اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 19 آذر 1398
11 آذر 1398 11 آذر 1398
19:18 19:18

چین از همکاری راهبردی برای حفظ برجام خبر داد

سخنگوی وزارت امور خارجه چین تاکید کرد که مسئله هسته‌ای ایران بخش مهمی از همکاری استراتژیک ایران و چین را تشکیل می دهد.

هوآ چان‌یینگ

به گزارش سلام نو، به نقل از سایت وزارت خارجه چین، هوآ چان‌یینگ سخنگوی این وزارتخانه روز دوشنبه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص دیدار سید عباس عراقچی، معاون سیاسی ظریف با مشاور وزیر امور خارجه چین گفت: خروج آمریکا از برجام و اعمال فشار حداکثری علیه ایران باعث تداوم تنش‌هایی شده است که ممکن است به فروپاشی کامل این توافق منجر شود. تحت این شرایط، ما جائو شی، مشاور وزیر خارجه با عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران اول دسامبر در پکم به گفت‌وگو پرداخت.

وی افزود: آن‌ها به تبادل نظر گسترده در خصوص مسائل مختلفی اعم از وضعیت هسته‌ای ایران و اجرای برجام پرداختند. دو طرف بر تقویت روابط، تدوام همکاری‌ها به منظور اجرای کامل و موثر برجام، حفاظت از نظم بین‌المللی براساس قوانین بین‌المللی، پایبندی به توافق‌های سیاسی و دیپلماتیک و همچنین حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی توافق کردند.

هوآ چان‌یینگ در ادامه تصریح کرد: ایران و چین شرکای جامع استراتژیک هستند. دو طرف به اجرای توافق، تداوم تقویت اعتماد دوجانبه سیاسی، گسترش همکاری‌های اساسی و افزایش شراکت جامع استراتژیک ادامه میدهیم تا دو کشور و ملت‌شان از این فواید بهره‌مند شوند. مسئله هسته‌ای ایران بخش مهمی از همکاری استراتژیک ایران و چین را تشکیل می‌دهد و دو کشور برای حفظ برجام تلاش خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان و ما جائو شی معاون وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین، روز یکشنبه آخرین تحولات برجام و پیرامون آن را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

عراقچی در کنفرانس خبری با اشاره به اینکه در نشست مشورتی با همتای چینی خود در مورد جنبه‌های مختلف برجام گفتگو و رایزنی کرده افزود: ما همواره با دوستان چینی از آغاز برجام در ارتباط بودیم و همیشه با آن‌ها در مورد موضوعات مربوط به برجام مشورت کردیم.
وی تصریح کرد: برجام توافقی منطبق با رای شورای امنیت است و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت این توافق بین المللی را تصویب کرده و تصمیم آمریکا به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل برای خروج از این توافق نامه بین المللی، نقض مصوبه شورای امنیت است./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

تاکید آبه بر حمایت ژاپن از برجام

نخست وزیر ژاپن در دیدار با فرستاده ویژه رئیس جمهور ایران گفت ژاپن کماکان از برجام حما...

دفاع مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا از برجام

کمیسر جدید سیاست خارجی و امنیت مشترک اتحادیه اروپا بر لزوم انجام تلاش های همه جانبه ب...

خشم نتانیاهو از موضع حمایتی اروپا درباره ایران

نخست‌وزیر اسراییل با مرتبط خواندن ناآرامی‌ها در ایران، عراق و لبنان، گفت در این شرایط...

عراقچی خواهان ایثارگری بیشتر اروپا برای نجات برجام شد

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد که اروپا باید برای حفظ برجام ایثارگری ب...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news