اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 30 دی 1398
15 آذر 1398 15 آذر 1398
13:00 13:00

مک دونالد از یک خوراکی قطعه خودرو می‌سازد!

بنا بر خبرها کمپانی فورد با کمک مک دونالد می‌خواهد از پوسته‌های دانه‌های قهوه که در فرآیند تسویه از آن جدا می‌شود، قطعات ماشین‌ بسازد. 

به گزارش سلام نو، از همین رو، کمپانی فورد قصد دارد پوسته‌های قهوه را به یکی از آزمایشگاه‌های خود منتقل کرده و آن‌ها را به بیوپلاستیک تبدیل کند. این کار هم باعث می‌شود ضایعات مواد غذایی کمتر شود، هم باعث سبک‌تر شدن و کاهش مصرف خودرو و تولید گاز کربن دی اکسید می‌شود.

صنعت خودروسازی زیر فشار بالایی است تا آلودگی‌های تولید شده توسط ماشین‌ها را تا حد بسیاری کاهش دهد. بنا بر داده‌های به دست آمده، بیش از یک چهارم آلایندگی‌‌های کربنی، توسط خودروها تولید می‌شوند.

کمپانی فورد یکی از ۴ کمپانی خودروسازی در جهان بوده که با سیاست‌های ترامپ مخالفت کرده است. این کمپانی با ایالت کالیفرنیا همکاری‌ای را امضا کرده‌اند که تا حد بسیار زیادی، تولیدات آلایندگی‌های کربنی ناوگان خودرو‌های این کمپانی تا سال ۲۰۲۶ را کاهش می‌دهد.

فورد

تبدیل پوسته قهوه به قطعات خودرو که طی فرایند تشویه از دانه قهوه جدا می‌شود، قدمی کوچک در رابطه با کاهش آلایندگی‌هاست، اما فورد عقیده دارد که این کار به همان اندازه به نفع محیط زیست خواهد بود. نحوه تبدیل این فرایند به زبان فورد این گونه است:

هر ساله میلیون‌ها پوند پوسته قهوه در آمریکای شمالی به مالش یا زغال تبدیل می‌شود. فورد به کمک مک دونالد قصد دارند تا برای این قسمت از قهوه، کاربرد جدیدی تعریف کنند. این دو کمپانی به این نتیجه رسیده‌اند که پوسته قهوه می‌تواند به قطعاتی با ماندگاری بالا تبدیل شود یا قطعات دیگر را مقاوم‌تر کند. به کمک حرارت دادن این پوسته در دمای‌های بالا و بدون حضور اکسیژن و همچنین مخلوط کردن آن با افزودنی‌ها و پلاستیک، می‌توان این مواد را در اشکال مختلف تولید کرد.

ساختار پوسته به خوبی با استاندارد‌های مواد به کار رفته در تجهیزات داخلی و فنی ما سازگار است. در نتیجه استفاده از این مواد باعث می‌شود تا آن‌ها ۲۰ درصد سبک‌تر و ۲۵ درصد کم مصرف‌تر شوند. دلیل آن هم این است که خواص حرارتی پوسته قهوه، از مواد فعلی که فورد استفاده می‌کند بهتر است.

اقدامت فورد در رابطه با استفاده از مواد و پلاستیک‌های بازیافتی در ناوگان‌های خود است و باید دید چقدر می‌تواد به آن پایبند باشد.

/دیجیاتو

اخبار مرتبط

icon news

رابطه عاشقانه مدیر مک دونالد، کار دستش داد

مدیر شرکت مک دونالد، "استیو ایستربروک" به دلیل ارتباط با از کارمندان خانم اخراج شد ول...

تا چه زمانی باید صعنت خودروسازی ضعیف ایران ادامه داد؟

مسولان انجمن خودروسازان از یک طرف برای رییس کل بانک مرکزی خط و نشان می‌کشند و از طرف ...

انقلاب تویوتا در صنعت خودروسازی / باطری خورشیدی این ماشین شب‌ها هم خاموش نمی‌شود

خودرو خورشیدی در حال ساخت توسط شرکت تویوتا است که باطری آن در طول شبانه روز خاموش نمی...

کدام خودروسازها در عملکرد سیستم اینفوتینمنت برتر بودند؟

 نشریه معروف کنسیومر ریپورتس لیست برترین خودروسازان را درعملکرد سیستم اینفوتینمنت منت...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news