اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 03 بهمن 1398
17 آذر 1398 17 آذر 1398
10:10 10:10

اعلام زمان نتایج تحقیقات درباره استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه

طبق اعلام دبیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، نتایج تیم حقیقت‌یاب درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه، اوایل سال آینده میلادی منتشر خواهد شد.

نتایج تحقیقات درباره استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه اعلام می‌شود

به گزارش سلام نو، "فرناندو آریاس" دبیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت اعلام کرد که نتیجه گزارش تیم حقیقت‌یاب در خصوص استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه، اوایل سال آینده میلادی منتشر خواهد شد.

فرناندو آریاس در نامه خود به شورای امنیت یادآور شد که تیم ارزیابی به تلاش های خود برای شفاف سازی کلیه موضوعات برجسته مربوط به بیانیه نخست سوریه به سازمان منع سلاح های شیمیایی ادامه می دهد.

در جریان بیش از ۹ سال درگیری در سوریه بین تروریست های مورد حمایت کشورهای غربی، عربی و رژیم صهیونیستی تاکنون بارها ادعاهایی از سوی طرف های مختلف مبنی بر استفاده از سلاح های شیمیایی علیه یکدیگر منتشر شده است ولی هیچ گزارش روشنی در ارتباط با طرف استفاده کننده از این سلاح ها تاکنون از سوی مجامع بین المللی با وجود تحقیقات انجام شده منتشر نشده است.

تیم ارزیابی برای تکمیل فرایند تحقیقات،  از ۱۴ تا ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹ (۲۲ مهرماه تا اول آبان) به سوریه سفر کرد و نتیجه نهایی این تحقیقات در ماه مارس ۲۰۲۰ به  شورای اجرایی سازمان منع سلاح های شیمیایی گزارش می شود.

در این نامه همچنین اعلام شده است که دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح های شیمیایی در حال انجام تجزیه و تحلیل توضیحات ارائه شده توسط سوریه در ۷ نوامبر ۲۰۱۹ در مورد مواد شیمیایی کشف شده در این کشور است.

روسیه و سوریه اعلام کرده اند که گروه کلاه سفید ها با همکاری تروریست ها در مقاطع مختلف به خصوص شکست آنان در جریان مقابله با عملیات ارتش سوریه دست به اجرای سناریوی حملات شیمیایی می زنند تا غرب را وارد صحنه درگیری های سوریه کنند.

پیشتر گزارش هایی مبنی بر ساختگی بودن برخی تصاویر و فیلم های منتشره از سوی تروریست ها مبنی بر استفاده ارتش سوریه از سلاح های شیمیایی در منطقه دوما در نزدیکی دمشق منتشر شد ولی واکنش کشورهای غربی را در پی نداشت.

روسیه تاکنون بارها از وجود تحرکاتی در بین تروریست ها در شمال سوریه به خصوص در استان ادلب که از سال ۱۳۹۴ در اشغال آنان است برای جابجایی سلاح های شیمیایی خبر داده است.

سوریه از سال های اول آغاز بحران در این کشور سلاح های شیمیایی خود را از بین برد.

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

تلاش سوریه برای بازگرداندن جولان

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل اعلام کرد دمشق در تلاش است جولان اشغالی را به سوریه ...

برگزارش رزمایش مشترک دریایی سوریه و روسیه

نیروهای مسلح روسیه و سوریه رزمایش‌ دریایی مشترک در بندر طرطوس برگزار کردند.

اردوغان: از سوریه نمی‌رویم

رجب طیب اردوغان اعلام کرد نیروهای ترکیه در سوریه و لیبی می‌مانند.

رویارویی نیروهای آمریکایی و روسی در سوریه

نظامیان آمریکایی مستقر در مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان یگان‌های مدافع خلق و حزب کارگرا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news