اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه
دوشنبه 28 مرداد 1398
17 دی 1397 17 دی 1397
15:40 15:40

تکنولوژی این روزها بلای جان انسان ها شده است/دین می‌تواند در مسائل زیست محیطی راه گشا باشد

مشاور رئیس جمهور در امور ادیان واقوام گفت :امروز تکنولوژی بلای جان انسان‌ها شده است و انسان را به تگنا انداخته است. انواع آلودگی‌های زیستی که برای انسان به وجود آمده است او را با مشکل جدی روبرو کرده است و بر همین اساس است که انسان به دین باید روی بیاورد تا فهم مفاهیم دینی به این موضوع پی ببرد که دین می‌تواند انسان را از محیط زیستی که به دست خود آن را خراب کرده است نجات بدهد.
علی یونسی

به گزارش سلام نو، حجت‌الاسلام و المسلمین یونسی امروز دوشنبه 17 دی ماه در اولین دور گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و هیات کاتولیک فرانسه که با موضوع « جایگاه محیط زیست در اسلام  و مسیحیت کاتولیک» با حضور اندیشمندانی از ادیان اسلام و مسیحیت در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد با تبریک سال نو میلادی و با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم اظهار کرد: در آیات قرآنی وارد شده است خداوند شما (بشر) را آفرید تا در این کره زمین ماموریت داشته باشید و خداوند از بشر خواسته است که این زمین را آباد کند. یعنی ماموریتی که بشر در کره زمین بر عهده گرفته است آبادانی زمین است. از بشر خواسته است که این ماموریت را به خوبی انجام دهد.در تمام ادیان آسمانی بحث بهشت به صورت سمبولیک مطرح شده است. خداوند بهشتی را برای رفاه انسان آماده کرد اما طولی نکشید که به خاطر این که انسان از حد و حدود خود عبور کرد آن بهشت را از انسان گرفت و او را به سوی زمین فرستاد و به او ماموریتی داد که بهشتی جدید باید با دست خود خلق کند و این بار برای شکل گیری این بهشت نیازمند تلاش و کوشش و زحمت زیادی هستیم. انسان‌ها باید برای این ماموریت الهی آماده شوند و این بهشت را برای خود آماده کنند. تا پس از آن بتوانند به بهشت موعود دست پیدا کنند . بشر ماموریت دارد زمین را به بهشتی تبدیل کند. امروز بشر بار دیگر به ادیان روی آورده است آن هم از روی از باب اضطرار و ناچاری که صنعت پیش روی انسان قرار داده است.

وی ادامه داد:امروز تکنولوژی بلای جان انسان‌ها شده است و انسان را به تگنا انداخته است. انواع آلودگی‌های زیستی که برای انسان به وجود آمده است او را با مشکل جدی روبرو کرده است و بر همین اساس است که انسان به دین باید روی بیاورد تا فهم مفاهیم دینی به این موضوع پی ببرد که دین می‌تواند انسان را از محیط زیستی که به دست خود آن را خراب کرده است نجات بدهد.

یونسی تاکید کرد:‌انسان با روی آوردن به زیست می‌تواند از جهنمی که برای خود ساخته است نجات پیدا کند. دولت جمهوری اسلامی ایران از این ابتکار دیالوگ و حفظ محیط زیست استقبال و حمایت می‌کند و این دیالوگ بسیار ارزشمندی است که ادیان آسمانی در صدد حفظ محیط زیست باشند.

آیت‌الله تسخیری:    خداوند در قرآن رفتار انسان با طبیعت را بیان می‌کند

آیت‌الله تسخیری مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام نیز در این گفت‌وگو با بیان اینکه سه واژه در قرآن داریم که این سه واژه نشان دهنده رفتار انسان با طبیعت است گفت: خداوند هر آنچه که انسان نیاز دارد را در طبیعت قرار داده است اما متاسفانه انسان با ظلم در توزیع و کفر نعمت ، نعمت‌ها را از بین می‌برد . اولین واژه « تسخیر» است که این جهان کلا مسخر انسان است و همه نیازهای انسان را تامین می‌کند. کل نیازهای بشر در طبیعت وجود دارد اما متاسفانه  انسان در توزیع نعمت عدالت را رعایت نمیکند و در مواردی نیز کفر نعمت انجام می‌دهد. واژه دوم ، مساله « خلافت» است که انسان خلیفه خداوند ب روی زمین است و واژه سوم که هدف را نشان می‌دهد مساله‌ی « توسعه» است. استعمار که در دنیای امروز واژه‌ی بدی است معنی حقیقی آن عمران و رشد و توسعه  است این سه واژه کل بینش انسان نسبت به طبیعت را نشان می‌دهد./ایسنا

دیدگاه خود را بنویسید

icon news