اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 07 اسفند 1398
18 آذر 1398 18 آذر 1398
09:00 09:00

جامعه جهانی برای حفظ برجام باید بیشتر سرمایه‌گذاری کند

معاون پیشین وزیر دفاع انگلیس با ابراز تاسف از خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد جامعه جهانی برای حفظ برجام باید بیشتر تلاش کند.

معاون پیشین وزیر دفاع انگلیس: جامعه‌جهانی برای حفظ برجام بیشتر تلاش کند

به گزارش سلام نو، معاون پیشین وزیر دفاع انگلیس از اینکه خروج آمریکا از برجام به این توافق صدمه زده است ابراز تاسف و تصریح کرد، جامعه جهانی برای حفظ آن باید بیشتر سرمایه‌گذاری کند.

«توبیاس الوود» روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران را رویکردی «غیر سودمند» خواند که به تشدید ناپایداری در خاورمیانه دامن زده است.

او تنش‌های بوجود آمده در توافق‌هسته‌ای ایران را به رفتار شخص دونالد ترامپ نسبت داد و یادآور شد، حتی کنگره نیز رویکرد متفاوتی نسبت به کاخ سفید دارد.
این سیاستمدار انگلیسی افزود: با وجود آنکه آمریکا نزدیک‌ترین متحد این کشور است و در بسیاری از مسائل از جمله آنچه نفوذ ایران در منطقه خوانده می‌شود، عقیده است اما از همه سیاست‌های واشنگتن علیه تهران، به ویژه خروج از برجام و سیاست فشار حداکثری حمایت نمی‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته به صورت یکجانبه و غیرقانونی کشورش را از برجام خارج کرده و تحریم‌های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند.

ایران که همواره بر حفظ برجام و غیرقابل مذاکره بودن آن تأکید کرده است؛ یک‌سال پس از خروج آمریکا از این توافق، پایبندی کامل خود به آن را حفظ کرد اما پس از مشاهده بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهداتِ برجامی آنها بویژه بهره‌مندی‌ ایران از منافع اقتصادی این توافق، از اردیبهشت‌ماه امسال تاکنون چهار گام‌ را با هدف کاهش تعهدات خود، طبق برجام آغاز کرد.

با وجود مخالفت اعضای برجام از گام‌های ایران، اما در جریان آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام که جمعه گذشته در وین برگزار شد، همه کشورها رفتار مخرب آمریکا را ریشه اصلی تنش‌های بوجود آمده در برجام اعلام کردند.


معاون پیشین وزیر دفاع انگلیس در ادامه‌، ادعای مشارکت انگلیس در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج‌فارس را که مردادماه گذشته خبرساز شده بود رد کرد و گفت:‌ من با این ادعا موافق نیستم. ما درگیری‌های غیرسودمندی در تنگه هرمز داشتیم و دوران سختی را پشت سر گذاشتیم، اما از آن زمان عبور کردیم. ما تمایل داریم با ایران و مردم این کشور رابطه فعالی داشته باشیم؛ نباید تصور کنید هر کاری ترامپ انجام می‌دهد انگلیس از آن تبعیت می‌کند.

الوود خاطرنشان کرد، فارغ از هرگونه ادعا درباره نقش ایران در حمله به تاسیسات فنی آرامکو، تهران باید این حادثه را محکوم می‌کرد. باید درک کنیم که این رویدادها تا چه اندازه خطرناک است، چون تا بروز جنگ بزرگتر که به نفع هیچ‌کس نیست، فقط چند گام فاصله داریم.

او همچنین خروج آمریکا از سوریه و حمله ترکیه به شمال سوریه را به باد انتقاد گرفت و افزود: با کمال تاسف باید عرض کنم ما شاهد فرسایش نظم قوانین بین‌المللی هستیم و [...] لازم است جامعه جهانی با یکدیگر همکاری کنند.
2023

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

ظریف: گام پنجم به معنای خروج از برجام نیست

وزیر خارجه ایران در پیامی توئیتری با بیان اینکه گام پنجم ایران در چارچوب برجام اخذ شد...

ادعای سفیر انگلیس در ایران درباره برجام / فراتر از تعهدات‌مان عمل میکنیم!

سفیر انگلیس در ایران مدعی شد: ما برای رسیدن ایران به مزایای لازم در برجام حتی فراتر ا...

عراقچی: تحریم‌ها حذف شود، به برجام برمی‌گردیم

معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه با حذف تحریم‌ ها به برجام بازمی‌گردیم، گفت: هدف ...

برجام باید زنده بماند!

میروسلاو لایچاک، وزیر امور خارجه اسلواکی اعلام کرد به نظرم در این زمان باید درباره چگ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news