اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 03 بهمن 1398
17 آذر 1398 17 آذر 1398
10:20 10:20

حفظ توافق هسته‌ای مسئولیت همه طرف‌هاست

جوزپ بورل در توییتی اعلام کرد حفظ توافق هسته‌ای مسئولیت همه طرف‌هاست. 

جوزپ بورل: حفظ برجام یک مسئولیت جمعی است

به گزارش سلام نو، مسئول جدید سیاست‌خارجی اتحادیه‌اروپا حفظ برجام را یک مسئولیت جمعی دانست.

جوزپ بورل دیروز (۱۶ آذر) در توییتی بر اهمیت برجام تاکید کرد و حفظ توافق هسته ای را مسئولیت همه طرف ها دانست.

بورل نوشت: برجام برای امنیت جهانی و عدم اشاعه هسته ای حیاتی است. ما مسئولیت جمعی برای حفظ توافق ایران داریم. متعاقب برگزاری کمیسیون مشترک، در سمت هماهنگ کننده از دعوت برای اجرای کامل (برجام) و معکوس ساختن روند منفی اخیر حمایت می کنم.

چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام ۱۵ آذرماه ۱۳۹۸ در وین برگزار شد. بر اساس برجام، کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق را بر عهده دارد.

این نشست به ریاست هلگا اشمید به نمایندگی از طرف نماینده عالی اتحادیه اروپایی و با حضور چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس و جمهوری اسلامی ایران، در سطح معاونان وزیران خارجه - مدیران سیاسی برگزار شد.

در بیانیه پایانی هماهنگ‌ کننده آمده است: این نشست در شرایطی حساس برگزار شد. اعضاء به پایبندی ایران به تعهداتش طی ۱۴ ماه پس از خروج تاسف بار آمریکا از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها، که مانع بهره‌مندی کامل تهران  از منافع ناشی از رفع تحریم‌ها شد، اذعان داشتند. اعضا یادآورشدند که برجام یک دستاورد چندجانبه بوده و به عنوان عنصر کلیدی ساختار عدم اشاعه جهانی محسوب می‌شود. در این راستا، نگرانی جدی پیرامون برخی تحولات، از جمله گام‌های ایران در خصوص تعهدات هسته‌ای ذیل برجام ابراز شد.

اعضاء از تصمیم دولت‌های بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، سوئد و نروژ جهت پیوستن به اینستکس،همچنین چشم‌انداز گشایش آن برای فعالان اقتصادی دولت‌های ثالث استقبال کردند. هدف اینستکس، تسهیل تجارت قانونی با ایران برای حمایت از نیازهای مردم ایران است.

در این بیانیه همچنین ایران قویاً به برداشتن تمامی گام‌های لازم جهت اجرای کامل تعهدات هسته‌ای و عدم اتخاذ گام‌های تشدیدکننده در این خصوص تشویق شد.

جوزپ بورل دیپلماتی اسپانیایی است که به تازگی به عنوان مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا جانشین فدریکا موگرینی شده است. وی سیاستمداری چپ گراست و وزیر امور خارجه سابق اسپانیا بود که در سابقه فعالیت‌های دیپلماتیک خود رویکردی ضد آمریکایی داشته است. او ریاست پارلمان اروپا در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ در کارنامه دارد.

بورل ۷۲ ساله در مصاحبه با روزنامه ال پاییس اسپانیا همزمان با آغاز فعالیتش به عنوان مسئول عالی سیاست خارجی گفت: ما بیشترین علاقه را برای حفظ و بقای توافق هسته ای داریم و از مقامهای ایرانی هم می خواهیم هر چه را که می توانند، انجام دهند تا این توافق زنده بماند.

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

دیپلمات‌های ایرانی پادزهر پروژه‌های امنیتی آمریکا برای ایران

ترامپ به سختی از برجام خارج شد، اما پس از خروج از برجام به سرعت آشفتگی و ضعف سیاست خا...

حمایت چین از تلاش‌ها برای حفظ برجام

پکن اعلام کرد از هرگونه ابتکار عمل که به حفظ برجام منجر شود استقبال می کند.

گفتگوی جانسون و مکرون پیرامون برجام

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه، در خصوص تعهداشان به ...

روایت وزیر خارجه عراق از تنش‌زایی عمدی آمریکا در منطقه

محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق گفت: خروج آمریکا از برجام باعث شد منطقه دچار تنش شود.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news