، فروتا در اظهارات خود تصریح کرد: این گزارش شامل به روزرسانی‌هایی از گزارش سه ماهه قبلی من در رابطه با نصب تعدادی از انواع پیشرفته‌تر سانتریفیوژ در تاسیسات نطنز است که نه فقط برای اهداف تحقیق و توسعه، بلکه برای ذخیره اورانیوم غنی شده و از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در فردو است.

وی ادامه داد: من روز دوشنبه هفته جاری یک به روزرسانی دیگر ارائه و به شواری حکام اعلام کردم که ذخیره آب سنگین ایران از ۱۳۰ متریک تن عبور کرده است. ما کماکان شورای حکام را از روند اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مطلع خواهیم کرد.

مدیرکل موقت آژانس همچنین اظهار داشت: آژانس به راستی‌آزمایی عدم انحراف در مواد هسته‌ای اعلام شده از سوی ایران تحت توافقنامه پادمان‌ها ادامه می‌دهد. ارزیابی‌ها در ارتباط با نبود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران نیز ادامه خواهد داشت.

فروتا افزود: همان‌طور که در هفتم نوامبر به شورای حکام گزارش دادم، آژانس وجود ذرات اورانیوم طبیعی با منشا انسانی را در مکانی اعلام نشده در ایران به آژانس، کشف کرده است.

وی خاطر نشان کرد: ما از آن زمان به تعاملات با ایران ادامه داده‌ایم اما اطلاعات بیشتری دریافت نکرده‌ایم و این موضوع هنوز حل نشده باقی مانده است. هفته آینده یک نشست میان آژانس و ایران در تهران برگزار خواهد شد تا درباره این موضوع بحث و گفت‌وگو شود. ضروری است که ایران برای حل آن به درستی با آژانس همکاری کند.

مدیرکل موقت آژانس در ادامه از ایران خواست تا همکاری به موقع و کامل با آژانس، در اجرای توافقنامه پادمان‌ها و پروتکل الحاقی داشته باشد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

درخواست کورنل فروتا برای همکاری کامل ایران با آژانس

مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ ای خطاب به شورای حکام، خواستار همک...

مسائل ایران محور اصلی نشست شورای حکام

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در پیامی توییتری اعلام کرد در نشست...

آغاز جلسه ویژه شورای حکام آژانس اتمی با موضوع ایران

وبگاه اطلاع‌رسانی آژانس اتمی اعلام کرد جلسه ویژه شورای حکام این آژانس برای بررسی موضو...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news