اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 03 بهمن 1398
19 آذر 1398 19 آذر 1398
14:45 14:45

نامزدی انتخابات؛ متاعی که بی‌مشتری ماند!

احمد زیدآبادی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی، در یادداشتی تلگرامی نوشت:

افرادی که تا همین چندسال پیش برای ورود به مجلس سر و دست می‌شکستند، در فرصت ثبت‌نام برای این دور از انتخابات یا در خانه‌های خود نشستند و یا پس از ثبت‌نام اظهار شرمندگی کردند! چرا چنین شد؟

کسانی که دوره‌های پیش، در ترغیب دیگران برای شرکت در انتخابات سر از پا نمی‌شناختند؛ این‌بار یکی پس از دیگری برای فاصله گرفتن از این ماجرا با هم مسابقه گذاشته‌اند! چرا چنین شده است؟

۱۸سال پیش در یادداشت کوچکی در روزنامه "یاس نو" نوشتم: "میوه تا زمانی که آبدار و سالم و تازه و هوس‌انگیز است، مشتری فراوان دارد، اما اگر صاحب‌اش در بازۀ زمانی مشخصی آن را نفروشد و با مشتریان به خشونت و تندی رفتار کند، زمان می‌گذرد و میوه خشک و پلاسیده و بی‌مزه و فاسد می‌شود. آنگاه چنین میوه‌ای نه فقط مشتری ندارد، بلکه اگر آن را به رایگان هم ببخشند، افراد صاحب عزت و کرامت به آن نگاهی هم نخواهند انداخت!".

مهمترین عنصر سیاست "زمان" است. شاید اصلا به قول شیمون پرز، سیاست چیزی جز شناخت "جدول زمانی" نباشد! بسیاری از گروه‌هایی که بر سر یک موضوع به نزاع برمی‌خیزند، همه نهایتا به یک نتیجه می‌رسند؛ فرق آنها فقط در زمانی است که به آن نتیجه می‌رسند!

امان از این زمان که به تعبیری همان "فرصت معقول برای انجام کار" است و آنگونه که امام علی چهارده قرن قبل هشدار داده است: "الفرصت تمُّر مرَّ السحاب!"...

اخبار مرتبط

icon news

24 نفر از نمایندگان فعلی مجلس توسط هیات‌های اجرایی رد صلاحیت شدند

محمد جواد جمالی، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان از رد صلاحیت 24 نماینده حال حاظ...

غیراصلاح‌طلبان در لیست انتخاباتی اصلاح طلبان!

کواکبیان رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اعلام کرد: اولویت لیست ما اعضای اصلاح‌طلب اس...

تبلیغات عالیس صدای عضو مجمع تشخیص را هم درآورد!

حجت‌الاسلام انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلام...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news