اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 11 فروردین 1399
02 آذر 1398 02 آذر 1398
10:35 10:35

روش های خلاقانه تربیت و اصلاح

آموزش و تربیت در فرزندان ما موجب خرد، انسجام و همدلی می شود. مواقعی وجود دارد که باید کمی خلاقیت ایجاد کنید، بنابراین به این ایده­ های خلاقانه و گاه غیرمعمول نظم و انضباط توجه کنید. در اینجا برخی روش های تربیتی خلاق آورده شده‌ است. این روش ها بر اساس گروه های سنی مرتب شده اند. اما بسیاری از آن­ها می توانند در رده های سنی و چندگانه اعمال شوند.

1. از بازی ها و سرگرمی های فکری استفاده کنید

یک زمان و مکان را مشخص کنید. این امر می تواند، دارای یک شروع و پایان مشخص باشد. به عنوان مثال ۵۰ مهره را روی یک تکه نخ بچرخاند، یا یک بازی با الفبا را تمرین کنید. این امر باعث می‌شود، انرژی های منفی او منحرف شده، و او را ترغیب کند تا روی چیزهای مثبت تمرکز کند.

2. زمان مشخصی را برای انجام فعالیت ها تعیین کنید

به عنوان مثال، با یک تایمر، می توانید بگویید، تایمر را تنظیم می کنم. من می­خواهم اتاق شما در مدت زمان ۱۵ دقیقه تمیز شود. این روش نه تنها به راحتی حواس کودکان را پرت می کند، بلکه باعث می شود، در ذهن او فضایی ایجاد شود، برای استدلال درباره فعالیتی که هنوز به پایان نرسیده است و اینکه آیا اصلاح آن فعالیت ضرورتی دارد.

3. زمان خواب را مطابق با رفتار فرزندان خود در آن روز تنظیم کنید

برای هر تخلف، آن­ها باید پنج دقیقه زودتر به رختخواب بروند. اما اگر خوب بوده اند، می توانند پنج دقیقه دیگر نیز بیدار بمانند.

4. اگر کاری که خواسته اید بدقت و پشتکار انجام نشده است، به فرزند خود تمرین بدهید

به فرزند خود تمرین دهید، مثلاً از او بخواهید، سه یا چهار بار دیگر کف اتاق را جارو کند. زیرا تلاش اول او به اندازه کافی خوب نبوده است.

5. آیا فرزند شما وقتی عصبانی است، در را به هم می زند؟

شما به او بگویید، واضح است که نمی­دانید چگونه به درستی در را ببندید. برای یادگیری، ده بار آرام و کاملاً درست این درب را باز و بسته کنید.

6. زمانی که کودک شما برای چندمین دفعه فراموش می کند، وسایلش را سر جای خود بگذارد

مانند بازی­های ویدئویی یا تجهیزات ورزشی، آن را برای او کنار بگذارید. وقتی او می پرسد کجاست، به او بگویید که فقط باید آن را جستجو کند. او یاد خواهد گرفت که پیدا کردن چیزی که مادر پنهان کرده، مشکل تر از آن است که سهل انگاری کند.

7. اگر بارها و بارها در اتاق فرزندتان را باز کردید و او را درحین نافرمانی دیدید

در این حالت درب اتاق خواب فرزندتان را از لولا جدا کنید. انجام این کار سخت تر از آن است که به نظر می رسد. ولی این کار نتایج شگفتی خواهد داشت.

8. هنگامی که یکی از فرزندان بی احترامی، یا نافرمانی می کند، یک جعبه به او بدهید که شامل فعالیت های زیر باشد

مانند، تمیز کردن توالت، ساماندهی گلدان­ها و قابلمه ­ها، جابجایی و جاروبرقی زیر مبلمان، وجینکاری باغ، تطبیق جوراب های عجیب و غریب، یخ زدایی در یخچال و همچنین تمیز کردن کمد، یا زیر تخت، این ها فقط چند مورد از فعالیت ها است. همچنین می توانید، این موارد را نیز داشته باشید. اتوکردن، پاک کردن کاسه های زباله کوچک، جلا دادن نقره، تمیز کردن پنجره، تمیز کردن شومینه، تکان دادن فرش های آشپزخانه، استفاده از پاک کننده چوب روی صندلی های اتاق ناهار خوری. این نوع جریمه ها نه تنها به تمیز کردن خانه کمک می کند، بلکه بچه ها دیگر گلایه ای از بی حوصلگی نخواهند داشت.

اخبار مرتبط

icon news

جلوگیری از دخالت دیگران در تربیت فرزندمان

مشارکت دیگران در آموزش کودکان یک شیوه رایج است. مادر و پدر، مادربزرگ، عمه، خاله شما م...

10 راهکار برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

کاهش اعتماد به‌ نفس زمانی رخ می‌دهد که کودک حس کند اگر رفتاری که والدینش توقع دارند ا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news