اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 14 فروردین 1399
17 آذر 1398 17 آذر 1398
21:54 21:54

علاقمندی تهران به گسترش سریع همکاری‌ها با مسقط

معاون اول رییس جمهور گفت: تهران هیچ محدودیتی برای گسترش همکاری‌ ها با مسقط ندارد و علاقمند است سطح همکاری‌ های فیمابین را به سرعت ارتقاء دهد.

محدودیتی برای گسترش همکاری‌ها با مسقط نداریم/ روابط سیاسی ایران و عمان در عالی‌ترین سطح است

به گزارش سلام نو، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز( یکشنبه) در دیدار «علی بن مسعود السنیدی» وزیر صنعت و تجارت عمان با بیان اینکه روابط سیاسی ایران و عمان در عالی ترین سطح قرار دارد،‌ خاطر نشان کرد: توسعه همکاری های تهران و مسقط برای دنیای اسلام و کشورهای منطقه مفید است و هیچ کس از این روابط آسیب نمی بیند.

معاون اول رییس جمهور روابط صمیمانه ایران و عمان را به عنوان الگویی برای روابط سایر کشورهای منطقه توصیف کرد و اظهار داشت: کشورهای مهم منطقه همچون ایران و عمان می توانند با گسترش همکاری های فیمابین، نقش سازنده ای در حل مسائل و مشکلات امروز دنیای اسلام ایفا کنند.

وی از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات دوجانبه و چند جانبه با عمان خبر داد و گفت: افزایش حجم مبادلات تجاری فیمابین که در سال گذشته به 1.3 میلیارد دلار رسید، بیانگر رشد قابل توجه روابط اقتصادی دو کشور است اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

جهانگیری با اشاره به نقش کمیسیون مشترک همکاری های ایران و عمان در زمینه سازی برای افزایش حجم مبادلات تجاری فیمابین گفت: این کمیسیون باید راه های توسعه روابط و موانع پیش رو را شناسایی و با تقویت روابط بخش خصوصی دو کشور،‌ زمینه سرعت بخشیدن و افزایش حجم مبادلات تجاری را فراهم کند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه ایران علاقمند است در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس بالاترین حجم مبادلات تجاری را با عمان داشته باشد، افزود: حجم تجارت خارجی ایران در سخت ترین شرایط تحریم بیش از 100 میلیارد دلار در سال است که عمان می تواند در بخش زیادی از این تبادلات تجاری سهیم باشد.

جهانگیری با اشاره به لغو روادید ایران برای اتباع عمان و تسهیل در صدور روادید عمان برای اتباع ایرانی و نیز برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور، گفت: اینگونه اقدامات و تقویت همکاری های دو کشور در بخش ترانزیت و کشتیرانی نیز می تواند به ارتقاء حجم مبادلات تجاری فیمابین کمک کند.

وزیر صنعت و تجارت عمان نیز در این دیدار با اشاره به رفت و آمد و ارتباط میان تجار دو کشور گفت: خوشبختانه در سال جاری شاهد تعامل مستقیم و بدون واسطه تجار دو کشور هستیم که این امر می تواند نوید بخش تعامل تجاری مستقیم میان ایران و عمان باشد.

علی بن مسعود السنیدی با اشاره به حضور 30 تاجر عمانی در هیات همراهش در سفر به ایران افزود: ملاقات ها و دیدارهای سازنده ای میان تجار دو کشور انجام شده و زمان آن فرا رسیده است که جهش بزرگی در روابط و مناسبات تجاری فیمابین داشته باشیم.

وزیر صنعت و تجارت عمان از تسهیلات و امکانات موجود برای گردشگری سلامت و زیارت در ایران برای اتباع عمان ابراز خرسندی و خاطر نشان کرد: روابط اقتصادی و تجاری دو کشور نیازمند جهشی بزرگ است که امیدوارم با حمایت مقامات عالی رتبه دو کشور بتوانیم به این هدف مهم دست پیدا کنیم./ اقتصادآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

احتمال ادامه تعطیلی‌ها وجود دارد/از امروز ناچار هستیم با مردم از طریق بایدها و نبایدهای حکومتی صحبت کنیم

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: به دلیل عدم توجه درصد اندکی از مردم به هشدارها، از ام...

جهانگیری بر بسیج همه امکانات برای مهار سیلاب تاکید کرد

معاون اول رییس جمهور در تماس تلفنی با استانداران هرمزگان و سیستان بر مدیریت سیلاب‌ها ...

جهانگیری: تضعیف جایگاه رهبری برای ایران خطرناک است

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور در مراسم گرامیداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: ت...

سفر فوری ظریف به عمان

جواد ظریف وزیر خارجه ایران دقایقی پیش وارد مسقط پایتخت عمان شد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news