اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 01 بهمن 1398
04 آذر 1398 04 آذر 1398
19:16 19:16

بنزین بهانه بود؛ مساله شکاف طبقاتی است

یک آسیب‌شناس اجتماعی درباره اعتراضات مردم نسبت به گران شدن بنزین می گوید: افزایش قیمت بنزین بهانه بود، نداشتن احزاب واقعی، نبود نهادهای غیردولتی (NGO) و... انرژی انباشته ای را در میان مردم به ویژه جوانان ایجاد کرد که بنزین بهانه‌ای برای انفجار آن بود.

اعتراضات، انباشت مطالبات عمومی مردم بود؛ بنزین تنها بهانه بود / آسیب‌شناسی درستی نداریم؛ نمی‌دانیم چگونه انرژی اعتراض را تخلیه کنیم / باید یک ماه قبل از اجرای طرح، یارانه به مردم پرداخت می‌شد تا احساس کنند پول بنزین را در جیب دارند

به گزارش سلام نو، یک آسیب‌شناس اجتماعی تاکید می‌کند: «به‌نظر می‌رسد مساله افزایش قیمت بنزین تنها یک بهانه بود. نداشتن احزاب واقعی، نبود نهادهای غیردولتی (NGO) به اندازه کافی، فرصت ندادن به جوانان برای بیان عقاید و نظرات و... ما یک انرژی انباشته را در میان عموم مردم، علی‌الخصوص قشر جوان جامعه داشتیم که موضوعی همانند بنزین بهانه‌ای برای انفجار آن‌ها بود.»

هادی معتمدی، روان‌پزشک و آسیب‌شناس اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب» در ارتباط با ابعاد روانشناسی اجتماعی روند اعتراضات و تحولاتی که بعد از سهمیه‌بندی و فزیش قیمت بنزین اتفاق افتاد، بر این باور است که نفس قضیه مثبت است. به نظر می‌رسد طیف بالای جامعه از یارانه اقشار ضعیف‌تر بهره می‌بردند و شاید دولت آقای روحانی یا دیگران زودتر از این‌ها در این زمینه می‌بایست اقدام می‌کردند و قیمت‌ها را به سطح جهانی می‌رساندند اما نه این‌گونه که چند سال نرخ ثابت نگه داشته شود و میان مجلس دولت تعارف وجود داشته باشد یکباره قیمت بالا برود.

این آسیب‌شناس اجتماعی پیرامون اعتراضات مردم نسبت به موضوع گران شدن بنزین، تاکید کرد: «به‌نظر می‌رسد مساله افزایش قیمت بنزین تنها یک بهانه بود. نداشتن احزاب واقعی، نبود نهادهای غیردولتی (NGO) به اندازه کافی، فرصت ندادن به جوانان برای بیان عقاید و نظرات و... ما یک انرژی انباشته را در میان عموم مردم، علی‌الخصوص قشر جوان جامعه داشتیم که موضوعی همانند بنزین بهانه‌ای برای انفجار آن‌ها بود. این‌که عده‌ایی از مساله سو بهره‌برداری کنند جای خود دارد اما مسئولیت مستقیم آن‌ها متوجه خود ما است.»

اعتراضات، انباشت مطالبات عمومی مردم بود؛ بنزین تنها بهانه بود / آسیب‌شناسی درستی نداریم؛ نمی‌دانیم چگونه انرژی اعتراض را تخلیه کنیم / باید یک ماه قبل از اجرای طرح، یارانه به مردم پرداخت می‌شد تا احساس کنند پول بنزین را در جیب دارند

وی افزود:  «اینکه ما نمی‌دانیم چگونه انرژی اعتراض را در میان مردم تخلیه کنیم و تهدید آن‌ها را حتی به فرصت تبدیل کنیم، موضوعی است که آسیب‌شناسی درستی در این زمینه انجام نگرفته است. این که ادعا می‌شود عده‌ای از آن سوی مرز، خط دهی می‌کنند خود مساله است. واقعیت این است که از آن سوی مرز کارشناسان و متخصصانی ویژه وجود دارند که رفتار مردم را آسیب‌شناسی و مورد تحلیل روانشناختی قرار می‌دهند و می‌دانند بر کجا انگشت بگذارند. متاسفانه آسیب‌شناسی روانشناختی، واکنش‌های مردم نسبت به افزایش قیمت بنزین به فراموشی سپرده شد.»

این روانپژشک در بخشی دیگر از گفته‌های خود تصریح کرد: «بخشی بزرگ از جامعه به شرط کنترل تبعات اقتصادی، با افزایش قیمت بنزین موافق هستند. نفس مساله خوب است اما روش اجرای آن متاسفانه بسیار ناقص است. اگر می‌خواستید تبعات اجتماعی مساله را کنترل کنید، باید از یک ماه قبل به مردم یارانه پرداخت می‌شد تا شهروندان احساس کنند پول بنزین را در جیب دارند تا این نوع کنش‌ها اتفاق نمی‌افتاد. متاسفانه در مجموعه تصمیم‌گیرندگان دولتی هیچ‌گونه آسیب‌شناسی اجتماعی از مساله نشده بود و شاهد این مشکلات بودیم.»./ انتخاب

اخبار مرتبط

icon news

مسئولیتی که هست، مسئولی که نیست

بگذارید از آخرین اتفاق فاجعه بار مدیریتی ایران صحبت کنیم یعنی گرفتن میزبانی از تیم‌ها...

جدیدترین تحلیل رهبر انقلاب از اعتراضات بنزینی +فیلم

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز چهارشنبه  با اشاره به اغتشاشات آبان ماه ۹۸ فرمودند:...

بازداشت عوامل مسلح اعتراضات بنزینی ماهشهر +جزئیات

سپاه حضرت ولیعصر (عج) استان خوزستان با انتشار اطلاعیه‌ ای از دستگیری تعدادی از عوامل ...

خبرسازی رویترز درباره تلفات حوادث آبان تکذیب شد

رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ادعای خبرگزاری انگلیسی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news