اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 03 بهمن 1398
20 آذر 1398 20 آذر 1398
20:45 20:45

اعتراض مطهری به دخالت مجمع در قانونگذاری

نماینده مردم تهران در مجلس در نامه‌ای خطاب به مقام معظم رهبری به دخالت مجمع تشخیص مصلحت نظام در فرایند قانونگذاری که از وظایف مجلس شورای اسلامی است، اعتراض کرد.

علی مطهری به دخالت مجمع تشخیص در روند قانونگذاری اعتراض کرد

به گزارش سلام نو، علی مطهری در نامه خود ضمن غیرقانونی دانستن اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام، آورده است: در خصوص روشی که برای انطباق مصوبات مجلس با سیاست های کلی نظام عمل می‌شود، به نظر می‌رسد که این روش برخلاف قانون اساسی است. مصوبه مجلس را فقط شورای نگهبان می‌تواند از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی بررسی کند و نظر بدهد.

وی در این نامه که امروز در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، افزود: این که شورای نگهبان به استناد نظر مجمع تشخیص مصلحت، عدم انطباق با سیاست های کلی را بدون آنکه نظر خودش باشد خلاف قانون اساسی به شمار می‌رود محل بحث است.

مطهری اظهار داشت: سیاست های کلی عین قانون اساسی یا متمم قانون اساسی نیست که مغایرت با آن به معنی مغایرت با قانون اساسی باشد و این که مجمع مصوبه مجلس را از نظر انطباق با سیاست های کلی بررسی می‌کند و ایراد می‌گیرد و شورای نگهبان هم صرفا به عنوان یک رابط به مجلس ارسال می‌کند، مشکل وحدت قاضی و طرف دعوا را ایجاد کرده است زیرا در جایی که مجلس بر نظر خود اصرار بورزد، مساله به مجمع ارجاع می‌شود و مجمع باید میان نظر خودش و نظر مجلس قضاوت کند.

نماینده مردم تهران، ری، اسلام شهر، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: "آقایان به آیین‌نامه مجمع استناد می‌کنند در حالی که آیین‌نامه نمی‌تواند خلاف قانون اساسی باشد. راه حل این است که مجمع حق دارد در حین بررسی لایحه یا طرحی در مجلس نظرات خود را در کمیسیون مربوط و حتی صحن مجلس بیان کند ولی وقتی که تبدیل به مصوبه مجلس شد، دیگر حق بررسی آن و ورود به روند قانون‌گذاری را ندارد."
مطهری خطاب به رهبر معظم انقلاب از ایشان خواسته است که برای حل این مشکل که باعث متوقف شدن برخی مصوبات مجلس شده است دستور مقتضی صادر فرمایید.
علی مطهری در جلسه علنی روز گذشته - سه شنبه - مجلس شورای اسلامی نیز ضمن انتقاد از رفتار مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در تضعیف جایگاه مجلس به ارسال این نامه برای مقام معطم رهبری اشاره کرده بود./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

مجید انصاری مختومه شدن CFT در مجمع را تکذیب کرد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مختومه و بسته شدن رسیدگی به CFT (کنوانسیون مقابله با ت...

جایزه سه میلیون دلاری برای کشتن ترامپ!

احمد حمزه نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی به نیابت از مردم کرمان اعلام کرد هر...

اصلاح طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان

مجلس در جلسه علنی امروز ایرادات شورای نگهبان به طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان را رف...

مقام معظم رهبری: ایستادگی ملت ایران برای دنیا جذابیت دارد

رهبر معظم انقلاب در جمع مسئولان حج اعلام کرد: آمریکا از ایستادگی ملت ایران عصبانی شده...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news