اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 22 فروردین 1399
17 آذر 1398 17 آذر 1398
09:00 09:00
رئیس جمهور :

بودجه 99 ایستادگی و استقامت در برابر تحریم است/ ناکامی پروژه دشمن برای شکست اقتصاد ایران

حسن روحانی رئیس جمهور که در صحن علنی مجلس حضور دارد گفت: زمان تقدیم بودجه ۹۸ ما در سخت ترین شرایط تحریم قرار داشتیم.

روحانی:بودجه ۹۹ بودجه ایستادگی و استقامت در برابر تحریم است/پروژه دشمن برای شکست اقتصاد ایران را ناکام گذاشتیم

به گزارش سلام نو، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری با حضور در خانه ملت به منظور تقدیم لایحه بودجه ۹۹ ، ضمن تشکر از نمایندگان مجلس گفت: خداوند را سپاسگزارم که امسال در سومین بودجه ای که در مجلس دهم تقدیم مجلس می شود دولت توانست در وقت قانونی لایحه را تهیه و تقدیم مجلس کند.

وی افزود: امیدواریم با حضور پرشور مردم بهترین ها برای مجلس شورای اسلامی از سوی مردم شریف ما انتخاب شوند و مجلس یازدهم همانند مجالس گذشته بتواند مسیر و راه خود را که قرآن مشخص کرده است، اجرا و عملیاتی نماید.

روحانی گفت: همه نمایندگان مجلس میراث دار شخصیت هایی همچون مدرس، آیت الله هاشمی رفسنجانی، شهدای عزیز مجلس و همه خادمانی که در این ۱۰ دوره خدمت کرده اند خواهند بود.

رئیس جمهور گفت: بودجه سال ۹۹ را از اینجا آغاز می کنم که سال گذشته در زمان تقدیم بودجه ۹۸ ما در سخت ترین شرایط تحریم بودیم. در شرایطی که دشمنان ما، آمریکایی ها و صهیونیست ها فکر می کنند که با تحریم شدید، ملت و دولت را از ساخت کشور و اجرای قانون ناتوان خواهند ساخت اما تا امروز ناامید شده اند و در آینده هم ناامید خواهند بود.

رئیس جمهور گفت: ما بر مبنای خواست ملت ایران و نمایندگان مجلس در ۹ ماه گذشته در اقتصاد کلان قدم های قابل ملاحظه ای برداشته ایم، علی رغم اینکه شرایط بودجه و اقتصاد ما به گونه ای بود که شما مطلعید. در سال گذشته تا اسفند شرایط ما از نظر اقتصادی نامساعد بود از اسفند گذشته، تقریبا اقتصاد ما مسیر درست خود را آغاز کرد و از اردیبهشت امسال آثارش را در شاخص های کلان اقتصادی مشاهده کردیم همانطور که شما شاهد هستید تورم نقطه به نقطه از ۵۷ درصد به ۲۷ درصد رسید. امیدوارم اقتصاد منهای نفت ما مثبت باشد. پیش بینی ما آن است که در سال آینده میتوانیم این راه را ادامه دهیم.

رئیس جمهور افزود: در تمام بخش هایی که در نطق سال گذشته در محضر شما قول دادم تا در این بخش ها دولت تلاش خواهد کرد شرایط نسبتا مناسب با تحریم را داشته باشد به همان صورت امروز مبارزه می کنیم. آغاز امسال سال با رحمت بارش های پربرکت آسمانی و با مشکلاتی برای مردم در برخی استان ها همراه بود. من دیروز آمار برداشت محصولات خوزستان را در وزارت کشاورزی نگاه می کردم بسیار خوشحال کننده بود و در تمام محصولات نسبت به سال گذشته رشد محسوسی داشتیم.

روحانی گفت: این از برکت بارندگی و اجرای طرح کانال کشی آب و زه کشی در خوزستان است که ۳۰۰ هزار هکتار برای خوزستان و ایلام در سایه این طرح بزرگ از این نعمت استفاده میکنند. من چند روز پیش که در کنار مزارع مردم خوزستان بودم همه آنها خوشحال بودند که این طرح چطور توانسته است در افزایش محصولاتشان کمک کند.

