اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 04 تیر 1398
18 دی 1397 18 دی 1397
13:24 13:24
محسن غرویان در گفت‌و‌گو با سلام نو:

نماز جمعه جایگاه سابق خود را از دست داده است

یک مدرس حوزه علمیه قم معتقد است علت اصلی عدم حضور مردم و به خصوص جوانان تحصیلکرده در نماز جمعه ها ضعیف بودن مطالب تحلیلی و علمی است که یا وجود ندارد یا خیلی کم وجود دارد.

سلام نو – سرویس سیاسی: خطیب جدید و جوان نماز جمعه تهران در ابتدای حضورش در این جایگاه از تقاضای متفاوتش از ستاد نماز جمعه خبر داد. او گفت: از ستاد نمازجمعه خواهش کردم و دوستان حفاظت هم محبت کردند و دو ردیف از موانع برداشته شد و بخش باقی مانده مورد نیاز است که نسبت به آن هم اصلاح دقیق‌تری خواهد داشت.

به گزارش سلام نو، حجت الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری همچنین اظهار کرد: نمازگزاران علاقه‌مند هستند محیط نمازجمعه دوستانه باشد و مسئولین عزیز هم چنین احساسی دارند و من می‌بینم که برخی از آن‌ها در بین جمعیت حضور دارند.ان‌شاءالله اگر فاصله‌ای بین مردم و مسئولین وجود دارد برداشته شود و راه نهضت را پرشورتر از همیشه و با قوت بیشتر ادامه دهیم.

این صحبت های امام جمعه جدید تهران واکنش های زیادی را به همراه داشت. بازخوردها عموما مثبت بود و استقبال از این کار بالا بود. با این حال به نظر می رسد برای رسیدن به وضعیت نمازجمعه های ابتدای انقلاب راه طولانی در پیش باشد. یک محقق حوزه معتقد است برداشتن نرده های نمازجمعه و کارهای ظاهری از این دست اگرچه خوب است اما کافی نیست.

محسن غرویان در گفت‌و‌گو با سلام نو با اشاره به خطبه های پرشور نماز جمعه در ابتدای انقلاب یادآور شد: ما شخصیت های واقعا بزرگی در انقلاب داشتیم که اینها وقتی خطبه می خواندند تمام دنیا روی خطبه های آنها حساب می کردند. تمام مسئولین لشگری و کشوری روی آن خطبه ها دقت داشتند. بسیاری خود را به منزل می رساندند تا پای تلویزیون خطبه های نمازجمعه آیت الله طالقانی و آیت الله هاشمی رفسنجانی را گوش کنند.

او ادامه داد: البته توقع از نماز جمعه ها نیز همین بود. وقتی چنین شخصیت هایی  خطبه می خواندند و مسائل سیاسی جهانی و بین المللی را تحلیل می کردند، حرف تازه و تحلیل نو ارائه می کردند. اما الان مجموعا نماز جمعه ها آن جایگاه را ندارند و علت اصلی عدم حضور مردم و به خصوص جوانان تحصیلکرده در نماز جمعه ها ضعیف بودن مطالب تحلیلی و علمی است که یا وجود ندارد یا خیلی کم وجود دارد.

این محقق حوزه علمیه قم اظهار کرد: شخصیت هایی هم مثل آیت الله جوادی آملی در نماز جمعه قم بودند که آنها هم از این جایگاه کناره گیری کردند. متاسفانه در حا حاضر محتوای نماز جمعه ها متوسط و بلکه ضعیف است.

غرویان کارهای ظاهری مثل برداشتن نرده ها را مثبت خواند و تاکید کرد:  کارهای عمیق تر نباید فراموش شوند به این معنا که باید فاصله مردم و مسئولین به نحو حقیقی کم شود یعنی مسئولین حرف مردم را بشنوند و گوش دهند و فاصله حقوق ها کم شود. حقوق های نجومی بالا که مسئولین برای خودشان تصویب کرده و دریافت می کنند باید از بین برود. مردم حقوقشان پایین است و باید کاری کرد تا فاصله فقیر و غنی کم شود. به نظر من این کارها اثرش در مردم خیلی بیشتر است البته این کارهای صوری هم بی تاثیر نیست.

این مدرس حوزه علمیه قم اظهار کرد: امثال آیت الله جوادی آملی نسبت به وضعیت حوزه انتقاداتی دارند اما این اظهار گلایه منحصر به یک فرد خاص از مراجع نیست. من در روضه آیت الله سبحانی هم که شرکت کردم، ایشان به من گفتند چرا وضعیت تحقیق و پژوهش اینقدر پایین آمده است. اثر فاخر و کاربردی در حوزه منتشر نمی شود. عموما فیلسوفان و فقهای روشن حوزه اظهار نگرانی از وضعیت تحقیق و پژوهش می کنند واین جای تامل بیشتری دارد.

او افزود: باید یک جهشی در حوزه صورت بگیرد و باید به طور خاص نسبت به افکار و اندیشه ها و کتاب های امام خمینی (ره) اقداماتی صورت بگیرد. در حال حاضر کتابهای ایشان تدریس نمی شود تا طلاب و اساتید و مجتهدین عالم و روشن و کاربردی در حوزه داشته باشیم . همان طور که رهبر انقلاب فرمودند حوزه باید انقلابی باشد و حوزه انقلابی یعنی حوزه ای که خمینی در آن وجود داشته باشد اما الان اینچنین نیست.

اخبار مرتبط

icon news

آیت‌الله اعرافی: علی رغم مشکلات مالی، برنامه‌های کلان و خرد حوزه با روحیه جهادی و طلبگی به پیش رفته است

مدیرحوزه‌های علمیه کشور  اظهار کرد:  حوزه باید محور راهبری معنویت و فکر دینی در جامعه...

امامی کاشانی: نباید در هیچ شرایطی تولید متوقف شود

خطیب موقت نمازجمعه تهران گفت:آمریکا از روز اول دشمن ما بود اما این دولت احمق آمد و پر...

غرویان: پایان گفتمان اعتدالگرایی در کشور پیامدهای سخت و خطرناکی به همراه خواهد داشت

 محسن غرویان استاد حوزه علمیه قم گفت:  جامعه به‌سمتی در حال حرکت است که با رویکردهای ...

آمریکا و طرح ‌تروریستی اعلام کردن سپاه‌ در سال ۲۰۰۱

آمریکایی ها در سال 2001 و در زمان بوش هم قصد داشتند ایران را در لیست تروریستی قرار ده...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news