اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 18 تیر 1399
22 آذر 1398 22 آذر 1398
13:45 13:45

امام جمعه تهران: خدا کند این جمله دروغ باشد

آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران گفت: باید قیمت بنزین به نرخ واقعی آن برسد ام نه اینکه قیمت آن را یک شبه بدون اطلاع مردم گران کنید.

موحدی‌کرمانی: برای تصمیمات مهم باید اقناع ملی صورت بگیرد

به گزارش سلام نو، امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه افزایش قیمت بنزین باید با اقناع ملی و به تدریج انجام می شد، گفت: باید به مردم اطلاع بدهید و آن‌ها را اقناع کنید که این به نفع شماست.

آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی در نماز عبادی - سیاسی جمعه این هفته (بیست و دوم آذرماه) تهران در مصلای امام خمینی (ره) با اشاره به خطرات کم پنداشتن غفلت‌ها از سوی انسان، یادآور شد: به علت غفلت شما ممکن است عده‌ای مجروح شوند، صدمه ببینند، بخش‌هایی از کشور دچار مشکل بشود. این درست نیست که شما بفرمایید غفلت شد و تمام!ممکن است در همین غفلت شما غضب خدا قرار داشته باشد.
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: تصمیم گرفتید بنزین را گران کنید، البته که باید قیمت بنزین به نرخ واقعی آن برسد، اما روی حساب، نه آنطور که آن آقا گفت شب خوابیدم و صبح مطلع شدم بنزین گران شده است؛ عجب؛ شما از وضع کشور مطلع نبودید؟ خدا کند این جمله دروغ باشد. این چیز کمی نیست، یک خبر نداشتن ببینید چه فاجعه ای ایجاد کرد، چه خون‌هایی به ناحق ریخته شد، چقدر تخریب شد، چقدر اماکن را آتش زدند، به علت یک غفلت. آیا می‌توانیم بگوییم این چیزی نیست؟
وی با تاکید بر اینکه این کار باید با اقناع ملی و به تدریج انجام می‌شد گفت: شما باید به مردم اطلاع بدهید و آن ها را اقناع کنید که اگر 500 تومان روی قیمت بنزین آمده است، این به نفع شماست اما یکباره قیمت را گران کردید و مردمی که از گرانی خسته شده بودند، نگران شدند و اعتراضات شروع شد. این رویه شما که تدبیر نیست.
موحدی کرمانی با تاکید بر این که روش پیامبر اکرم (ص)، حتی در مواجه با شراب خواران برخورد تدریجی و گام به گام بوده است، افزود: باید در ابتدا 500 تومان اضافه می شد، چند ماه بعد 500 تومان دیگر اضافه می شد تا مردم اینگونه آگاه، بیدار و آماده شوند، نه اینکه به یکباره قیمت سه برابر شود. در این قضیه اقناع بسیار کم انجام شده بود و "تدریجیت" وجود نداشت و مردمی که از تهیه نسخه پزشکی خود عاجز هستند، ناراحت شدند و دشمن هم از این فرصت سوءاستفاده کرد.
امام جمعه موقت تهران افزود: شما که عنوان تدبیر دارید، این مسائل را باید با دقت بررسی کنید. هیات دولت در اتاق در بسته نشسته است و تصمیم می گیرد، در حالی که آن‌ها باید متوجه اثرات تصمیمات خود در جامعه باشند. دولت برای گرانی باید فکری کند، جان مردم به لب رسیده است. برای حل مشکلات مردم اگر لازم است حقوق افرادی که رقم بالا می‌گیرند را کم کنید و به بدبخت ها بدهید. چه معنایی دارد در این کشور کسی حقوق های کلان بگیرد؟
وی در ادامه با اشاره به عملکرد شهرداری هم خاطرنشان کرد: من به شهرداری تذکر می دهم؛ این که کسی می خواهد در خانه خود یک طبقه محقر برای پسرش که تازه ازدواج کرده است ایجاد کند و شما مانع می‌شوید و هزینه‌های سنگینی از آن ها می گیرید، غلط است و باید اصلاح شود.

موحدی کرمانی در خطبه آغازین نماز جمعه تهران با تاکید براین که سنگر انسان تقواست و برای فرار از وسوسه‌های انسانی گفت: انسان باید به این سنگر پناهنده شود. قرآن مجید هر جا نام از ایمان برده به دنبالش ذکر از عمل صالح کرده است. قرآن می فرماید تمام ایمان عمل است و چیزی جدا از عمل نیست. هرجا عمل نباشد آنجا ایمان هم نیست.
وی در ادامه افزود: خداوند متعال به واسطه حکمت خود چهار چیز را در چهار چیز دیگر پنهان کرده است. "رضا"ی خود را در "عبادات" پنهان ساخته، "غضب خدا" هم در "معاصی" پنهان شده است، "اجابت" را هم خداوند در "دعا" پنهان کرده است و چهارمین مورد هم "اولیا خداوند" هستند که میان "بندگان" مخفی شده اند.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به روایتی از "علی ابن یقطین" از یاران امام صادق (ع) و وزیر هارون الرشید عباسی که از ملاقات با یک ساربان ساده بود طفره رفت، تصریح کرد: این شخص به این علت از سوی امام تنبیه شد مسئولان خوب دقت کنید، این که به افراد مختلف ملاقات نمی‌دهید و پاسخشان را نمی دهید، یعنی چه؟ آیا خودتان را گم کرده اید؟ وای بر آن کسی که فکر کند کسی است! اگر فرصت نداریم باید نماینده‌ای مشخص کنیم تا او به نمایندگی ما با مردم ملاقات کند و به ما اطلاع دهد. این که بگوییم ما وقت نداریم و مردم برایمان مهم نیست درست نیست.
موحدی کرمانی ضمن تاکید بر آن که سنت خدا این است که دلی را نباید رنجاند، مظلومی را اگر مطلع شدید یاری کنید و اگر مطلع نشدید، تحقیق کنید، گفت: عمل حج مستحب را خداوند از شما مسئولان نمی خواهد، کربلا و نجف و مشهد را هم نمی خواهد، خدا از شما می خواهد حالا که امانتش دست شماست، مسئولیت خود را انجام دهید و به داد مردم برسید. به عوض انجام نماز شب، بنشین و گرفتاری‌های مردم را حل کن و راه‌های حل آنها را مشخص کن و فردا انجامش بده. خداوند از شما مسئولان این را می خواهند./ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

نماز جمعه ۱۳ تیر در تهران برگزار نمی شود

رئیس ستاد نماز جمعه تهران از عدم برگزاری نماز جمعه ۱۳ تیر خبر داد.

نماز جمعه تهران در 6 تیر برگزار نمی‌شود

ستاد نماز جمعه تهران از عدم برگزاری نماز جمعه ششم تیرماه تهران خبر داد.

تظاهرات در لبنان علیه اوضاع اقتصادی ادامه دارد

تظاهرات در شهرهای لبنان علیه اوضاع وخیم اقتصادی در این کشور ادامه دارد.

بازداشت صدها معترض در جریان اعتراضات لندن

پلیس متروپولیتن لندن اعلام کرد در جریان اعتراضات روز شنبه بیش از ۱۰۰ معترض بازداشت شد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news