اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 18 تیر 1399
10 آذر 1398 10 آذر 1398
18:37 18:37

واقعیت رخدادهای ماهشهر چیست؟

گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های بیگانه و کانال‌های تجزیه طلب آمده نشان می‌دهد که اتفاقات رقم خورده در ماهشهر نه یک تنش معمولی، که تلاشی مسلحانه برای در دست گرفتن اوضاع و وارد آوردن آسیب‌ هایی جدی بوده است.

در ماهشهر چه اتفاقی افتاد؟! در ماهشهر چه خبر است؟ آیا ادامه التهاباتی که سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین به وجود آورد را شاهدیم یا رویداد متفاوتی در جریان است؟ اصلا آیا اتفاقی در جریان است یا پای شایعات و دروغ در میان است؟


به گزارش «سلام نو»، پس از گذشت چندین ساعت از برقراری مجدد اینترنت در استان خوزستان، به تدریج تصاویر و ویدیو‌هایی از اتفاقات هفته گذشته در این استان و به ویژه در شهرستان ماهشهر منتشر می‌شود؛ ویدیو‌هایی که صحت و سقم زمانی و مکانی اغلب آنان مشخص نیست و حتی برخی از آنان گفته می‌شود که از اعتراضات کشور‌های دیگر برداشته شده است. با این وجود، اتفاقات ماهشهر از آن دست اتفاقاتی است که لازم است سریع‌تر و دقیق‌تر به آن پرداخته شود.


طبق گزارش‌هایی که برخی از شاهدان عینی و حتی برخی از کانال‌های تلگرامی (از جمله کانال‌های متعلق به تجزیه طلبان) منتشر کرده اند، روز جمعه ۲۴ آبان، عده‌ای اقدام به بستن جاده بندر ماهشهر-شهرک چمران می‌کنند که در پی آن، روند تردد کارکنان پتروشیمی‌ها به مدت سه روز مختل می‌شود؛ بر اساس این گفته ها، این جاده از ۲۴ الی ۲۷ آبان در اختیار این عده بوده و نیرو‌های امنیتی در واکنش به ماجرا، زمانی مشخص می‌کنند تا مسیر بازگشایی شده و افرادی که مانع تردد در این محور شده و البته مسلح هم شده بودند، محل را ترک کنند.


بر اساس‌ای روایت‌ها از ماجرا، پس از سه روز و با پایان یافتن اولتیماتوم ابلاغ شده، نیرو‌های امنیتی برای باز کردن جاده‌ها که تردد مردم عادی منطقه را هم مختل کرده، اقداماتی را در دستور کار قرار می‌دهند که در ادامه منجر به درگیری بین طرفین می‌شود و جان باختن شماری از دو طرف درگیری را در پی دارد. این روایتی است که یکی از کانال‌های تجزیه طلب که اخبار آن منطقه را پوشش می‌دهد گزارش داده است.

نقل این اتفاقات در شبکه‌های اجتماعی این سوالات را در بین کاربران ایجاد کرده که اگر در هر کشوری نیرو‌هایی به اسم اعتراض، جاده‌ای را به مدت سه روز ببندند و در آنجا سنگربندی کرده و با سلاح گرم آماده استقبال از نیرو‌های امنیتی باشند، نیروی‌های امنیتی چه خواهند کرد؟ اگر بیم آن برود که انسداد جاده تنها تدبیری افراد مسلح حاضر در معبر نباشد و خبر برسد که اقداماتی مانند زمینه سازی برای انفجار برخی اماکن حساس هم در دستور کار ایشان است، چه؟


گزاره‌هایی که نه در روایت رسمی و از رسانه‌های داخلی، که در گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های بیگانه و کانال‌های تجزیه طلب آمده و نشان می‌دهد که اتفاقات رقم خورده در ماهشهر، چیزی ورای التهابات رقم خورده در کشور بعد از افزایش قیمت بنزین نیستند و برخلاف آنچه برخی مدعی هستند، نه یک تنش معمولی، که تلاشی مسلحانه برای در دست گرفتن اوضاع و وارد آوردن آسیب‌هایی جدی بوده است.


همین واقعیات است که انتظار از مسئولان برای شرح و بسط ابعاد این رویداد و ارائه توضیحات شفاف در این خصوص و توقع از افکار عمومی برای تمیز دادن میان اعتراضات و مخالفت‌های مسلحانه را پررنگ می‌کند؛ اینکه غائله ماهشهر نه از جنس یک اعتراض ساده، که رخدادی مسلحانه با هدفی مشخص بوده است./ تابناک

اخبار مرتبط

icon news

کشته های عادی اعتراضات بنزینی شهید اعلام شدند

بنیاد شهید در بیانیه‌ ای اعلام کرد: شهروندان عادی که بدون داشتن هیچ‌گونه نقشی در اعتر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news