اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 03 بهمن 1398
19 آذر 1398 19 آذر 1398
23:56 23:56

هشدار فراکسیون الفتح: آمریکا در تشکیل کابینه دخالت می کند

عضو فراکسیون الفتح در پارلمان عراق سه‌شنبه شب، نسبت به عواقب دخالت آمریکا در تشکیل دولت جدید عراق و انتخاب نخست وزیر پس از استعفای «عادل عبدالمهدی» هشدار داده‌ است.

فراکسیون الفتح عراق در مورد دخالت آمریکا در تشکیل کابینه هشدار داد

به گزارش سلام نو، علیوی در گفت وگو با تارنمای خبری "بغداد الیوم" گفت: آمریکا می‌خواهد دولت و نخست وزیری را برسر کار آورد که براساس برنامه‌هایش عمل کند تا طرح‌های واشنگتن را در عراق اجرا کند.

این نماینده فراکسیون الفتح افزود: مردم عراق، معترضان، مراجع دینی عراق مخالف هرگونه دخالت کشورهای بیگانه در انتخاب نخست وزیر عراق هستند.

"حسن شاکر الکعبی" رییس فراکسیون بدر نیز به فشارهای آمریکا به برخی احزاب سیاسی عراقی برای انتخاب نخست وزیر جدید عراق که متمایل به واشنگتن باشد، اشاره کرد و افزود: دخالت آمریکا  ومتحدان آن در امور داخلی عراق و انتخاب نخست وزیر جدید غیرقابل قبول است و ما آن را قاطعانه رد می‌کنیم.

وی  گفت: نخست وزیر جدید عراق باید یک عراقی تمام عیار باشد، اعتماد تمامی گروه‌ها را بدست آورد و حافظ حاکمیت و تصمیمات دولت در برابر دیکته‌های آمریکایی‌ها و دیگر کشورهای خارجی باشد.

این نماینده فراکسیون بدر اضافه کرد: فشار و دخالت‌ آمریکایی‌ها از سال ۲۰۰۳ و اشغال عراق همچنان تا امروز باقی است و تمام دولت‌های عراق از آن زمان زیر فشار واشنگتن قرار دارند.

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق در پی گسترش اعتراضات، بروز ناآرامی و خشونت در کشور، ۸ آذرماه با ارسال نامه ای رسمی استعفای خود را تقدیم مجلس کرد؛ پارلمان عراق هم یک روز پس از آن با  استعفای وی موافقت کرد.

براساس قانون اساسی عراق، "برهم صالح" رییس جمهوری این کشور پس از استعفای عبدالمهدی  ۱۵ روز مهلت دارد تا نخست وزیر انتخابی خود را برای تشکیل کابینه مامور کند؛ نامزد نخست وزیری نیز ۳۰ روز مهلت خواهد داشت، اعضای کابینه پیشنهادی‌اش را به پارلمان معرفی کند.

اعتراضات عراق روز اول اکتبر (۹ مهر ماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد، اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد، به طوری که گروهی از معترضان خواستار اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی این کشور شدند و برخی دیگر شعار براندازی دولت را سر دادند./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

علاوی نخست وزیر جدید عراق شد!

 برخی منابع مسوول و رسانه ای از معرفی محمد توفیق علاوی به عنوان نخست وزیر جدید عراق خ...

رایزنی ائتلاف های شیعی پارلمان عراق درباره تشکیل دولت جدید

رهبر جریان حکمت ملی عراق در دیدارهای جداگانه با روسای ائتلاف های نصر، قانون و الفتح د...

«علی الشکری» نخست وزیر عراق می شود؟

یکی از نمایندگان ائتلاف دولت قانون عراق گفت: شانس «علی الشکری» برای تصدی پست نخست وزی...

عدم موافقت بغداد با ازسرگیری عملیات نیروهای آمریکایی

سخنگوی فرماندهی نیروهای مسلح عراق امروز (پنج شنبه) از عدم موافقت بغداد با ازسرگیری عم...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news