اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 01 بهمن 1398
17 آذر 1398 17 آذر 1398
11:35 11:35

اعتراضات ادامه‌دار در شیلی

اعتراضات دانشجویی که بخاطر افزایش هزینه حمل و نقل در شیلی آغاز شد همچنان ادامه دارد.

اعتراضات شیلی

به گزارش سلام نو، اعتراضات دانشجویی که دو ماه پیش علیه افزایش هزینه حمل و نقل در شیلی آغاز شده و به تجمعات گسترده‌تر برای برابری اجتماعی، اقتصادی و خدمات بهتر اجتماعی کشیده شده است، همچنان ادامه دارد.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اعتراضات باعث شد تا سباستین پینه‌را، رئیس جمهوری شیلی منافع و مزیت‌ها برای کم برخوردارها و فقرا را افزایش دهد و یک روند را برای اصلاح قانون اساسی در کشور آغاز کند.

اعتراضات دانشجویی و سایر تجمعات در حالی در سانتیاگو، پایتخت این کشور ادامه دارد که وعده‌های دولت برای اصلاحات و بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی رنگ می‌بازد و معترضان در اعتراضات روزانه خود از دولت می‌خواهند تا به وعده‌هایش جامه عمل بپوشاند.

در جریان این اعتراضات که بیشتر به صورت صلح‌آمیز برگزار شده تعدادی درگیری خشونت‌آمیز و خرابکاری نیز دیده شده و پلیس هم از مهمات غیر کشنده و گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده کرده به جراحت برخی از آن‌ها منجر شده است. معترضان گفته‌اند که قصدی برای توقف این اعتراضات ندارند.

حرکت‌های اعتراضی در شیلی که در واکنش به افزایش بهای بلیط مترو در سانتیاگو آغاز شد در ادامه و با اعلام اعتصاب عمومی توسط اتحادیه‌های کارگری و صنفی بسیار گسترش یافت. معترضان شیلیایی در ادامه اعتراض‌های خود خواستار افزایش دستمزدها، اصلاحات عمیق اجتماعی و بهبود سیستم آموزشی شده‌اند. در هفته‌های اخیر در میان معترضان درخواست کناره‌گیری رئیس جمهوری، سباستیان پینه‌را نیز به گوش رسیده است. جنبش اعتراضی در شیلی در حالی اوج گرفته و در برخی شهرها به خشونت کشیده شده که دولت سباستیان پینه‌را ضمن لغو افزایش بهای بلیط مترو و عذرخواهی از شهروندان به خاطر سیاست‌های ریاضتی، وعده داده مجموعه‌ای از اصلاحات اقتصادی را به اجرا بگذارد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

امشب در بیروت چه گذشت؟

سازمان صلیب سرخ لبنان در بیانیه ای اعلام کرد: در جریان درگیری یکشنبه شب در بیروت ۷۰ م...

ناآرامی های امروز بغداد دو کشته داد

ناآرامی های امروز یکشنبه در بغداد پایتخت عراق، دو کشته و ۱۳ زخمی برجا گذاشت و در میان...

شمار زخمی‌های ناآرامی شنبه شب بیروت

سازمان صلیب سرخ لبنان، شمار زخمی‌های ناآرامی بیروت را 165 نفر اعلام کرد.

درخواست عون از ارتش لبنان

در جریان اعتراضات در چند نقطه از شهر بیروت، میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان از ارتش خواست ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news