اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 01 اسفند 1398
20 آذر 1398 20 آذر 1398
19:19 19:19

تلاش رژیم صهیونیستی برای غلبه بر بن بست سیاسی/ سومین انتخابات پیاپی برگزار می شود

نمایندگان پارلمان اسرائیل روز چهارشنبه برای خارج کردن این کشور از بن بست سیاسی موجود لایحه برگزاری انتخابات زودرس را جهت تعیین نخست وزیر جدید به تصویب رساندند

ادامه بن بست سیاسی در اسرائیل؛ نمایندگان پارلمان به برپایی انتخابات جدید رای دادند

این ماموریت که در پی ناکامی بنی گانتس، رقیب بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر موقت اسرائیل برای تشکیل یک دولت ائتلافی از سوی رووین ریولین، رئیس جمهوری به نمایندگان محول شده بود در نهایت به نتیجه نرسید و نمایندگان پیش از انحلال پارلمان در نیمه شب چهارشنبه به برگزاری انتخابات جدید پارلمانی رای دادند.

گفتنی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر موقت اسرائیل نیز پیش از گانتس در تشکیل یک دولت ائتلافی ناکام مانده بود

هیچیک از دو حزب لیکود و آبی سفید ها در انتخابات پارلمانی هفدهم سپتامبر نتوانستند اکثریت لازم پارلمانی را برای تشکیل دولت بدست آورند. بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس رهبران دو حزب «لیکود» و «آبی و سفید» که از بخت های اصلی پیروزی در انتخابات پارلمانی اخیر در اسرائیل بودند رقابت نزدیکی را برای تشکیل کابینه با یکدیگر داشتند و هر یک به ترتیب حمایت ۵۵ و ۵۴ نماینده را کسب کردند.

این درحالیست که برای بدست گرفتن اکثریت پارلمانی و کسب مجوز برای تشکیل دولت هر یک نامزدها بایست حداقل حمایت ۶۱ نماینده را کسب می کردند.

بر اساس آخرین نظرسنجی ها که نتایج آن هفته جاری منتشر شده در صورت برگزاری انتخابات جدید حزب لیکود، به رهبری نتانیاهو و حزب آبی سفیدها رقابتی نزدیک و شانه به شانه خواهند داشت.

از سوی دیگر گفته می‌شود  نتانیاهو که با انتقادهایی در داخل حزب تحت رهبری خود مواجه شده و نیز با تبعات یک پرونده قضایی دست و پنجه نرم می‌کند راه را برای برپایی انتخابات درون حزبی جهت تعیین رهبری جدید لیکود پیش از برپایی انتخابات جدید پارلمان بازگذاشته است.

نخست وزیر جدید اسرائیل برای پیشبرد اهداف تبلیغاتی خود بی شک بار دیگر بر دو طرح مهم و عمده خود یعنی الحاق بخشی از اراضی اشغالی کرانه باختری رود اردن به خاک اسرائیل و نیز محقق ساختن یک پیمان دفاعی با ایالات متحده آمریکا تکیه خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو از سوی دیگر از متحدان بسیار نزدیک دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به شمار می‌رود که بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته و به تازگی شهرک سازی اسرائیل در بخش‌های اشغالی کرانه باختری رود اردن را مغایر با قوانین بین المللی تلقی نکرده است./ انتخاب

اخبار مرتبط

icon news

احتمال دور سوم انتخابات پارلمانی در اسرائیل/ اختلاف لیکود و آبی- سفید ادامه دارد

همزمان با افزایش تنش با غزه، تبادل اتهام‌ها در عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی نیز اوج گرفت...

تمسخر نتانیاهو در داخل و خارج رژیم صهیونیستی

همزمان با آغاز قریب الوقوع انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی، نخست وزیر این رژیم با وع...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news