اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 04 بهمن 1398
09 آذر 1398 09 آذر 1398
12:42 12:42

۶۰ درصد زندانیان معتاد هستند

دکتر تشکریان مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها گفت: بیش از ۶۰ درصد زندانیان اعتیاد دارند اما روند ابتلا به اچ آی وی کاهش یافته است.

مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، گفت: بیش از ۶۰ درصد زندانیان به مواد مخدر اعتیاد دارند، بنابراین باید آنها را تحت درمان قرار دهیم.

به گزارش سلام نو، دکتر تشکریان در مراسم روز جهانی ایدز، با بیان اینکه انجام کار درمانی در زندان با کار در بیرون بسیار متفاوت است، گفت: دغدغه فرد در زندان آزادی است و هیچ تاریخچه ای از خودش نمی‌دهد و سعی بر کتمان دارد. بنابراین او را تحت درمان بردن و در درمان نگه داشتن، مقداری سخت است، اما درمانگرانی که در زندان‌ها هستند، بسیار برای این کار کمک می‌کنند.

وی افزود: در سال ۱۳۹۷، نزدیک به ۲۱۰ هزار تست رپید اچ ای وی در کل زندان‌های کشور انجام دادیم. در این زمینه زندان یک فرصت است، نه تهدید. زیرا افراد پرخطر یا در معرض خطر را شناسایی میکنیم. البته متاسفانه در زندان بیش از ۵۰ درصد زندانیان مدت اقامتشان کمتر از ۹۰ روز است و این کار درمان را سخت می‌کند. زیرا باید تلاش کنیم که این فرد را در خارج از زندان هم به درمان وصل کنیم. این در حالی است که ۲۰ درصد زندانیان در بدو ورود به زندان فاقد اوراق هویتی هستند که بعد از ورود به پنج درصد می رسند و افرادی که فاقد این مدارک هستند، در بیرون هم نمی‌توانند خدمت دریافت کنند.

تشکریان تاکید کرد: در این زمینه مشکلی که با بیمه سلامت داریم این است که در ارائه خدمات سرپایی و بستری به زندانیان فاقد اوراق هویتی یا اتباع دچار مشکل میشویم. در عین حال ۱۲۶ کلینیک فعال در کل کشور داریم و ۵۰ پزشک درمانگر ایدز هم تربیت کرده ایم که در زندان ها ارائه خدمت میکنند.

وی با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد زندانیان به مواد مخدر اعتیاد دارند، گفت: بنابراین باید ابتدا آنها را تحت درمان اعتیاد قرار داده و داروی اعتیادشان مانند متادون را تامین کنیم که در این زمینه سازمان‌های مرتبط باید کمک کنند.

تشکریان با بیان اینکه در سال گذشته با کمک معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان هپاتیت سی را برای زندانیان مبتلا به این بیماری آغاز کردیم، گفت: در حوزه اجرای برنامه ۹۰،۹۰، ۹۰ که مربوط به شناسایی و درمان بیماران مبتلا به اچ ای وی است، در سازمان زندان‌ها کار را به خوبی پیش میبریم که منجر به افزایش بیماریابی شده است. همچنین در سال گذشته ۱۴۵ هزار مشاوره اچ آی وی برای زندانیان انجام داده ایم.

وی تاکید کرد: طبق بررسی‌های ما هرچقدر که پوشش متادون و درمان اعتیاد بالاتر رفته، روند ابتلا به اچ آی وی کاهش یافته است./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

وکیل نجفی: شانس بالایی برای نقض حکم زندان داریم

حمیدرضا گودرزی، وکیل مدافع محمد علی نجفی گفت: ما به نقض حکم زندان امید زیادی داریم و ...

رهایی از قصاص پس از 22 سال

مجتبی قهرمانی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان گفت: یک محکوم به قصاص پس از 2...

دادستان تهران دستور آزادی 170 زندانی را داد

 علی القاصی دادستان تهران در بازدید سرزده از ندامتگاه تهران بزرگ دستور آزادی 170 زندا...

آمار تاسف برانگیز دانش آموزان معتاد در ایران

امیرعباس لطفی سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ، از شیوع  ۲.۱ درصدی اعتیاد در بین دانش...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news