اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 09 بهمن 1398
02 آذر 1398 02 آذر 1398
09:55 09:55

سرنوشت دانشجوهای بازداشتی دانشگاه تهران به کجا رسید؟

غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفته که خیلی از دانشجویانی که در درگیری‌های اخیر توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده بودند بعد از گفت‌وگویی کوتاه آزاد شدند. او تاکید کرد که آمار قطعی بازداشتی‌ها را در اختیار ندارد.

به گزارش سلام نو، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: خیلی از دانشجویانی که در درگیری‌های اخیر توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده بودند با آنها گفتگو و سپس آزاد شدند و اصلا به مرحله بازداشت نرسیدند.

«غلامرضا غفاری» معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در گفت‌وگو با ایلنا، درباره تعداد دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات اخیر گفت: ما تعداد دقیق دانشجویان بازداشت شده را نمی‌دانیم، اما با عمده افراد بازداشتی، صحبت شده و بر اساس اطلاعاتی که داریم تا روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه آزاد شده‌اند. در مجموع تعداد دقیق دانشجویان بازداشتی مشخص نیست، زیرا تعداد آنها در حال کم و زیاد شدن بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: بازداشت‌ها در داخل دانشگاه‌ها اتفاق نیفتاده و بیشتر در بیرون از دانشگاه رخ داده است. البته در این میان با یک سری از افراد هم با هدف پیشگیری کردن، صحبت شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مشخص شده که دانشجویان توسط چه نهادی بازداشت شده‌اند؟ گفت: خیر، مشخص نیست، زیرا نهادهای مختلفی بوده‌اند، اما معمولا نهادهای امنیتی اقدام می‌کنند و طبیعتا غیر از نهاد امنیتی به این مسائل ورود پیدا نمی‎کنند.

غفاری اضافه کرد: خیلی از دانشجویانی که در این درگیری‌ها توسط نیروهای امنیتی جمع‌آوری شده بودند با آنها گفتگو و سپس آزاد شدند و اصلا به مرحله بازداشت نرسیدند. البته برخی هم بوده‌اند که اصلا بازداشت نشدند و فقط در مورد آنها حدس و گمان‌ها پخش شده است.

معاون وزیر علوم درباره وصل بودن اینترنت در دانشگاه‌های تهران و علامه طباطبایی گفت: اکنون اینترنت داخلی دانشگاه‌ها وصل است، البته قطع هم نشده بود. من در دانشگاه تهران اکانت دارم و با مشکل قطع بودن اینترنت مواجه نشده‌ام.

غفاری در پاسخ به این سوال که آیا تماس‌های تهدیدآمیز با دانشجویان صحت دارد؟ گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم و باید از آنهایی که این را گفته‌اند، سوال کرد. به طور کل مسائلی که مطرح می‌شود به آن شدت و حدتی نیست که دانشجویان می‌‎گویند، زیرا گاهی اوقات خود دانشجویان می‌گویند چند نفر بازداشت شدند اما زمانی که ما با آن افراد تماس می‌گیریم، می‌بینیم که اصلا چنین چیزی نبوده، بنابراین خیلی از این صحبت‌ها بر پایه حدس و گمان نیز هست.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: طبق صحبت‌ها و تماس‌هایی که وزیر علوم در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با مجموعه‌‎های دانشگاهی داشتند، مقرر شده است، مسائل مربوط به دانشجویان و گزارش‌های رسیده را خودشان در داخل دانشگاه پیگیری کنند. در واقع اگر دانشگاه‌ها لازم دانستند این مسائل را در کمیته‌های انضباطی دنبال کنند تا اینکه به مرحله دادگاه و محاکمه نرسد.

اخبار مرتبط

icon news

مسئولیتی که هست، مسئولی که نیست

بگذارید از آخرین اتفاق فاجعه بار مدیریتی ایران صحبت کنیم یعنی گرفتن میزبانی از تیم‌ها...

واکنش سرلشکر جعفری به شعار انتقام انتقام مردم + عکس

سرلشکر جعفری فرمانده قرارگاه فرهنگی بقیه‌الله(عج) صبح امروز در مراسم تشییع پیکر مطهر ...

حرکت میلیونی مردم تهران به سمت دانشگاه تهران/ سنگ تمام تهرانی‌ها در استقبال از پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی + فیلم

تهرانی‌ها خودشان را ساعتی زودتر از آغاز مراسم تشییع پیکر سپهبد سلیمانی، ابومهدی مهندس...

حال و هوای تهران ساعتی قبل از آغاز رسمی مراسم تشییع سردار سلیمانی /خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران مملو از جمعیت

 تا ساعاتی دیگر مردم قدرشناس تهران میزبان پیکر مطهر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news