اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 19 تیر 1399
11 آذر 1398 11 آذر 1398
19:09 19:09

سفر قریب الوقوع گروسی به تهران

رافائل ماریانو گروسی مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت که قصد دارد در آینده نزدیک به تهران سفر کند.

مدیرکل جدید آژانس انرژی اتمی به تهران می آید

به گزارش سلام نو به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس از وین؛ گروسی دیپلمات ۵۸ ساله آرژانتینی که از سه شنبه دوره چهارساله خود را به عنوان رئیس نهاد ناظر هسته ای وابسته به سازمان ملل متحد آغاز می کند، پس از تائید این انتصاب در نشست ویژه آژانس افزود: انتظار دارد در آینده نسبتا نزدیک شخصا برای ملاقات با مقام های ایرانی به این کشور سفر کند.

مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: او رویکرد سرسختانه و در عین حال عادلانه ای در برابر بازرسی ها از تاسیسات هسته ای ایران در پیش خواهد گرفت.

وی که نخستین فرد از آمریکای جنوبی است که در این سمت ایفای نقش می‌کند، جانشین یوکیا آمانو می شود که در ماه ژوئیه (تیرماه) درگذشت.

تهران با وجود خروج یکجانبه واشنگتن از توافق هسته ای ۲۰۱۵، همچنان به بازرسان این نهاد اجازه دسترسی به تاسیسات هسته ای ایران را می دهد.

پیش از شروع به کار رسمی مدیرکل جدید آژانس، «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین از سوی گروه خاورمیانه و جنوب آسیا به عنوان معاون رئیس کنفرانس ویژه برای انتصاب مدیرکل جدید این نهاد انتخاب شد.

نشست ویژه کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز برای تائید انتصاب «رافائل گروسی» به عنوان مدیرکل جدید آژانس، برگزار شد.

همچنین گروسی در گفت وگو با خبرگزاری «ان‌اچ‌کی»، خواستار گسترش مناسبات سازنده با ایران شد و تاکید کرد که آژانس باید به پیشرفت‌های هسته‌ای با جدیت توجه کند.

«سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز پس از انتخاب گروسی به عنوان مدیرکل جدید آژانس تاکید کرده بود،‌ ایران آماده حفظ و گسترش تعامل و همکاری سازنده توام با حسن‌نیت و احترام متقابل با آژانس بر مبنای دقت حرفه‌ای و بی‌طرفی این نهاد است.

موسوی با یادآوری نقش بسیار حساس و مهم کشورهای عضو آژانس در خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای و نیز توسعه همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای که بر دوش این نهاد گذاشته شده، ابراز امیدواری کرد آژانس در دوره مسئولیت گروسی در نهایت بی‌طرفی و حرفه‌ای‌گری‌ به وظایف و ماموریت‌های بین‌المللی خطیر خود عمل کند./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

آژانس انرژی اتمی: در سایت نطنز هیچ مواد هسته‌ای نبوده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای به حادثه در سایت هسته‌ای نطنز واکنش نشان داد...

اولین واکنش آژانس بین المللی انرژی اتمی به حادثه نطنز

آژانس بین المللی انرژی اتمی به وقوع حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز واکنش نشان داد.

واکنش جالب عراقچی به ملاقات مدیرکل آژانس اتمی با هوک

معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران به ملاقات رافائل گروسی مدیرکل آژانس اتمی با برایان ه...

قطعنامه شورای حکام گام اول پروژه اجماع جهانی علیه ایران است/حتی اگر تحریم تسلیحاتی لغو شود باز هم در خرید سلاح مشکل داریم

فریدون مجلسی در گفت‌وگو با سلام نو با تایید این مسئله که قطعنامه آژانس بین‌المللی انر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news