اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 خرداد 1398
16 دی 1397 16 دی 1397
15:00 15:00

استیضاح ترامپ؛ اسم رمز جنگ با رییس جمهور آمریکا

روند پیچیده استیضاح علاوه بر وقت‌‌گیر بودن با موانع زیاد از جمله مخالفت جدی جمهوری خواهان و البته کمبود احتمالی اتهام رو به رو است، موانعی که البته امکان کنار زدنشان وجود دارد.

سلام نو - سرویس بین‌الملل: کنگره یک صد و شانزدهم ایالات متحده امریکا از روز پنجشنبه سوم ژانویه به مدت دو سال آغاز به کار کرد و در اولین جلسه «نانسی پلوسی» به عنوان رئیس این مجلس انتخاب شد، انتخابی که پیام مهمی برای ترامپ دارد و سایه اتیضاح و سوال را بالای سر کاخ سفید می‌آورد، سایه‌ای که ترامپ پیش دستانه به جنگش رفته.

به گزارش سلام نو، ترامپ در واکنش به زمزمه‌هایی که درباره استیضاحش به گوش می‌رسد در توییتر خود نوشت:

" همان طور که بارها گفته ام، اگر دموکرات ها مجلس نمایندگان یا سنا را در اختیار بگیرند، اخلال در بازارهای مالی ایجاد خواهد شد. ما در سنا پیروز شدیم و آنها در مجلس نمایندگان. اوضاع آرام خواهد شد. آنها فقط به این علت می خواهند مرا استیضاح کنند، چون می دانند که نمی توانند در سال 2020 پیروز شوند؛ موفقیت ها بسیار زیاد است!"

از همین حالا پیشی بینی می‌شود دور پیش روی کنگره یکی از جنجالی‌ترین دوران ممکن در تاریخ آمریکا باشد و کنگره به شکلی جدی به مسائل مرتبط با رییس جمهوری آمریکا ورود کند.

آتش اختلاف روشن می‌شود

پیش از این نیز نشانه‌هایی از شدت گرفتن اختلافات ترامپ و نمایندگان آمریکا به چشم می‌خورد. به طور نمونه سنای آمریکا با تصویب دو قطعنامه علیه عربستان سعودی نه تنها عملا راه خود را از دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالت متحده جدا کرد بلکه گام بلندی برای آغاز تغییر در هفت دهه مناسبات نزدیک با سعودی ها برداشت.

بسیاری پیش بینی می‌کنند که دموکرات ها با پشتوانه همین اکثریت در مجلس نمایندگان و اقلیت پرشمار در سنا، بخش مهمی از طرح ها و برنامه های دولت ترامپ را زمینگیر کننند تا شانس خود را برای پیروزی در انتخابات سال آینده افزایش دهند، اتفاقی که دور از ذهن هم نیست.

ولی با این که چنین رویکردی همواره از سوی احزاب اپوزیسیون در امریکا به کار گفته شده اما الزاما نتوانسته رییس جمهور مستقر را از ادامه دوران ریاست جمهوری خود و تمدید دوباره آن پشیمان کند. اما این بار پرونده های متعدد سیاسی، مالی و اخلاقی رییس جمهوری امریکا موجب شده است تا جدال میان کاخ سفید و کنگره بیش از پیش شدت یابد و مخالفان ترامپ در داخل و خارج امید جدی‌ای به زمین زدن دولت یا حداقل عدم انتخاب دوباره ترامپ داشته باشند.

ترامپ استیضاح شدنی است؟

قانون اساسی آمریکا به کنگره این کشور حق داده‌است که علیه مقامات رسمی کشور به جرم ارتکاب جرائم بزرگ و خائنانه، اقامه دعوا کرده و در صورت محکوم شدن، آنان را از کار برکنار نماید. این جرائم شامل خیانت، دریافت رشوه، جرائم سنگین اجتماعی و ادای شهادت دروغ در زیرسوگند است.

