اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 14 تیر 1399
16 آذر 1398 16 آذر 1398
20:07 20:07

رضایت پومپئو از اقدام ایران در آزادی شهروند آمریکایی

وزیر امور خارجه آمریکا امروز شنبه شانزدهم آذر با انتشار توئیت‌ هایی، از اقدام دولت ایران در تبادل مسعود سلیمانی با یک شهروند آمریکایی محکوم به جاسوسی به عنوان اقدامی سازنده یاد و ابراز خرسندی کرد.

اولین واکنش آمریکا به تبادل دانشمند ایرانی با شهروند آمریکایی

به گزارش سلام نو، وزیر خارجه آمریکا در توئیتی نوشت: یک آمریکایی دیگر به خانه می‌آید. ژائو ونگ ...آزاد شده و در راه بازگشت به ایالات متحده است. آقای وانگ بزودی به همسر و پسرش می‌پیوندد.

پمپئو در توئیت دیگری ادامه داد: از دولت سوئیس برای تسهیل بازگشت آقای وانگ تشکر می‌کنیم و خرسندیم که دولت ایران در ارتباط با این موضوع، (نقش) سازنده‌ای داشته است.

لازم به ذکر است که با تلاش‌ها و پیگیری‌های این وزارتخانه و همکاری نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران و در یک فرایند دیپلماتیک با همکاری دولت سوئیس، دکتر مسعود سلیمانی استاد دانشگاه‌های ایران که به اتهام واهی دور زدن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا بازداشت و بیش از یکسال در آمریکا زندانی بود، آزاد شد و تا ساعات آینده وارد میهن می‌شود.

در این روند همچنین با تصویب شورای عالی امنیت ملی و همکاری و موافقت نهادهای قضایی و امنیتی « ژائو وانگ » شهروند آمریکایی که به جرم جاسوسی در حال گذراندن دوران محکومیت خود در ایران بود، با رافت اسلامی آزاد و تحویل مقام‌های سوئیسی برای بازگشت به آمریکا شد.

مسعود سلیمانی، پژوهشگر حوزه سلول‌های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان از نظر استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی شناخته می‌شود، ۱۵ مهرماه سال گذشته در قالب یک فرصت مطالعاتی عازم کشور آمریکا شد.

این دانشمند ایرانی که در رشته خون‌شناسی (هماتولوژی) و سلول‌های بنیادی تحقیق می‌کند، با ویزای رسمی تحقیقاتی و با هماهنگی دانشگاه تربیت مدرس، وارد فرودگاه شیکاگو شد، اما آمریکا در اقدامی غیرقانونی و با زیرپاگذاشتن پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، پیش از ورود دکتر سلیمانی به خاک آمریکا، وی را بازداشت و به زندان منتقل کرد./ خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

واکنش واعظی به نگرانی پمپئو از رفع تحریم تسلیحاتی ایران

رئیس دفتر رئیس جمهوری  با انتشار توئیتی به ادعاهای طرح شده از سوی وزیر امور خارجه ایا...

پمپئو اتهام‌های بی‌اساسی به ایران نسبت داد

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا ادعاهای بی‌اساسی علیه ایران مطرح کرده است.

آمادگی ایران برای ادامه مبادله دیگر زندانیان در آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه از آمادگی ایران برای آزادی مابقی افرادی که دربند آمریکا هستند...

پمپئو: ای‌کاش نفتکش‌های ایران به ونزوئلا نمی‌رسیدند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت: این مقدار بنزین فقط برای چند هفته‌ ونزوئلا کافی است...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news