اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 16 تیر 1399
14 آذر 1398 14 آذر 1398
13:40 13:40

رویکرد متناقض دونالد ترامپ در قبال ایران

دونالد ترامپ در نشست خبری خود با نخست وزیر کانادا اعلام کرد از اعتراضات در ایران حمایت نمی‌کند ولی در توییتر حرف‌های خود را نقض کرد.

به گزارش سلام نو، دونالد ترامپ در جدید‌ترین موضع‌گیری خود در قبال ایران، ابتدا در نشست خبری با نخست وزیر کانادا در حاشیه اجلاس ناتو در لندن، اعلام کرد از وقایع اخیر ایران حمایت نمی‌کند، اما وی بلافاصله بعد از این اظهار نظر طی توئیتی اعلام کرد، آمریکا از اعتراضات اخیر در ایران به طور کامل حمایت می‌کند، این موضع‌گیری متناقض ترامپ و سیاست یک بام و دوهوای وی در قبال ایران سوالات راپدید آورده است.


به گزارش فرارو، باید دید آیا رئیس جمهور آمریکا از این سخنان هدف خاصی را دنبال می‌کند و با متناقض حرف زدن به دنبال مقاصدی است؛ یا اینکه این اظهار نظر تناقض آمیز را باید در راستا تمام کارهای متناقضی قرار دارد که ترامپ در طول سه سال گذشته انجام داده است.

یک بام و دوهوای ترامپ در قبال ایران؛ رئیس جمهور آمریکا شخصیت مذبذبی دارد


پارادایم آمریکا در دوره ترامپ بر اساس آشوب بنا نهاده شده است
مهدی مطهرنیا استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل بین الملل در گفتگو با فرارو با اشاره به اظهارات جدید دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد وقایع اخیر، اظهار داشت: آمریکا بعد از روی آمدن ترامپ در چارچوب پارادایم امنیتی جدید خود عمل می‌کند، این در حالیست که از ابتدای تاریخ آمریکا تاکنون، این کشور 10 پاردایم امنیتی، سیاسی را تجربه کرده است.


وی با اشاره به اینکه پاردایم آمریکا در دوره ترامپ بر اساس آشوب بنا نهاده شده است، گفت: پارادایم حال حاضر امنیتی آمریکا بر پایه نظریه شهر آشوب لورنز است که از طریقه مفهوم بازیگر دیوانه هنری کسینجر دنبال می‌شود و ترامپ در قالب بازیگر دیوانه امور خود را پیش‌می‌برد.


این استاد دانشگاه با اشاره به پیچیدگی و ابهام نقش بازیگر دیوانه که از سوی ترامپ اجرا می‌شود، گفت: این نقش برخی از اوقات متناقض به نظر می‌رسد، اما در ادامه و با توجه به استراتژی جوجیتسو در سه مرحله تحریک کردن، جا خالی دادن و پرتاپ کردن عمل می‌کند، از سویی ترامپ از طریق توئیت‌هایی که انجام می‌دهد این ابهام و تناقض را بیشتر می‌کند.


ترامپ در ابتدای اغتشاشات اظهار نظری نکرد
مطهرنیا با تاکید بر اینکه از ابتدای شکل‌گیری اعتراضات مرتبط با افزایش قیمت بنزین در ایران، رئیس جمهوری آمریکا هیچ‌گونه اظهار نظری انجام نداد، بیان داشت: به نظر می‌رسد استدلال ترامپ بر این اساس بود که اگر آمریکا حمایتی از این اغتشاشات می‌داد، حکومت ایران، این امر را به حمایت آمریکایی‌ها نسبت می‌داد و این امر ممکن بود آتش اعتشاشات را به زعم آمریکایی‌ها خاموش کند، بر همین مبنا بود که شخص ترامپ با وجود گذشت بیش از دو هفته از این وقایع تازه دست به اظهار نظر در این باره زد.


این تحلیل‌گر مسائل بین الملل ادامه داد: در مورد موضع ترامپ در مورد اغتشاشات اخیر، ابتدا ترامپ در نشست خبری خود در اجلاس ناتو در لندن به عنوان رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد، که کشورش از این وقایع حمایت نخواهد کرد، اما بلافاصله بعد از این نشست در توئیتر شخصی خود اعلام کرد که آمریکا از مردم در این وقایع حمایت می‌کند.


