اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 28 دی 1398
13 آذر 1398 13 آذر 1398
09:30 09:30

دلیل تفاوت آماری تعداد بازداشتی ها د رحوادث اخیر چیست؟

سخنگوش قوه قضایییه روز گذشته اعلام کرد تعداد بازداشتی امروز 300 نفر است و استاندار تهران گقت آمار اولیه تعداد بازداشتی ها 2021 نفر است و این تفاوت به این دلیل است حدود 1700 نفر از آمار اولیه آزاد شده اند.

چرا آمار سخنگوی قوه قضاییه از تعداد بازداشتی ها با آمار استانداری،تفاوت فاحش دارد؟

به گزارش سلام نو، در این 20 روزی که گذشت، رسانه‌ها و خبرنگاران‌ از هر روزن و طریق سعی کردند تا مگر آماری از تعداد بازداشت‌شدگان و جان‌باختگان اعتراض‌های اخیر به دست آورده و به‌ موجب رسالت حرفه‌اش‌شان برسانند به دست مخاطب تشنه که نشد.

رسانه‌های فارسی‌زبان آن‌ سوی آب هم از این خلأ، ماهی خود را صید کرده و مدعی شدند که آمار به صدها نفر رسیده. حالا پس از 20 روز، بالاخره سخنگوی دستگاه قضا به میان خبرنگاران آمده تا مگر بالاخره عدد و رقمی بدهد و سخنی بگوید از ابعاد حادثه اما به جای آن، به‌شیوه سیاستمداران چنان گفته که هم گفته باشد و هم هیچ نگفته باشد: «آمار کشته‌ها بسیار کمتر از آمار رسانه‌های بیگانه است»، «هر جا هر خسارتی از اغتشاشگران وصول کنیم، به حساب دولت واریز خواهیم کرد» و «تعداد دانشجویان بازداشتی کمتر از انگشتان یک دست است».

در میان گفته‌های آقای سخنگو درباره اعتراض‌ها البته در یک مورد عددی هم ذکر شده اما پیش از آن، قید وصفی «حدود» اضافه شده و عجیب‌تر اینکه همین یک عدد هم در نهایت با آنچه از جانب استانداری تهران عنوان شد، فاصله‌ای فاحش دارد.

سخنگوی قوه قضاییه گفته است: «بازداشتی‌های تهران، امروز، حدود ٣٠٠ نفر هستند.» حال آنکه استاندار تهران این آمار را البته «بنا بر آمار اولیه»، «۲۰۲۱ نفر» عنوان کرده که به ‌گفته این مقام دولتی، بسیاری از آنها بلافاصله آزاد شده‌اند. البته این دو آمار می‌تواند هر دو صحیح باشند. در واقع این دو نشان می‌دهد که در روزهای نخست 2021 نفر بازداشت شده‌اند که بسیاری یعنی بیش از 1700 نفر در روزهای بعد آزاد شده و چنانکه سخنگوی دستگاه قضا گفته، «امروز» تنها «حدود 300 نفر» همچنان در بازداشت به‌ سر می‌برند.

به این اعتبار اتفاقا جناب سخنگو، برخلاف تصور چندان هم سیاستمدارانه پاسخ نداد و درحالی که می‌توانسته از آمار بالای آزادشدگان خبر دهد، با همان رویکرد سنتی مبتنی بر «سخن گفتن و هیچ نگفتن»، عددی را ‌حدودی پیش کشیده که نه در نهایت مخاطب تشنه را سیراب می‌کند، نه از ابهام این روزهای مبهم می‌کاهد. حال آنکه کار سخنگوی عدلیه، تنویر افکار عمومی است و زدودن ابهام!/روزنامه اعتماد

اخبار مرتبط

icon news

حکم متهم اصلی پرونده "سکه ثامن"+جزییات

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه گفت: متهم اصلی این پرونده  که بیش از ۳ هزار شاکی...

امتحانات دانشگاه صنعتی شریف لغو شد

تمامی امتحانات در دانشگاه صنعتی شریف به دلیل حوادث چند روز گذشته، در روز دوشنبه ساعت ...

جزئیات مرحله دوم آزمون وکالت و ظرفیت پذیرش در هر استان

رامتین قانع، رئیس کمیسیون کارآموزی مرکز وکلای قوه قضائیه گفت: آزمون وکالت امسال دو مر...

پیگیری به شهادت رساندن سردار سلیمانی در مجامع بین المللی

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه گفت: جنایت آمریکایی ها را در به شهادت رساندن یک ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news