اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 28 دی 1398
19 آذر 1398 19 آذر 1398
12:46 12:46

نگرانی سئول از آزمایش کره شمالی

وزیر دفاع کره جنوبی اعلام کرد سئول نگرانی شدید خود را بابت آزمایش موتور موشک کره شمالی ابراز کرده است.

جئونگ کیونگ دو، وزیر دفاع کره جنوبی

به گزارش سلام نو، وزیر دفاع کره جنوبی امروز (سه شنبه) گفت: آزمایش اخیر کره شمالی در واقع تست یک موتور موشک در یک سایت راکتی بوده است.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جئونگ کیونگ دو، وزیر دفاع کره جنوبی در جریان سفرش به سیدنی گفت: سئول نگرانی شدید خود را بابت آزمایش موتور موشک و پرتاب‌های اخیر موشک بالستیک به دریا ابراز کرده است.

این نخستین ارزیابی رسمی از آزمایشی است که کره شمالی آن را یک آزمایش بسیار مهم در سایت پرتاب راکتی "تونگچانگ-ری" اعلام کرد. آکادکی علوم دفاع ملی کره شمالی اعلام کرد، این آزمایش تاثیر مهمی بر تغییر موقعیت استراتژیک کره شمالی خواهد داشت.

وزیر دفاع کره جنوبی به این مساله اشاره‌ای نکرد که این آزمایش موتور موشکی برای چه بوده اما از پیونگ‌یانگ خواست اقداماتی را که باعث افزایش تنش‌های نظامی می‌شود، متوقف کند.

بسیاری از کارشناسان می گویند، این آزمایش نشان می‌دهد کره شمالی در حال آماده سازی پرتاب یک موشک دوربرد در قالب یک موشک ماهواره‌بر است که در بحبوحه ناامیدی از دیپلماسی به رهبری آمریکا با هدف پایان دادن به بحران اتمی شبه جزیره کره صورت گرفته است.

این روند دیپلماسی برای چندین ماه به بن بست خورده و کره شمالی به دولت آمریکا تا پایان سال جاری میلادی مهلت داده تا رویکردش را تغییر دهد پیونگ‌یانگ گفته است اگر آمریکا نتواند در زمان مقرر کاری انجام دهد، دیپلماسی مذکور را ملغی دانسته و آزمایش موشک‌های بالستیک و اتمی خود را از سر می‌گیرد.

کارشناسان همچنین گفته‌اند، کره شمالی احتمالا یک محل پرتاب ماهواره را به جای محل پرتاب موشک بالستیک انتخاب می‌کند چون می‌تواند از این استدلال استفاده کند که حق دارد تا توسعه صلح آمیز فضایی داشته باشد و از جانب روسیه و چین هم حمایت شود. این درحالیست که ترامپ از مهلت قانونی کره شمالی برای آزمایش‌های موشک بالستیک و اتمی به عنوان اصلی‌ترین دستاورد سیاست خارجی خود یاد کرده است.

در ماه های گذشته، کره شمالی یکسری موشک های کوتاه برد و سایر تسلیحات را آزمایش کرده است.

کره جنوبی و بخش‌هایی از ژاپن در برد این تسلیحات هستند اما اینها تهدیدی مستقیم برای آمریکا محسوب نمی‌شوند.

تحلیلگران می گویند، موشک های بالستیک و راکت های مورد استفاده در پرتاب‌های ماهواره‌ای بدنه، موتور و سایر فناوری‌های مشابه دارند. آنها می گویند، به نظر می رسید در هرکدام از پرتاب های قبلی ماهواره‌ای، کره شمالی فناوری موشکی خود را بهبود بخشیده است.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

درخواست کاخ سفید از کره شمالی: به مذاکرات برگرد

به گفته مشاور امنیت ملی کاخ سفید، واشنگتن به کره شمالی اعلام کرده مایل است مذاکرات در...

برپایی راهپیمایی گسترده در پیونگ یانگ

در بحبوحه تنش‌های کره شمالی با آمریکا بر سر مساله اتمی، صدها هزار تن از مردم این کشور...

درخواست ترکیه از کره شمالی برای بازگشت به گفتگو

وزارت خارجه ترکیه در پی اعلام کره شمالی مبنی بر پایان تعلیق آزمایش‌های هسته‌ای و موشک...

راهکار مارک اسپر برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی

وزیر دفاع آمریکا مدعی شد که توافق بر خلع سلاح هسته‌ ای بهترین راهکار در برابر کره شما...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news