استیضاح از دو طریق قابل طرح است. اول اینکه ممکن است دیوان عالی فدرال ایالات متحده آمریکا علیه یکی از مقامات رسمی کشور اعلام جرم کند و از کنگره بخواهد که فرد مزبور را به دلیل ارتکاب عمل مجرمانه استیضاح نماید. اما در شیوه دوم، کنگره خود رأساً و مستقیماً وارد عمل می‌شود و علیه یک مقام دولت فدرال اعلام جرم می‌نماید.

در هر دو شکل ابتدا باید موضوع استیضاح به تصویب اکثریت مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا برسد، سپس این مجلس از مجلس سنای ایالات متحده آمریکا درخواست می‌کند دادگاه تشکیل دهد و متهم را محاکمه نماید. در چنین صورتی مجلس سنا به یک دادگاه تبدیل می‌شود و سناتورها هر یک نقش دادستان را ایفا می‌کنند. در این جلسات رئیس دیوان عالی فدرال به اداره دادگاه می‌پردازد و متهم نیز باید در مقابل اتهامات از خود دفاع نماید. پس از شنیدن دفاعیات طرفین، اتهام به رای گذاشته می‌شود و اگر اکثریت سناتورها رای به مجرمیت بدهند، مقام دولتی از کار برکنار خواهد شد.

این روند پیچیده علاوه بر وقت‌‌گیر بودن با موانع زیاد از جمله مخالفت جدی جمهوری خواهان و البته کمبود احتمالی اتهام رو به رو است، موانعی که البته امکان کنار زدنشان وجود دارد.

رشیده طلیب، که در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا توانسته به عنوان یک زن مسلمان به مجلس نمایندگان ایالات متحده راه بیابد بعد از ادای سوگند بر عزم خود برای استیضاح ترامپ و حتی برکناری وی از مقام ریاست جمهوری تاکید کرد. طالب، پنجشنبه شب درطرح استیضاح ترامپ از یک لفظ توهین آمیز نیز استفاده کرد.

رشیده طلیب به عنوان اولین فردی که با اصالت فلسطینی به کنگره آمریکا راه یافته، سخنان بسیار تندی را علیه ترامپ ایراد کرد که همین امر موجب واکنش رئیس جمهور ایالت متحده شد.

برد شرمن، عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده از کالیفرنیا حوزۀ انتخابیه سی‌ام کالیفرنیا می‌گوید که در اولین روز کار مجلس نمایندگان طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا را به رئیس‌ مجلس نمایندگان امریکا ارائه می‌دهد.

شرمن گفته که دلیلی وجود ندارد که این طرح در کنگره مطرح نشود. هر روزی که سپری می‌شود دونالد ترامپ نشان می‌دهد که رفتن وی از کاخ سفید به نفع کشور خواهد بود.

این در حالی است که ترامپ پیش از این گفته بود که در صورت استیضاح شدنش در آمریکا شورش خواهد شد و تلاش کرده بود مخالفانش را بترساند.

هرچند بعید است استیضاح ترامپ شورشی در پی داشته باشد، اما عملی شدن استیضاح هم مسئله‌ای دشوار است که بسیار دور از ذهن است و تنها می‌توان به آن به عنوان حربه‌ی تبلیغاتی نگاه کرد.

اخبار مرتبط

icon news

پوتین و ترامپ در ژاپن دیدار می‌کنند

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه از احتمال دیدار پوتین و ترامپ در حاشیه نشست گروه 20 خبر داد...

آشنا: حتی خود رییس جمهور آمریکا نیز نمی‌تواند یک پیام روشن ارسال کند

مشاور رییس جمهوری در صفحه توییتری خود نوشت:  ‏مشکل آمریکا در مذاکرات برجام این بود که...

راهی جز گفت‌وگو برای ترامپ وجود ندارد

یک کارشناس ارشد مسائل ژئوپلتیک اظهار کرد: به نظر می‌رسد ترامپ هیچ‌چاره آبرومندانه دیگ...

به رسمیت شناختن تسلط اسرائیل بر بلندی‌های جولان جنبه انتخاباتی دارد

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  اظهار کرد: ترامپ می‌خواهد نظر لابی صهیون...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news