وی اضافه کرد: از دیدگاه بنده این سخنان ترامپ به هیچ وجه متناقض نیست، بر عکس همگی آن‌ها در راستای دکترین جدید آمریکا است که بر پایه نظریه شهر آشوب لورنز است و تمامی این اقدامات به دنبال آن است که منافع ملی آمریکا را تامین نماید، بنابراین نباید فریب این گونه از اظهارات ترامپ را خورد، چرا که او در صدد فریب دادن از طریق انجام چنین کارهایی است.

یک بام و دوهوای ترامپ در قبال ایران؛ رئیس جمهور آمریکا شخصیت مذبذبی دارد


اظهارات ترامپ همواره متناقض است
حسن بهشتی‌پور استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه ترامپ همواره در اظهارات خود در موضوعات گوناگون از یک تناقض رنج می‌برد، اظهار داشت: در مورد موضع‌گیری ترامپ بابت اتفاقات اخیر، وی ابتدا در نشست خبری مربوط به ناتو اعلام کرد که از اغتشاشات در ایران حمایت نمی‌کند، اما بعد از آن در توئیت و نشست خبری بعد از آن در این زمینه توضیحاتی ارائه کرد.


وی افزود: ترامپ اعلام کرد که در نشست ناتو سوال خبرنگار را بد متوجه شد و فکر کرده که منظور از حمایت، کمک مالی است که وی اعلام کرد، کمکی صورت نمی‌گیرد، اما بعد در توئیت خود گفت که آمریکا از این وقایع اخیر به طور کامل حمایت می‌‌کند.


بهشتی‌پور اضافه کرد: ترامپ همچنین این نکته را متذکر شده که احتمال کمک مالی آمریکا در این باره وجود دارد، این در حالیست که ترامپ بازهم در این زمینه در سخنان خود متناقض حرف می‌زند و این تنها در مورد ایران مصداق ندارد، بلکه در رابطه با ناتو که سران آن در لندن نیز گرد هم آمدند نیز ترامپ بارها اعلام کرده باید کشورهای دیگر برای ناتو بیشتر هزینه کنند، اما بازهم در برخی موارد بر اهمیت و ضرورت وجود ناتو در تامین امنیت بین‌الملل تاکید کرده است.


این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه در قبال ترامپ با یک آدم مذبذب روبرو هستیم، اظهارداشت: این حرف بدان معنا است که با یک آدم حیله‌گر و بوقلمون صفت روبرو هستیم که هر لحظه رنگ عوض می‌کند و در تصمیمات خود ثبات ندارد، بنابراین در مواجه با چنین آدمی ما نباید بر اساس اظهارات او تصمیم‌گیری کنیم.


وی اضافه کرد: مشکل اصلی در حال حاضر این است که ترامپ کشورهایی که با ایران مراوده دارند را تهدید به تحریم کرده، به طوریکه کشورها یا باید ایران را انتخاب کنند برای همکاری یا آمریکا را ، با توجه به این موضوع، کار برای کشورمان سخت شده و ترامپ از این طریق فشارها علیه کشورمان را شدت بخشیده است.


بهشتی‌پور تصریح کرد: راه‌‌حل حرکت در چنین وضعیتی این است که بودن توجه به اظهارات و کارهای ترامپ، مسئولان و مقامات دولتی تمهیداتی را در داخل فراهم آورند تا اقتصاد کشور نیازش به خارج به کمترین حد خود برسد، تا از این طریق اقدامات خصمانه ترامپ نتواند تاثیری بر روی کشورمان داشته باشد.

/فرارو

اخبار مرتبط

icon news

چرخه اخبار بد چطور فساد را بی‌اهمیت می‌کند؟

اگر روزی تنها خبر فساد اقتصادی‌ای که در ماه یا حتی فصل می‌شنیدیم فساد صد میلیاردی فاض...

ترامپ درباره شرکت روسیه در اجلاس گروه ۷ چه تصمیمی خواهد گرفت؟

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد رئیس جمهوری آمریکا تصمیم می‌گیرد که چه ...

اینترپل باید اعلام وضعیت قرمز علیه ترامپ را بپذیرد

علیزاده طباطبایی وکیل پایه یک دادگستری گفت:پلیس بین‌الملل باید از نظر قانونی اعلام وض...

دادستان تهران دستور جلب دونالد ترامپ را صادر کرد

 القاصی مهر دادستان تهران اعلام کرد ۳۶ نفر از افرادی که در ترور سردار سلیمانی نقش داش...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news