اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 19 تیر 1399
11 آذر 1398 11 آذر 1398
16:21 16:21

معافیت مالی سلبریتی‌ها در بودجه 99 جنجال به پا کرد

مخالفان معافیت مالیاتی برای فعالیت های هنری دست روی سلبریتی هایی می گذارند که حقوق یک فیلمشان بعضا برابر با حقوق چند سال یک کارگر است. آنها می گویند مالیات نگرفتن از این افراد که آنچنان هم اثر مثبتی روی فرهنگ کشور ندارند مصداق بارز بی عدالتی است

سلام نو – سرویس اقتصادی: معافیت از مالیات برای فعالیت های هنری همچون سال گذشته قرار است در بودجه سال 99 هم اعمال شود. محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در توییترش این خبر را اعلام کرده است. خبری که با واکنش های متفاوتی رو به رو شده است.

به گزارش سلام نو، چند وقتی بود صحبت از حذف ۵۰ درصدی معافیت مالیاتی اهل فرهنگ در لایحه بودجه سال ۹۹ تکرار می شد. با این حال نوبخت در پیام توییتری اخیر خود تاکید کرده فعالیت های فرهنگی - هنری در این شرایط سخت اقتصادی همچنان شایسته معافیت مالیاتی صد در صدی هستند. رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین نوشته است: افزایش درآمد های مالیاتی با گسترش پایه های مالیاتی به معنی دریافت از فعالیت های سودآوری است که تاکنون در زمره مالیات دهندگان نبوده اند. از این رو تقلیل معافیت مالیاتی فعالیت های مطبوعاتی و اطلاع رسانی، قرآنی، انتشاراتی، فرهنگی و هنری کلاً از لایحه بودجه ۱۳۹۹ کل کشور حذف شده است.

پیش تر هم سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی نامه‌هایی جداگانه به معاون اول رئیس جمهور، رئیس‌دفتر رئیس جمهور و وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار استمرار معافیت مالیاتی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه شده بود. در این نامه سید عباس صالحی به خاطر تهاجم فرهنگی و توطئه‌های نفوذ و استحاله فرهنگی دشمنان انقلاب خواستار مساعدت دولت در زمینه مالیات شده بود. از قضا عملکرد فرهنگی دولت و نهادهای دیگر در این حوزه تمام و کمال ضدتبلیغ بوده است و اگر قرار است مالیاتی هم وضع شود باید برای نهادهای به اصطلاح فرهنگی که کارویژه شان دافعه ایجاد کردن است، مصوب شود.

مصوبه حذف مالیات برای فعالیت های هنری در بهمن ماه سال 1380 مصوب شده و اگرچه سازمان مالیاتی امسال تلاش داشت تا تغییری در این مصوبه ایجاد کند اما نهایتا جمع بندی بر این شده که این قانون همچنان اجرا شود.

مخالفان معافیت مالیاتی برای فعالیت های هنری دست روی سلبریتی هایی می گذارند که حقوق یک فیلمشان بعضا برابر با حقوق چند سال یک کارگر است. آنها می گویند مالیات نگرفتن از این افراد که آنچنان هم اثر مثبتی روی فرهنگ کشور ندارند مصداق بارز بی عدالتی است. در تمامی کشورهای دنیا اتفاقا سلبریتی ها با چنین درآمدی بیشترین مالیات را هم باید پرداخت کنند. به اعتقاد آنها هنرمندان اگر معافیت مالیاتی نداشتند باید سالیانه ۵ هزارمیلیارد تومان مالیات پرداخت می‌کردند که این عدد معادل یارانه بنزین ۱۲.۵ میلیون ایرانی است. از سویی دیگر موافقان معافیت مالیاتی می گویند چرا فعالیت هنری را به سلبریتی ها تقلیل می دهید. وقتی از فعالیت هنری سخن می گوییم مجسمه ساز و شاعر و نویسنده و خیلی های دیگر هم صحبت می کنیم. به باور موافقان بسیاری از فیلمسازان در کشور ما هزینه ساخت فیلم خود را هم در نمی آورند در نتیجه معافیت مالیاتی حداقل کاری است که دولت در راستای حمایت از هنر می تواند انجام دهد.

به طور مثال در این میان گالری داران از جمله صنف‌هایی هستند که واکنشی صریح به این موضوع نشان دادند و با انتشار بیانیه‌ای اعتراض خود را نسبت به کسانی که روی معافیت 50 درصدی مالیات مانور می دادند اعلام و در بخشی از بیانیه خود این پرسش را مطرح کردند که آیا تنظیم‌کنندگان چنین لوایحی نمی‌دانند که گالری‌ها و اندک نهادهای اقتصادی هنر طی این سال‌ها با خون دل و صرف هزینه‌های بسیار و بدون اندکی توقع از حمایت دولتی تنها به قوه عشق و ایمان به فرهنگ ایرانی ـ اسلامی چرخ هنرآفرینی را گردانده‌اند و سهم مهمی در اشتغالزایی و رونق اقتصادی و فرهنگی در کشور داشته‌اند؟

واقعیت این است که اگر پای صحبت هر کدام از طرفین این ماجرا بنشینیم سخنان درست و قابل تامل می توان از آنها شنید. با این حال شاید این قانون نیازمند نگاه جزئی تری باشد. نگاهی که بین فلان سوپراستار گیشه با نویسنده ای که آه در بساط ندارد تفکیک قائل شود.

در فضای مجازی هم بازار حمله به این قانون و البته هجمه به بازیگران و آنهایی که واژه سلبریتی روی اسمشان می نشیند، داغ است.

.

اخبار مرتبط

icon news

راه مقابله با کسری بودجه سال 99 چیست؟

ویروس کرونا باعث شد تا بسیاری از منابع پیش‌بینی شده در بودجه برای مهار این بیماری اخت...

جزییات مالیات حقوق در سال ۹۹

محمود علیزاده معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی، در بخشنامه ای اعلام کرد ...

روزهای اقتصادی پساکرونایی چگونه است؟

محمود جامساز اقتصاددان برجسته با بیان اینکه بودجه سال 99 فاقد زمینه‌های مالی و مدیریت...

ممنوعیت دوباره واردات خودرو و مخالفت با اخذ مالیات از خانه های خالی

آزادسازی واردات خودرو و اخذ مالیات از خانه های خالی علی رغم مصوبه کمیسیون تلفیق مورد ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news