اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 29 بهمن 1398
06 آذر 1398 06 آذر 1398
12:10 12:10

اعتراض جزو حقوق طبیعی مردم است!

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در پی به خشونت کشیده شدن اعتراضات اخیر بیان کرد اصل اعتراض جزو حقوق طبیعی مردم است به شرط این‌که اعتراض مسالمت‌آمیز باشد.

جلال میرزایی

به گزارش سلام نو، رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی بر ضرورت بررسی جامعه‌شناسی علت به خشونت کشیده شدن اعتراضات اخیر تاکید کرد.

جلال میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که «خلاء قانونی در زمینه برگزاری تجمعات و اعتراضات وجود ندارد»، گفت: بعضی اعتراضات به طور خودجوش برگزار می‌شود و این در همه کشورها صورت می‌گیرد، اما هم حکومت به نوعی انعطاف‌هایی دارد و هم تظاهرکنندگان موازین را رعایت می‌کنند که اعتراضات به خشونت کشیده نمی‌شود.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این‌که «برخی اعتراضات اخیر به موضوع اصلاح قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خشونت کشیده شد»، اظهار کرد: وقتی سران سه قوه تصمیم گرفتند و رهبری آن را تایید کردند چطور می‌شود اعتراضات را مدیریت کرد. خیلی وقت‌ها هرگونه اقدام برای اعتراض به این تصمیم‌ها تقابل با حاکمیت قلمداد می‌شود البته اصل اعتراض جزو حقوق طبیعی مردم است به شرط این‌که اعتراض مسالمت‌آمیز باشد.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این‌که بعد از اتخاذ و اجرای یک تصمیم که منافع اقشار یا طبقات خاصی از جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، چنین واکنش‌هایی وجود داشته باشد و مردم به شکل اعتراضی به خیابان بیایند امری طبیعی است ولی این‌که این اعتراضات به سرعت به خشونت کشیده شود موضوعی است که از نظر جامعه‌شناسی و روانشناسی اجتماعی نیاز به بررسی دارد.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: چرا حرکتی که می‌تواند مدنی و مسالمت‌آمیز باشد به یک حرکت خشونت‌آمیز، غیرمدنی و هزینه بالا تبدیل می‌شود؟. ما نباید با نگاه بهره‌برداری سیاسی صرفا اعتراضات را تایید کنیم و بگوییم حق مردم است و یا این‌که آن را رد کنیم و بگوییم که اصلا نباید اعتراضی شود. اعتراض مسالمت‌آمیز از سوی قانون اساسی به رسمیت شناخته شده و حق مردم است، اما در مورد اعتراضات خشونت‌آمیز اینچنین نیست.

اخبار مرتبط

icon news

رقابت ۷ هزار نفر برای ۲۹۰ کرسی بهارستان

از بامداد امروز ۲۴ بهمن ماه تبلیغات انتخاباتی بیش از 7 هزار نامزد تایید صلاحیت شده از...

وضعیت گیلان بحرانی است

مهرداد لاهوتی که در استان گیلان حضور دارد اعلام کرد در حال حاضر اساسی‌ترین مشکل، قطع ...

امکان تقلب در انتخابات وجود ندارد

 آیت‌الله احمد جنتی در جلسه شورای نگهبان اعلام کرد مردم به سلامت انتخابات اعتماد دارن...

شروط اجرای طرح خروج ایران از NPT+جزییات

سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی، رئیس کمیسیون اقدامات پیش دستانه علیه آمریکا گفت: در صو...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news