اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 09 اسفند 1398
23 آذر 1398 23 آذر 1398
11:20 11:20

باید جواب ایران را می‌دادیم!

وزیر دفاع سابق آمریکا در واکنش به اقدام ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی گفته است باید جواب ایران را می‌دادیم.

به گزارش سلام نو،  "جیمز ماتیس" گفته است: باید کشورش "نوعی اقدام تلافی جویانه" در واکنش به اقدام ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی نشان می‌داد. وزیر دفاع سابق آمریکا گفته است کشورش باید در قبال سرنگون کردن پهپاد آمریکایی ، اقدام ایران را تلافی می‌کرد.

"جیمز ماتیس" وزیر دفاع سابق آمریکا روز جمعه (دیروز) در بازدید از روزنامه واشنگتن‌پست آمریکا به بهانه انتشتر کتاب جدیدش این نکته را مطرح کرده است.

او گفته است: باید کشورش "نوعی اقدام تلافی جویانه" در واکنش به اقدام ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی نشان می‌داد. او به جزییات بیشتری از نحوه این اقدام اشاره‌ای نکرده است.

جیمز ماتیس وزیر دفاع سابق آمریکا/ عکس ارشیوی/ میلیتاری تایمز

وزیر دفاع سابق آمریکا

او گفته است: تصمیم به اقدام تلافی جویانه، تصمیم ساده‌ای نبوده است و وقتی وارد فاز تلافی جویانه می‌شویم، این شرایط می‌توانست به وضعیت غیرقابل پیش‌بینی و جنگ منجر شود و یا این گونه نباشد.

ماتیس همچنین در کتاب جدیدش تحت عنوان " call sign chaos" به پیشنهاد خود اشاره کرده که در آن زمان از سوی کاخ سفید رد شده است: "من پیشنهاد کردم که پهپاد دیگری را به همراه تعدادی اف ۱۸ به آسمان بفرستیم و این بار در صورت حمله ما نیز هواپیمای ایرانی را سرنگون کنیم، اما کاخ سفید مجوز چنین اقدامی را نداد."

گفتنی است در تاریخ 20 ژوئن امسال (30 خرداد 1398) یک فروند پهپاد فوق مدرن آمریکایی که طبق گفته مقامات نظامی ایران حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران را تقض کرده بود و به هشدارهای مکرر بی‌توجهی نشان داده بود بر فراز تنگه هرمز با یک موشک سامانه دفاع ضد هوایی ایرانی سرنگون شد.

ترامپ پس از این اقدام در سخنانی اعلام کرد این اقدام اشتباهی بزرگ از سوی ایران بوده و در ساعات آینده جهان شاهد واکنش کشورش خواهد بود، اما یک روز پس از این اظهار نظر ترامپ اعلام کرد دستور اقدام تلافی جویانه نظامی علیه ایران را به خاطر تلفات احتمالی و نامتناسب بودن لغو کرده است. او حتی بعدا از سرنگون نکردن یک فروند هواپیمای نظامی کشورش از سوی ایران قدردانی کرد.

عدم واکنش دولت ترامپ به اقدام ایران، با انتقاد برخی محافل سیاسی و کارشناسی آمریکا مواجه شد ، هر چند برخی از هواداران ترامپ نیز او را بابت عدم واکنش تحسین کردند.

همزمان وب سایت هفته‌نامه نیوزیک آمریکا با انتشار گزارشی نوشته است: با سرنگون کردن پهپاد فوق مدرن (RQ-4 گلوبال هاوک) آمریکایی از سوی ایران، نیروی دریایی آمریکا هم اینک تنها 2 فروند از این پهپاد را در اختیار دارد.

بر اساس این گزارش ، یک فروند از این پهپاد شکار ایران شد و 2 فروند آنها نیز در سوانح دیگر سقوط کرده‌اند و هم اینک تنها 2 فروند از این مدل پهپاد 180 میلیون دلاری در اختیار ارتش آمریکاست.

پهپاد فوق مدرن گلوبال هاوک/عکس: نیروی دریایی آمریکا

پهپاد فوق مدرن آمریکایی

/عصرایران

اخبار مرتبط

icon news

چرا ایران پهپاد آمریکایی را با اس 300 نزد؟ +فیلم

محمدجواد ظریف در یک سخنرانی در مالزی گفته است برای این از سیستم اس 300 استفاده نکردیم...

سردار فدوی: دشمنان هر روز به دنبال ایجاد نقشه برای ضربه زدن به انقلاب هستند

 جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران  افزود: ما این کشتی را کرایه کرده بودیم و بار را برد...

سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران کاملا قانونی است

رئیس کمیته حقوق بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: ایران برای پیگیری نقض حری...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news