اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 09 بهمن 1398
05 آذر 1398 05 آذر 1398
11:55 11:55

ناتوانی آمریکا در مقابله با ایران!

بر اساس یکی از بند‌های قطعنامه ۲۲۳۱ ایران به مدت  پنج سال از خرید تسلیحات محروم شد که با نزدیک شدن به پایان این 5 سال، واشنگتن با خروج از توافق هسته‌ای نمی‌تواند مقابله چندانی با احتمال خرید تسلیحاتی ایران از روسیه و چین، داشته باشد.

آمریکا نمی‌تواند برای خرید تسلیحات توسط ایران ممنوعیت ایجاد کند/ قدرت نظامی ایران از سال آینده تقویت می‌شود

به گزارش سلام نو، بلومبرگ در گزارشی به ناتوانی آمریکا در مقابله با ایران برای خرید تسلیحات نظامی پرداخت.

با نزدیک شدن به پایان ممنوعیت خرید اسلحه برای ایران، واشنگتن با خروج از توافق هسته‌ای، به نظر می‌رسد نمی‌تواند مقابله چندانی با احتمال خرید تسلیحاتی ایران از روسیه و چین، داشته باشد.

بر اساس یکی از بند‌های قطعنامه ۲۲۳۱ که از سال ۲۰۱۶ میلادی اجرا شد، ایران به مدت  پنج سال از خرید تسلیحات محروم  شد. این بند از قطعنامه در سال آینده منقضی می‌شود و پس از آن ایران می‌تواند از کشور‌های خارجی جنگ‌افزار بخرد. بنابراین با پایان این تحریم‌ها ایران می‌تواند برای خرید تسلیحات اقدام کند.

این موضوع می‌تواند ایران را در زمینه نظامی قدرتمندتر کند. ایران اکنون برای خرید جنگ افزارهای روسی با مقام‌های این کشور در حال رایزنی است. اما چین هم گزینه دیگری است که ایران برای خرید جنگ افزار می‌تواند روی آن حساب کند

خروج آمریکا از برجام موجب شده تا اعضای شورای امنیت از درخواست واشنگتن برای تمدید این ممنوعیت حمایت چندانی نکنند. نه تنها روسیه و چین از این طرح حمایت نمی‌کنند بلکه انگلستان و فرانسه هم به تمدید این ممنوعیت رای مثبت نخواهند داد.

ممکن است تحریم‌های آمریکا و مجازات‌های این کشور برای فروشندگان سلاح به ایران مانعی ایجاد کند اما چین و روسیه ممکن است ساز و کاری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا ایجاد کنند و سلطه ایالات متحده بر نظام مالی جهانی را به چالش بکشند. حال باید دید که روسیه و چین ریسک فروش سلاح به ایران را خواهند پذیرفت؟ که این اتفاق نشان می‌دهد ترامپ و پمپئو علیرغم تهدیدهای خود نمی‌توانند کار زیادی در راستای تداوم این ممنوعیت‌ها انجام دهند.

/ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

دلیل خروج ترامپ از برجام از زبان ظریف +فیلم

وزیر خارجه ایران  درباره دلیل خروج ترامپ از برجام و اینکه آیا دلیل خروج آمریکا از برج...

برجام به ایران قدرت فعالیت در منطقه و فضای بین‌الملل داده است

یک کارشناس بین الملل اظهار کرد: برجام به ایران قدرت فعالیت در منطقه و فضای بین‌الملل ...

پس از مهلت ۶۰ روز ایران به اتحادیه اروپا چه خواهد شد؟

ناصر قندیل در البناء در یادداشتی نوشت:  پس از  مهلت ۶۰ روز ایران به اتحادیه اروپا موع...

کمال سجادی: ما موظف هستیم در برابر این عهدشکنی ها واکنش مناسب نشان دهیم

سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری اظهار کرد: ما امروز هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news