روحانی با بیان این نکته که سدهای فراوانی در ماه های گذشته افتتاح شده است، ادامه داد: در دولت یازدهم و دوازدهم در مجموع ۳۵ سد افتتاح شده است، ۲۵ تصفیه خانه و ۶۲ تصفیه خانه فاضلاب ایجاد شده است. در واقع آنچه که دشمنان ما دنبال می کردند و آن شکستن اقتصاد بود، بحمدالله ناموفق بودند و ملت بزرگ ما توانسته در این شرایط سخت کشور را پیش ببرد. پروژه دشمن برای شکست اقتصاد ایران را ناکام گذاشتیم

رئیس دولت دوازدهم گفت: تقریبا در ماه های اخیر به هر استانی که رفتم معادل ۱۰ تا ۲۰ هزار میلیارد طرح افتتاح شد و معادل این میزان در حال کلنگ زنی است. بنابراین روند اقتصاد ما در کلان و در بخش ها مثبت بوده است. شما میدانید در سال گذشته برای اولین بار توانستیم تولیدمان در پارس جنوبی از قطر افزایش پیدا کند در حالی که در سال ۹۲ تولیدمان نسبت به قطر نصف بود. در بخش میادین نفتی کارون که ۷۰ هزار بشکه نفت در روز تولید میکردیم امروز این میزان به ۷ برابر رسیده است.

رئیس دولت دوازدهم در ادامه نطق خود در صحن پارلمان به موضوع مسکن پرداخت و گفت: ساخت ۱۸۰ هزار واحد در دو هفته پیش برای اجرا و عملیات آغاز شده است و ما حدود ۱۰۷ هزار منزل مسکونی در بخش زلزله زده احداث و ترمیم کردیم و در بخش سیل هم ۱۴۰ منزل ترمیم یا در حال ساخت است.

روحانی ادامه داد: در بودجه سال ۹۹ چند موضوع مهم است، در سال آینده مانند سال جاری بودجه ما بودجه ایستادگی و استقامت در برابر تحریم است این بودجه به دنیا اعلام میکند که علی رغم تحریم ما کشور را به خصوص از نظر نفت اداره می کنیم و تقریبا بودجه ۹۹ با شرایطی که ما پیش بینی کردیم خیلی به نفت اتکا ندارد و درآمدی که برای نفت خام و گاز در نظر گرفته شده است با مقداری که برای بودجه عمرانی پیش بینی کردیم تقریبا نزدیک به هم است.

وی گفن: ۷۰ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی اعتبار در نظر گرفته ایم. ما از ۱۱ میلیارد بودجه در سال اول دولت اول، به این بودجه رسیده ایم.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه طرح های مهم کشور در سال آینده اجرا و عملیاتی خواهد شد، افزود: طرح هایی که برای غرب کشور در نظر داشتیم تا پایان دولت دوازدهم اجرایی و عملیاتی خواهد شد و این به معنای تحول بزرگ در بخش کشاورزی است. خودکفایی ما در انرژی غذایی در آغاز دولت یازدهم ۵۷ درصد بود اما امروز این خودکفایی بالای ۷۴ درصد است و تا پایان سال آینده پیش بینی ما این است که این رقم به ۸۲ درصد برسد این به معنای تحول بزرگ در بخش کشاورزی است.

رئیس دولت دوازدهم تاکید کرد: قبل از دولت یازدهم کل سامانه نوین آبیاری ما ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار بود اما امروز ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار سامانه نوین آبیاری داریم و این رقم در سال آینده به دو برابر خواهد رسید.

روحانی گفت: ریل به عنوان مسیر حمل ونقل اساسی ما در کشور مورد توجه است. در بازه زمانی پارسال و امسال، ۵ استان را به ریل سراسری وصل کردیم و برای سال آینده بحث راه آهن یزد، رشت، چابهار به سمت زاهدان را امیدواریم انجام دهیم. ما نسبت به ریل تا جایی که توان داشته باشیم، طرح هایمان را اجرایی خواهیم کرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: در سایر موضوعاتی که قبلا بر آن تاکید کردیم این مسیر ادامه خواهد یافت. ما در زمینه انرژی به خودکفایی رسیدیم این مهم است که حتی در زمستان گاز را به کشورهای دیگر صادر میکنیم، امکانی که قبلا ممکن نبود. در زمینه نفت، گاز و بنزین بحمدالله خودکفاییم و حتی صادرات داریم. آخرین گزارشی که وزارت نفت به من داد، تولید بزنینمان در روز به ۱۱۰ میلیون لیتر میرسد در حالی که در آغاز دولت یازدهم این میزان ۵۲ میلیون لیتر بود.

/خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

روحانی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند از شنبه باید با رعایت پروتکل بهداشتی اجرا شود

رئیس‌جمهور در مورد طرح فاصله‌گذاری هوشمند  اعلام کرد که این طرح از شنبه باید با نظارت...

اعتراض نوبخت به رعایت نشدن توصیه های بهداشتی در جلسات علنی مجلس

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از نحوه برگزاری جلسات علنی م...

قدردانی ویژه رئیس‌جمهور از نمایندگان مجلس

حسن روحانی رئیس‌جمهور بعد از رأی اعتماد نمایندگان مجلس به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news